Niko Gorjup, Matjaž Bone in Matjaž Humar so v projektu s področja fizike z naslovom Konstrukcija ionskega pospeševalnika za sprožanje jedrskih reakcij poskušali z majhnimi sredstvi zgraditi pospeševalnik, s katerim bi bilo mogoče sprožiti jedrske reakcije. Dijaki so samostojno razvili majhno in ekonomično napravo glede na vrsto proizvedene energije. Pospeševalnik je namenjen uporabi v različnih raziskovalnih inštitutih, tako kot sodoben in dostopen šolski pripomoček na univerzah kot tudi v medicini (protonska opazovanja) ter industriji (spektrometrija X-žarkov). Dijaki iz Nove Gorice so zasedli drugo mesto v kategoriji fizika, vsak pa je prejel 1.500 USD. Ostali dobitniki nagrad iz regije EMEA prihajajo iz Belorusije, Češke republike, Izraela, Kazahstana, Rusije, Južne Afrike in Velike Britanije.
Najpomembnejše nagrade – štipendije Intel Foundation Young Scientist Schoolarship – so prejele Elena Leah Glassman (ZDA), Lisa Doreen Glukhovsky (ZDA) in Anila Madiraju (Kanada). Vsaka bo prejela 50.000 USD štipendije in zelo zmogljiv osebni računalnik.
»Ljubezen do znanosti in matematike jamči, da bodo mnogi finalisti prireditve Intel ISEF postali jutrišnji veliki znanstveniki in inovatorji,« je dejal izvršni direktor Intela Craig Barett. »V obdobju, ko se ti dijaki podajajo v svet strokovnjakov, upam, da bodo sodelovali čez nacionalne meje pri iskanju rešitev za globalna vprašanja in spremenili svet na bolje.«