Raul Castro je na Kubi tudi računalniški revolucionar. Lani je državljanom najprej omogočil neomejen nakup računalnikov, potem pa so Kubancem dovolili še uporabo mobilnih telefonov. To pa je s seboj prineslo tudi težave na področju informacijskih tehnologij in opreme.
Kuba je namreč še vedno pod sankcijami ZDA, zaradi česar je težko priti do legalnih Windowsov, še težje pa jih je obnoviti z novejšimi različicami. Zato ni čudno, da so kubanski računalničarji Linux pričakali kot “osvoboditelja od ameriške hegemonije“.
Linux so na Kubi že pred časom začeli uporabljati v vladnih uradih in na univerzah, zdaj pa naj bi ga v predelani različici, ki so jo poimenovali Nova, ponudili tudi drugim uporabnikom. Za brezplačni operacijski sistem so se odločili tudi zato, ker nimajo zaupanja v Windowse, saj se bojijo, da bi se lahko v Microsoftov proizvod vmešale tudi ameriške tajne službe.
Poleg brezplačnosti je kubanske računalniške stratege nedvomno navdušilo tudi dejstvo, da Linux velja celo za bolj stabilen sistem od Windowsa, poleg tega pa je zelo odporen na viruse in morebitnim hekerjem predstavlja trd oreh.
Kubanski Linux Nova je sicer še vedno v razvojni fazi, predstavili pa so ga na konferenci o komunikaciji in tehnologijah v Havani. Kako bodo kubanski uporabniki računalnikov konkretno prišli do brezplačnega operacijskega sistema, ni znano, sicer pa večina ljudi računalnike tako uporablja le v službi ali šoli. Dostop do interneta je sicer v zadnji “komunistični oazi“ zelo drag in omejen.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.