Hekerji, ki naj bi bili po predvidevanjih New York Timesa povezani s kitajsko vojsko, so v zadnjih štirih mesecih redno napadali računalniški sistem omenjenega ameriškega časopisa. Najverjetneje gre za maščevanje, ker je NY Times objavil več člankov o bogastvu kitajskega premierja Vena Džiabaa, ki se sicer od svoje funkcije poslavlja.
Hekerjem je uspelo vdreti v omrežje NY Timesa, pri tem pa so dobili dostop do računalnikov 53 zaposlenih, vključno z računalnikom Davida Barboza, vodje časopisnega dopisništva iz Pekinga, ki je razkrival Venovo bogastvo.
Podjetje Mandiant, ki ga je NY Times najel, da razišče vdore v sistem, je ugotovilo, da napadi prihajajo iz univerze, ki jo je vojska že uporabljala za hekerske vdore v omrežja družb, povezanih z obrambo.
Hekerjem je uspelo pridobiti uporabniška imena in gesla vseh zaposlenih pri ameriški časopisni hiši, vendar pa – kot pravijo v Mandiantu – je bil njihov cilj le poizvedovanje za članki, ki govorijo o kitajskem premierju.
Vdore zaznali razmeroma pozno
Prvi vdor so zaznali 25. oktobra lani – le en dan po tem, ko je bil objavljen članek o Venu. Pozneje so ugotovili, da so prvič v sistem kitajski hekerji vdrli že 13. septembra, ko je bila zgodba o Venu v zaključni fazi pred objavo.
7. novembra je NY Times najel omenjeno družbo, ki je zaprla dostope za vse računalnike zunaj podjetja in hkrati onemogočila vse zunanje vhode v svoje omrežje. Vsem zaposlenim so zamenjali gesla, hkrati pa še povečali varnost omrežja.
Vodstvo se je ustrašilo, da bi lahko hekerji pred ameriškimi volitvami skušali onemogočiti izdajo časopisa, a se je izkazalo, da sta bila glavna tarča prav Barboza in njegova korespondenca z uredniki.
Kitajska vlada je večkrat opozorila NY Times, da bo lahko imela objava zgodbe o Venu tudi posledice.
Hekerji so si dostop do podatkov pridobili tako, da so na računalnike prek na prvi pogled precej nedolžnih elektronskih poročil naložili škodljive programe. Z njimi so si omogočili zunanji dostop do računalnikov in si tako pridobili podatke o zaposlenih.
"Napadalcev ne zanimajo požarni zidovi. Zdaj so tarča posamezniki. Najprej prek elektronske pošte pošljejo škodljivo kodo, ko pa pismo odpreš, jih spustiš k sebi," je povedal Michael Higgins, ki skrbi za varnost omrežja pri NY Times.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.