V ameriškem podjetju McAfee, ki je specializirano za zagotavljanje varnosti informacijskih sistemov, so izdelali lestvico najbolje in najslabše zavarovanih sistemov zaščite v posameznih državah. Oceno so podali vodilni eksperti na področju internetne oziroma informacijske varnosti.
Številni napadi zahtevajo ustrezno zaščito
Idealne ocene pet zvezdic ni dosegla nobena izmed držav, med najbolje ocenjenimi pa so, s pol zvezdice manj, Izrael, Švedska in Finska. V poročilu je navedeno, da premorejo te države dinamične sisteme zaščite, ki lahko izolirajo in omejijo škodo kibernetičnih napadov. Prav najbolje pripravljene države so pod hudimi pritiski.
Izrael je z več kot 1000 napadi na minuto vroča tarča spletnih napadalcev. Višji svetovalec izraelskega premierja Isaac Ben-Israel je za BBC povedal: "Za številnimi napadi stoji hekerska aktivistična skupina Anonymous, a ne povzročajo pretirane škode. Večjo nevarnost predstavljajo države in velike kriminalne združbe.“ Prav zato so v Izraelu ustanovili posebno enoto, zadolženo za preprečevanje in odpravljanje groženj v ključnih sektorjih, kot sta energetika in oskrba z vodo.
Slovenija med bolj varnimi državami
Tik za vrhom so s štirimi zvezdicami ocenjene ZDA, Velika Britanija, Nemčija, Španija in Francija. Podjetje McAfee je spletno varnost držav ocenjevalo že v preteklosti, leta 2010 pa je med države nizkega tveganja štela tudi Slovenija. V zadnjem poročilu Slovenija ni bila všteta. Kar je pomembno, so velika in predvsem sprotna vlaganja v sistemsko zaščito. V Veliki Britaniji namenijo za to več kot 700 milijonov evrov letno.
Na dnu lestvice pa so kot najmanj zaščitene države Kitajska, Rusija, Brazilija in Mehika. Mehiko pesti boj proti kartelom in tolpam, Kitajsko pa nekatere zahodne države vidijo kot agresorja na medmrežju. Kitajska šibka točka je po mnenju ekspertov razdrobljenost in dejstvo, da v državi ne premorejo skupne strategije.
Kako bi bilo lahko bolje?
Sklepna misel raziskave je, da je večja globalna izmenjava podatkov nujna za to, da bodo države lahko stopale v korak z grožnjami. Ukrepi, kot so ustrezni požarni zidovi in protivirusna zaščita, so nujni del obrambe, še bolj pa v McAfee apelirajo na izpopolnitev sistema informiranja in izobraževanja uporabnikov. Kot zelo pomemben dejavnik učinkovitosti je v poročilu navedena okrepitev čezmejnega sodelovanja pravosodnih organov, saj je kibernetični kriminal brez meja, kriminalci pa premorejo dobre mednarodne povezave.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.