Organizacije, ki skrbijo za varnost na spletu, so se skupaj z Microsoftom lotile obsežne raziskave. Ugotovili so, da so se trendi spletnega obnašanja med najmlajšo populacijo zelo spremenili. Gre za zelo zaskrbljujoče trende, saj so med analizo spletnih vsebin odkrili, da je na spletu vedno več posnetkov razgaljenih otrok, njihova starost pa pada, saj so odkrili celo posnetke sedemletnikov. Gre za tako imenovani seksting.
Med pregledom spletnih vsebin lansko jesen so odkrili okoli 4000 spornih posnetkov napol golih ali golih otrok. Na 93 odstotkih posnetkov so dekleta, večina posnetkov pa prikazuje dekleta v spodnjem perilu ali pomanjkljivo oblečena, poroča The Telegraph. Na kar 286 posnetkih so odkrili otroke, ki so mlajši od 10 let.
Sedemletnica za 'prijatelje' pozira v spodnjem perilu
Eden od posnetkov, ki ga je na družabnem omrežju objavila sedemletnica, prikazuje močno naličeno deklico v spodnjem perilu, ki pozira pred kamero. Na posnetku deklica pravi: "Ker obstaja možnost, da bo ta posnetek videla moja mama, ga po ogledu zbriši." Nek drugi posnetek razkriva 10-letnico, ki objokana in v stiski pozira pred kamero, prikimava na besede nekoga, ki ni videti na posnetku, in se počasi slači. Očitno je, da je deklica tarča izsiljevanja. Pogosto namreč deklice, ki svoje razgaljene posnetke pošljejo neznancem, le-ti nato izsiljujejo za nove posnetke in jim grozijo, da bodo njihove posnetke razširili prijateljem, če ne bodo sodelovale.
Otroci pogosto ne zakrijejo svoje identitete
Vse te številke razkrivajo, da se med mladimi širi zelo nevaren in zaskrbljujoč trend. Dekleta, ki so stara komaj sedem let, se predstavljajo kot objekt poželenja. Kar je najbolj zaskrbljujoče, pa je podatek, da večina otrok ni zakrila svoje identitete, oziroma je bila celo tako neprevidna, da je razkrila, kam hodi v šolo in kje stanuje.
Večina posnetkov nastane v otroški sobi s pomočjo spletne kamere
Ugotovili so še, da kar devet od desetih posnetkov nastane s pomočjo spletne kamere kar na domačem računalniku in v otroški sobi, s čimer so zamajali dosedanje prepričanje, da je večina te vsebine posnete in razširjene s pomočjo pametnih telefonov.
Claire Lilley, vodja oddelka za varnost na spletu pri NSPCC je dejala, da je najbolj zaskrbljena, ker se zelo hitro povečuje število otrok, ki so na tak ali drugačen način prisiljeni ali nagovorjeni, da posnamejo in širijo svoje razgaljene in erotične posnetke. Ti posnetki namreč skoraj zagotovo pristanejo v rokah spolnih prestopnikov, posledice pa so lahko strašljive.
Claire opozarja, da je potrebno otroke čim bolj zaščititi. Prav tako dodaja, da je potrebno vse oblike sextinga raziskati in nasilneže kaznovati, da bi preprečili zlorabe. Otroci se namreč ne zavedo posledic svojih dejanj in pogosto privolijo v snemanja, ko pa enkrat razširijo svoje posnetke, jih je težko umakniti s spleta. Dostikrat so ti otroci tarče vrstniškega zbadanja, ki lahko vodi celo v samomor, opozarjajo strokovnjaki.
Poišči pomoč!
Če misliš, da si tarča sekstinga, tega nikakor ne dopuščaj in takoj povej odrasli osebi, da te izsiljujejo, čeprav ti je težko. Lahko pokličeš telefon za otroke in mladostnike na številki 116 111, ali pa na spletni strani Spletno oko prijavi sporno vsebino.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.