Po dolgih letih čakanja so pristojni na Microsoftu razkrili podrobnosti o novi generaciji operacijskega sistema Windows. Windows 8 je sistem, prirejen za delovanje na tabličnih računalnikih, ponudili pa ga bodo tudi klasičnim uporabnikom namiznih in prenosnih računalnikov. Programska podlaga, ki bo luč sveta ugledala predvidoma prihodnje leto, bo prvič delovala tudi na popularnih nizkonapetostnih ARM-procesorjih.
Microsoft se je tako soočil s pritiski konkurentov in ponuja tako relevanten odgovor na Applov sistem iOS in Googlovo Android platformo. "Windowse smo popolnoma rekonceptualizirali in prevetrili celotno pot od tiskanega vezja do uporabnikovega doživetja samega sistema,“ je ob razkritju novega operacijskega sistema Windows 8 poudaril vodja Windows oddelka na Microsoftu Steven Sinofsky.
Sistem bo funkcioniral na enem izmed dveh vmesnikov – običajnim namizjem, katerega smo vajeni že na predhodnih različicah oken, in v različici Metro, ki je prikrojena za navdušence tabličnih računalnikov. Metrojeve kontrole bodo večje, bolj robustne in primerne za krmiljenje prek zaslonov na dotik. Ta korak naprej bo tako premostil pomanjkljivost, zaradi katere je na trgu tako malo tabličnih različic programa Windows 7.
Ob tem krstnem dogodku so na Microsoftu napovedali zagon lastnega spletnega trgovskega središča – the Windows Store – prek katerega bodo uporabnikom omogočali nalaganje uporabniških aplikacij. Ena pomembnejših novosti in inovacij novega operacijskega sistema je, kot povedano, prilagojenost za delovanje na računalnikih z ARM-procesorji. Zasnova teh je takšna, da za delovanje in napajanje porabijo zelo malo moči, prav ta ekonomičnost pa je botrovala temu, da so eden glavnih delov smartphone tehnologije in tabličnih računalnikov. Do zdaj so bili Windowsi prirejeni za delovanje na Intelovih oziroma Intelu kompatibilnih procesorjih, edina izjema pa je Microsoftov nabor Windows Phone sistemov.
Ker bodo ARM-jevi čipi v večini osnova za delovanje naprav s sistemom Windows 8 Metro, bodo specifičnim zahtevam prikrojene tudi same aplikacije. Na Microsoftu zaenkrat še ne razkrivajo podrobnosti o čipih, ki bodo integrirani v namizne in prenosne računalnike. Zapolnitev vseh vrzeli na Windows trgu obeta podjetju ARM Holding iz Cambridga velik porast proizvodnje.
Podjetje se, odkar je Intel aprila zagnal Oak Trail Chipset, prilagojen smartphone in tabličnim zahtevam, sooča z močno konkurenco na področju mobilne tehnologije. Prav to, da se prisluhne zahtevam tega specifičnega trga, je bistveno za proizvajalce strojne in programske opreme, to pa omogoča nadaljnji razvoj tudi podjetju Microsoft, ki se sooča s problemom razsula tradicionalnega računalniškega trga. Po napovedih analitikov naj bi do konca leta svetovna prodaja tabličnih računalnikov dosegla število 70 milijonov prodanih izdelkov, do leta 2015 pa bo predvidoma dosegla mejo 300 milijonov računalnikov. Pričakujejo tudi nadaljnjo rast prodaje namiznih in prenosnih računalnikov, a bo delež prodaje le-teh manjši kot v preteklosti.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.