Znanost in tehnologija

Mladina precej tvega

Ljubljana, 18. 02. 2007 15.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Precej mladih bi se odločilo za srečanje z neznancem, s katerim so se spoznali na svetovnem spletu.

Raziskava o varni rabi svetovnega spleta, ki jo je v sodelovanju z omrežjem Insafe pripravila slovenska točka osveščanja o varni rabi interneta Safe-si, je pokazala, da mladi med 15. in 17. letom najpogosteje uporabljajo nove tehnologije ter hkrati na internetu tudi največ tvegajo. Pri osveščanju o varni uporabi svetovnega spleta bi bilo tej starostni skupini potrebno nameniti več pozornosti, so sporočili iz Safe-si.

Mladi med 15. in 17. letom tvegajo največ.
Mladi med 15. in 17. letom tvegajo največ. FOTO: Reuters

Raziskavo je Insafe izvedel med 6. decembrom 2006 in 1. februarjem 2007, v njo pa vključil mladino iz celotne Evrope. Večina anketirancev je bila v času raziskave stara 13 let. Avtorici poročila raziskave Alexa Joyce in Janice Richardson sta posebej izpostavili tvegana ravnanja mladih pri uporabi programa MSN Messenger, ki uporabnikom omogoča spletno komunikacijo. Kot je pokazala anketa, je 56 odstotkov mladih pri uporabi omenjenega programa sicer previdnih in ne sprejema povabil v stike z neznanci, vendar pa se enak odstotek anketirancev odloča za javni profil in so z drugimi osebami pripravljeni deliti veliko podrobnosti o svojem življenju.

Kot je pokazala raziskava, 73 odstotkov mladih upošteva nasvet o izogibanju osebnim srečanjem z osebami, ki so jih spoznali preko spleta, vendar pa s starostjo odstotek tistih, ki staršem ne povedo za tovrstna srečanja, narašča. Ob tem je polovica vprašanih povedala, da bi prekinili naročniško razmerje, če bi prejemali nezaželjena SMS sporočila, 36 odstotkov vprašanih pa bi spremenilo številko mobilnega telefona ali o tem obvestilo prijavno točko.

Na vprašanje, kaj bi storili s sliko s pornografsko vsebino, ki bi jo prejeli od svojega spletnega prijatelja, je 44 odstotkov mladih odgovorilo, da bi tovrstno sliko ignorirali. 36 odstotkov anketiranih bi sliko pokazalo staršem ali učitelju, 20 odstotkov vprašanih pa ne ve, kako bi ravnali v takšnem položaju.

Joycova je v poročilu zapisala, da bi bilo poleg omenjenih tem potrebno preučiti specifične vidike spletnih aktivnosti mladih med 15. in 17. letom, kot so spletno nasilje in odkrivanje spolnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User97578
03. 03. 2007 02.41
Ja, ne... Tudi v Sloveniji veliko staršev žal ne ve, kako nevaren je lahko internet. Poleg vseh pozitivnih zadev, so žal tu tudi negativne. Upam le, da starši počnejo kaj v smeri večjega ozaveščanja. Bravo Safe.si in SOSED (www.sosed.si - računalniški servis na domu), ki delata nekaj v tej smeri.-. le tako naprej!
User203516
23. 02. 2007 12.49
Tipicen primer zgodbe, ki naj bi v ljudeh vzbudila strah do nove tehnologije (v tem primeru MSN, interneta itd), a nima nobene osnove v realnosti. Strah, da se lahko mladi preko interneta zapletejo v tako ali drugacno nevarnost je odvec, saj je tovrstnih primerov izredno izredno malo. Ce samo pogledamo koliko je kriminala na ULICI, zlorabe drog itd, je povsem odvec posvecati pozornost necem, kar v Sloveniji se nikoli ni povzrocilo statisticno signifikantne groznje mladini. Ce bomo skrbeli o tem, s kom chetajo mladi na MSN, jim lahko pozimi - preden gredo v solo - damo na glavo celado, da jih ne bi ubila padajoca ledena sveca (in ne pozabimo, v slo so ledene svece pobile veliko vec ljudi, kot chet preko MSN). Neprimerno vec koristi, kot posnemanje panicnih americanov v tem aspektu, bi imeli od posvecanja pozornosti izobrazevanju v IT tehnologijah, ki pri nas krepko zaostaja.