Znanost in tehnologija

Najbolj sevajo mobilniki

Ljubljana, 13. 12. 2008 10.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Rezultati raziskave kažejo, da smo najbolj izpostavljeni elektromagnetnemu sevanju mobilnih telefonov.

K najvišji trenutni obremenitvi na vseh področjih izpostavljenosti elektromagnetnim sevanjem največ prispevajo mobilni telefon, in sicer 52 odstotkov, medtem ko bazne postaje mobilne telefonije prispevajo šest odstotkov, je pokazala raziskava o izpostavljenosti najrazličnejšim kombinacijam elektromagnetnih sevanj Inštituta za neionizirna sevanja.

Iz rezultatov meritev osebne izpostavljenosti na inštitutu zaključujejo, da je celotna izpostavljenost prebivalstva najrazličnejšim kombinacijam elektromagnetnih sevanj v Sloveniji v vseh primerih nizka. Najvišje vrednosti najdemo v mestnem okolju, kjer dosežejo približno 15 odstotkov dovoljene mejne vrednosti, so zapisali v sporočilu za javnost. Med sevalnimi obremenitvami zaradi mobilnega telefona najbolj dominira prispevek v sistemu GSM, in sicer 35 odstotkov, v sistemu DCS 17 odstotkov ter v sistemu UMTS manj kot en odstotek.

Drugi viri elektromagnetnih sevanj, ki so jih izmerili z osebnim dozimetrom (radio, televizija, DECT, TETRA in brezžični internet), pa predstavljajo 42 odstotkov maksimalnih sevalnih obremenitev. Brezžični hišni telefon DECT (16 odstotkov) ter televizija in radio predstavljajo 21 odstotkov. V posameznih primerih so visokim trenutnim vrednostim elektromagnetnih sevanj izpostavljeni tudi uporabniki brezžičnih lokalnih računalniških omrežij Wi-Fi (pet odstotkov).

V splošnem je na podeželju izpostavljenost manjša kot v mestih. Vendar to ne velja za mobilne telefone, saj je na podeželju izpostavljenost le-tem v sistemu GSM in DCS večja kot drugje, saj so bazne postaje redkeje umeščene v prostor kot v mestih in je tako za prenos signala potrebna večja oddajna moč telefona. Poleg mobilnih telefonov v nekaterih primerih v zadnjem letu k celotni sevalni obremenitvi pomembno prispevajo tudi brezžični Wi-Fi sistemi, ki jih uporablja čedalje več ljudi. Še posebno je to razvidno iz analize izpostavljenosti v domovih prostovoljcev, kjer uporaba brezžičnih Wi-Fi usmerjevalnikov hitro narašča.

Z uporabo prostoročnega kompleta – vrvične slušalke – se učinkovito znižajo sevalne obremenitve v glavi. To velja tudi za brezžične slušalke bluetooth.

Nasveti za varno klicanje

Rezultati raziskave kažejo, da smo najbolj izpostavljeni sevanju mobilnih telefonov. Zato je inštitut pripravil tudi nekatere nasvete za učinkovito zmanjševanje izpostavljenosti sevanjem. Ker mobilni telefon neprestano prilagaja svojo oddajno moč glede na jakost signala bazne postaje, ga raje uporabljamo na prostem, zunaj stavb. Še posebno se je smiselno izogniti klicem v kleteh in garažah.

Ko pritisnemo tipko "kliči", bo mobilni telefon med vzpostavljanjem povezave deloval z največjo oddajno močjo. Zato na inštutitu svetujejo, da med vzpostavljanjem zveze telefon držimo v roki in ga ušesu približamo šele, ko se vzpostavi zveza. Če imamo mobilni telefon, ki lahko deluje tudi v UMTS frekvenčnem območju, raje uporabljamo to območje. Zaradi manjše največje oddajne moči mobilnega telefona na UMTS območju (0,25 W) in boljšemu pokritju z UMTS signalom v naseljih bo tudi izpostavljenost elektromagnetnim sevanjem manjša.

Med uporabo mobilni telefon držimo na spodnjem delu. Na zgornjem delu je namreč na zunanji strani vgrajena antena. Če z roko držimo telefon na mestu, kjer je antena, bo moral telefon zaradi premagovanja izgub – t. i. absorpcije elektromagnetnih sevanj v roki oddajati z večjo močjo. Z uporabo prostoročnega kompleta – vrvične slušalke – učinkovito znižajo sevalne obremenitve v glavi. To velja tudi za brezžične slušalke bluetooth.

Inštitut za neionizirna sevanja je v sodelovanju z Upravo za varstvo pred sevanji RS že drugo leto zapored izvedel raziskavo osebne izpostavljenosti, v katero je bilo vključenih 21 prostovoljcev. Vsak je 34 ur nosil napravo za merjenje osebne izpostavljenosti elektromagnetnim sevanjem SPY 121 v področju visokih frekvenc od 80 do 2500 megaherzev, kjer se nahaja večina visokofrekvenčnih virov sevanja (radiodifuzija, mobilna telefonija, brezžične računalniške mreže in podobno).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User395677
23. 12. 2008 02.38
Bi bilo dobro začet kako kliniko za zdravljenje sevanja odpirat. Čez par let bo zelo popularna destinacija.
SS311
16. 12. 2008 21.45
joj kašni problemi so.. magari bi blo vse tko kot je blo leta 1900.. nobenga sevanja ništa.. lol veste kaj pravi zadnji slovenec pred izumrtjem: NEMA NAS VIŠE lol lp samic.
User55298
15. 12. 2008 14.37
JE ŽE RES, DA SEVAJO. AMPAK KOLIKO? TO JE PODOBNO TRDITVI, DA KROMPIR REDI. IN KOLIKO JE BILO DEBELIH V TABORIŠČIH.
User278663
14. 12. 2008 23.49
najbolj seva ko v gostilni telefon dobis u glavo
sdspecy
14. 12. 2008 19.41
narod, če ste neumni, bog vam naj pomaga...
User297671
13. 12. 2008 19.53
@intiharjan in kaj naj bi bolj sevalo kot mobilniki v tvoji neposredni bližini??
breivik
13. 12. 2008 19.52
Zaj se pa enkrat ži zmenite če sevajo al ne.Prvo bereš da sevajo, pol znanstveniki odkrijejo da sploh ne sevajo, pa zopet sevajo.......!!!!!!!
User415287
13. 12. 2008 19.50
ŠE BOLJ PA DŽAMIJE
User204761
13. 12. 2008 19.41
zavajate z naslovi da mobiteli njabl sevajo, kar sploh ni res....sam da bi pršli do svojih klikov :( grrr
Bostjan Petek
13. 12. 2008 18.39
Prvi. Am ja kaj zdej? ;))