
Korejska družba je namreč svoje kupce opozorila, da naj pazijo na svoje debate pred pametnimi televizorji. Ti imajo namreč vgrajen mikrofon, prek katerega je mogoče s televizorjem upravljati z glasovnimi ukazi. Če je ta funkcija vklopljena, lahko televizor vse slišano posreduje Samsungovim tehnikom, lahko pa bi kdo vdrl v sistem in spremljal pogovor pred televizorjem.
Prvi je o tem pisal spletni časopis Daily Beast, ki se je poglobil v Samsungove splošne pogoje uporabe pametnih televizorjev. "Če vaše govorjene besede vključujejo osebne ali druge občutljive podatke, bi lahko med drugim tudi te podatke dobila tretja oseba," je zapisano.
Britanska pravnica Corynne MsSherry, ki je pri organizaciji Electronic Frontier Foundation (EFF) specializirana za intelektualno lastnino, je za Daily Beast dejala, da tretjo osebo v splošnih pogojih verjetno predstavlja družbo, ki Samsungu dobavlja tehnologijo, s katero računalnik govorjeno besedo spremeni v tekst. Te družbe Samsung ni navedel.
"Če bi bila jaz kupec, bi verjetno rada vedela, kdo je tretja oseba, prav gotovo bi me tudi zanimalo, ali bodo moje besede posredovane na varen način," je še dodala.
Kmalu za tem, ko se je na spletu pojavila debata o tem, pa se je oglasil tudi Samsung, ki je pojasnil, kako deluje glasovno ukazovanje. Hkrati je pojasnil, da želi biti glede tega povsem odkrit do svojih strank. "Če stranka pristane in uporablja prepoznavo glasu, so podatki med iskanjem posredovanega ukaza posredovani tretji osebi. Glasovni podatki so posredovani strežniku, ki poišče zahtevano vsebino, ki jo nato posreduje nazaj televiziji," so zapisali.
Pri tem dodaja, da se ti podatki nikjer ne shranjujejo, prav tako se nikjer ne zajemajo glasovni ukazi. Vsi lastniki pametnih televizorjev pa natanko vedo, kdaj imajo vklopljeno tehnologijo za glasovno ukazovanje, saj se takrat na ekranu izriše ikona z mikrofonom.
Samsung sicer ni prvo podjetje, ki je imelo težave zaradi zasebnosti pri pametnih televizorjih, ki so povezani v splet. Konec leta 2013 so v Veliki Britaniji ugotovili, da so televizorji družbe LG beležili navade lastnikov teh televizorjev. Ko je to prišlo v javnost, je LG ponudil posodobitev, ki je lastnikom pametnih televizij omogočila, da lahko to posebnost izklopijo.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.