Znanost in tehnologija

Microsoftu nove kazni?

London, 15. 11. 2006 10.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Microsoft ima osem dni časa, da objavi manjkajoči del programske kode operacijskega sistema Windows.

Neelie Kroes
Neelie Kroes FOTO: Reuters

Evropska komisarka za konkurenco Neelie Kroes je v pogovoru za današnjo izdajo britanskega časnika Guardian dejala, da ima ameriški računalniški velikan Microsoft osem dni časa, da objavi manjkajoči del programske kode operacijskega sistema Windows, ki skrbi za povezljivost s programsko opremo konkurentov. "To, da nekdo reče, da je 90 odstotkov podatkov že na voljo, me ne prepriča, saj gre za sestavljanko, nekateri deli pa zdaj manjkajo," je pojasnila Kroesova in Microsoftu zagrozila s kaznimi.

"Po mojem mnenju bi morale biti vse informacije na voljo že pred nekaj meseci," je menila Kroesova in poudarila, da ne bo živela večno. "Sem sodnica igre, pri čemer bom stroga in pravična," je v zvezi z namigovanji, da gre pri postopku Bruslja proti Microsoftu za osebno maščevanje, dejala Kroesova.

Julija je Evropska komisija Microsoftu po šestmesečnih neuspešnih pogajanjih o vsebini programske kode, ki naj bi jo razkrilo podjetje, zaračunala kazen v višini dnevnih glob za vseh šest mesecev, Kroesova pa je v pogovoru za današnji Guardian opozorila, da bi lahko bilo podjetje v primeru, da omenjenega dela kode ne bo objavilo do 23. novembra, deležno nadaljnjih glob, ki znašajo okoli tri milijone dolarjev dnevno.

EU in Microsoft sta se pred sodiščem že srečala. Microsoft se je namreč pritožil na odločitev Evropske komisije iz leta 2004, s katero je ameriškemu koncernu naložila tudi 497 milijonov evrov kazni zaradi zlorabe prevladujočega položaja na trgu operacijskih sistemov.

Komisija je poleg tega takrat zahtevala, naj ameriški gigant na evropskem trgu ponudi svoj operacijski sistem Windows brez predvajalnika multimedijskih datotek Media Player in naj konkurentom na trgu programske opreme razkrije tisti del kode Windowsov, ki omogoča učinkovito komunikacijo Microsoftovih izdelkov z izdelki njegovih tekmecev.Medtem ko je Microsoft kazen plačal takoj in Windowse ponudil brez predvajalnika medijskih datotek, pa se je zapletlo pri dokumentaciji, ki bi omogočala združljivost Windowsov z izdelki Microsoftovih konkurentov. Evropska komisija je namreč, opirajoč se na poročila neodvisnih računalniških izvedencev, tehnično dokumentacijo, ki jo je do tedaj posredoval Microsoft in naj bi zagotavljala medsebojno združljivost, označila za nezadostno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bohem
20. 11. 2006 22.52
@jurkjurk: imaš prav, da če nekaj razviješ imaš vso pravico "pobirati sadove", toda tukaj gre bolj za vprašanje prava, kateri naj bi narekoval, da je monopol prepovedan in ker je v tem primeru Microsoft prevladujoči, konkurenca ne more na trg uvajati svojih izdelkov (internetne brskalnike, multimedijske datoteke,....), kateri bi lahko bili kompatibilni z operacijskim sistemom Windows. Se pravi da Microsoft avtomatično z OS trži svoje izdelke, medtem, ko jih drugi zaradi nedostopnosti kode ne morejo tržiti. Za tvoj naveden primer avtomobilizma in coca cole pa naj povem, da je to čisto drugačen primer kot je zgoraj naveden, kajti v teh dveh primerih "vlada" popolna konkurenca in tukaj so skrivnosti kot državna tajna :) Lp
mit.ya@email.si
20. 11. 2006 22.47
Jurkjurk, tvoj odgovor se sliši zelo lepo in prav, vendar pri izbiri operacijskih sistemov izbire dejansko pravzaprav ni - vsaj med povprečnimi uporabniki ne. Microsoft je s svojo monopolno politiko vrsto let oviral razvoj drugih potencialnih operacijskih sistemov, ter si tako zagotovil mesto med tistimi velikani, ki so gonilna sila za napredek na tem področju. Vprašanje, ali je to dobro ali ne, prepuščam tebi v razmislek... Vendar potrošnik, iz njegovega vidika, ko izbira operacijski sistem ob nakupu računalnika, po mojem mnenju, nima ravno pretirane izbire, kajne?
jurkjurk@msn.com
20. 11. 2006 22.20
Sem programer in gledam na probelm drugace... Nihce nikogar ne sili v uporabo Microsoftovih operacijskih sistemov, tako kot mojih strank nihce ne sili v uporabo mojih programov... Osebno nikoli ne bi izdal del lastne kode, katera mi nudi uspeh in mi je prinesla denar....zakaj pa? Ce sem sam uspesen in ljudje uporabljajo moj produkt nisem dolzan nikomur razkriti kaj in kako moj program deluje. Microsoft po mojem mnenju ni dolzan razkriti nicesar, ponujjao operacijski sistem tak kot je, torej z aplikacijo za brskanje po internetu, aplikacijo za poslusanje glasbe in gledanje videa, in podobno...... Nikogar na svetu nihce ne sili v uporabo Microsoftovega operacijskega sistema, niti v uporabo aplikacij, ki so del le-tega.... Zakaj torej globe? Delajo po svoje, tako kot jaz, tako kot vecina, prodajamo znanje...a je to kriminal? Ce je, ali je potem kriminal da proizvajalec avtomobilov konkurenci ne ponudi vpogled v njihove tehnologije, je kriminal da nihce ne ve, kaksne so sestavine coca cole?
IT_kritik
18. 11. 2006 02.15
Dejstvo je, da Microsoft trga nebi smel omejevat na kakeršenkoli način in si ga podrejat. Razumem tržno obnašanje do ene mere vendar to kar počne Microsoft ni podobno nobeni reči več. Razumem to , da so določene inovacije zaščitene...dejstvo pa je, da je sam operacijski sistem pri njih uporabljen kot sredstvo za ohranjanje monopola..da ne govorimo sploh o komunikacij API , dokumentacija protokolov..i..Torej namesto, da bi skrbel za to da boš na trgu konkurenčen skrbiš samo za to, da konkurenca sploh ne more obstajati kar močno zniža stroške. In to in samo to je problem pri Micrsosoftu.
nintendo64@email.si
17. 11. 2006 03.03
Mislim, da je Evropa na dobri poti glede Windowsa kot glede programske kode na splošno. Na splošno se Evropa glede avtorskih pravic obnaša bolj zrelo in uporabniku prijazno kot ZDA, ki se obnašajo v stilu, da če nekdo knjigo napiše, da si ne bi smel nič ven prepisati. Celo tako daleč so že šli, da so se spravili na one, ki so objavili kakšen svoj lastno posneti video posnetek, pa se je v ozadju slišala glasba nekega izvajalca...
theykilledKenny
16. 11. 2006 21.23
Ko gre nekomu dobro, ga pa Evropa iz žlehtnobe in nevoščljivosti začne zaje*****.
dark švejder
15. 11. 2006 14.10
@sodelujem... nigče ne sili MS v razkritje kode, temveč popolno dokumentacijo ti. API (saj nekaj ga je že na voljo, če npr. namestiš MS Dev Studio). Poleg tega pa so pomembne strugture podatkov, protokoli ipd za sporazumevanje med procesi... tukaj pa MS skriva ogromno podatkov in zaradi tega je konkurenca na slabšem, saj so po defoltu lahko MSjeve aplikacije hitrejše, stabilnejše ipd...
stajler
15. 11. 2006 13.32
ja ubistvu je dokaj pomembno če ti delaš software, ki bo komuniciral z operacijskim sistemom. Zaradi tega je npr. MS Office v priviligiranem položaju, saj lahko uporablja načine za komunikacijo, ki pa je ostali proizvajalci ne morejo uporabiti, ker nimajo izvorne kode. Nelojalna konkurenca torej.
sodelujem@email.si
15. 11. 2006 12.15
to mi tudi nič ni jasno. zakaj bi morali razkriti kode. pač naj drugi izdelajo svoj program. ali pa naj uporabniki uporabljajo linux. pač majo taki program kakršnega majo.