Potem ko je revija Wired v torek zvečer objavila članek, v katerem razkriva identiteto Satoshia Nakamote, izumitelja bitcoina, ki ima pod palcem več sto milijonov evrov premoženja v bitcoinih, je avstralska policija potrkala na vrata Craiga Stevena Wrighta v Sydneyju. To je namreč ime, ki naj bi se, vsaj tako trdi Wired, skrivalo pod psevdonimom Satoshi Nakamoto.
Več kot ducat policistov je danes zgodaj zjutraj vdrlo v Wrightov dom, poroča Reuters. Policisti na vprašanja novinarjev, ali je hišna preiskava povezana z razkritjem revije Wired, odgovarjajo negativno, a je zadeva zelo sumljiva, saj se je preiskava začela le nekaj ur po objavi prispevka.

Preiskave so potekale tudi na naslovih dveh podjetij, ki jih ima v lasti Wright. To sta podjetji DeMorgan in Panopticrypt.
Ugibanja, ki trajajo že šest let
Identiteta Nakamote je že vse od leta 2009, ko je 'zaživel' prvi bitcoin, velika uganka, ki jo poskušajo navdušenci nad to valuto razrešiti. Wired in spletna stran Gizmondo poročata, da je po njihovih virih, preiskavah in analizah pravi ustanovitelj bitcoina prav Wright, ki je uspešen avstralski podjetnik in akademik. Je izvršni direktor avstralskega podjetja DeMorgan, ki se ukvarja z alternativnimi valutami. Do tega imena so se dokopali s pomočjo spletne pošte, dokumentov in spletnega arhiva, ki naj bi vseboval prepis srečanja med Wrightom in avstralsko davčno upravo. "Ali je dejansko izumitelj bitcoina, ali pa je le briljanten prevarant, ki nas želi prepričati, da je on Satoshi Nakamota," ugotavlja Wired.

V izjavi medijem je sicer avstralska zvezna policija sporočila, da preiskava ni povezana z nočnim poročanjem medijev o domnevnem ustanovitelju bitcoina. Prav tako je medije napotila, naj se za pojasnila obrnejo na davčno upravo, ki pa se je zaenkrat zavila v molk.
Wright živi v najetem domu na obrobju Sydneyja. Precej običajna opečnata hiša je sicer v lasti Garryja Hayresa, ki je za Reuters dejal, da Wright s svojo družino v tej hiši živi kakšno leto, ta mesec pa se mu izteče pogodba, zato se bo družina odselila, po njegovih podatkih v Veliko Britanijo. Hayres je še dejal, da ima Wright v hiši zelo zmogljiv računalniški sistem, za hišo pa je Wright namestil poseben trifazni sistem napajanja, ki mu omogoča dodatno moč.
Policisti, ki so preiskali njegov dom, so nosili majice z napisi računalniški forenziki. Zasegli so računalnike in trde diske, preiskali so tudi garažo, kjer je imel Wright svojo telovadnico. Eden od stanovalcev v bližini je dejal, da Wrighta in njegove družine niso videli že vsaj teden dni.
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Satoshi Nakamoto je psevdonim za osebo ali skupino, ki je avtorica papirja, protokola in programske opreme, ki je svetu dala bitcoin. The New York Times, Newsweek in drugi veliki mediji že vrsto let ugibajo, kdo se skriva za tem psevdonimom, a uganke še niso rešili. Newsweek je marca lani poročal, da je pravi Nakamoto japonsko-ameriški državljan Dorian Prentice, kar je slednji ostro zanikal.
Je revija Wired tokrat zadela v polno in bo svet končno spoznal, kdo je izumitelj valute, ki je sprožila ravno toliko odobravanja kot kritik? Na to vprašanje lahko odgovori le Wright, seveda, če ga bodo našli.
Razkritje identitete najbolj koristi davčni
Razkritje prave identitete najbolj zanima davčno upravo. Nakamoto ima namreč v lasti okoli enega milijona bitcoinov, ki so trenutno vredni kar 400 milijonov dolarjev (366 milijonov evrov).
V Avstraliji poteka vroča razprava o trgovanju z bitcoini. Lani so sprejeli, da je potrebno na to valuto gledati kot na lastnino, temu primerno pa jo tudi obdavčiti. Septembra letos pa so avstralske banke začele zapirati račune podjetjem, ki se ukvarjajo z bitcoini, kar je 13 podjetij spravilo ob posel. Banke svoje poteze opravičujejo kot ukrep, s katerim želijo preprečiti pranje denarja in financiranje terorizma.
KOMENTARJI (128)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.