Spletna stran Megaupload, prek katere poteka izmenjava datotek, je "padla". Ustanovitelju strani Kimu Dotcomu (prej znan kot Kim Schmitz) so na prste stopile ZDA, ki ga obtožujejo kršitve zakonov o piratstvu. Dotcoma je policija aretirala v novozelandskem mestu Auckland, pri tem pa je pridržala še tri njegove sodelavce. Ameriški tožilci pravijo, da so še vedno na prostosti drugi obtoženci. Skupno so v ZDA obtožili sedem posameznikov in dve korporaciji.
Na ameriškem pravosodnem ministrstvu pravijo, da so obtoženci vodili posle, ki so bili načrtovani tako, da so promovirali nalaganje vsebin, ki kršijo avtorske pravice. Domnevno so vpleteni plačevali uporabnikom, za katere so vedeli, da nalagajo sporno vsebino, nato pa so promovirali povezave do teh vsebin. "S tem ko so aktivno podpirali uporabo povezav na neko drugo stran, so se izognili neposrednemu promoviranju sporne vsebine na strani Megaupload," so prepričani na ministrstvu. Tako gre po mnenju ameriških oblasti za organizirano mednarodno kriminalno združbo, ki je odgovorna za široko piratsko delovanje skozi spletno stran Megaupload.
Tik preden je Megaupload nehal delovati, se je na strani pojavilo obvestilo, v katerem so ustvarjalci obtožbe zavrnili. "Večina našega spletnega prometa je legitimnega," so zapisali. Pri tem so dodali, da če bi industrija rada izkoristila njihovo priljubljenost, da so na voljo za pogovore. "Imamo nekaj dobrih idej. Prosimo, stopite v stik z nami," so zapisali.
Megaupload je padel dan po protestih, ki so jih sprožili ameriški načrti po uvedbi nove protipiratske zakonodaje, a preiskovalci pravijo, da so navodila za ukrepanje dobili že pred dvema tednoma.
Na padec Megauploada se je odzvala tudi skupina Anonymous. Spletni strani FBI in pravosodnega ministrstva sta po objavi novice o Megauploadu namreč za nekaj časa nehali delovati, Anonymous pa je sporočil, da je izvedel napad.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.