ZDA so zaskrbljene zaradi kitajske blokade nekaterih internetnih strani ameriških podjetij, saj jo vidijo kot znak vnovičnega zaostrovanja odnosov med vodilnima gospodarskima velesilama. Že lani je namreč administracija ameriškega predsednika Baracka Obame posredovala, ko se je Google pritožil nad cenzuro vsebin, ki jih Kitajska razume kot grožnjo stabilnosti države. Google je Kitajsko tudi obsodil vdora v svoje omrežje, kar je ostro zanikala. Po lanskem sporu se je Google delno umaknil iz Kitajske.
Kitajsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da si aktivno prizadeva ohraniti svobodo govora na medmrežju. Dodali so, da se trudijo ohraniti dobro internetno okolje in skušajo varovati javni interes, kar je po njihovem mnenju skladno z mednarodno sprejetimi praksami. Sporočajo, da so pri razvoju medmrežja pripravljeni sodelovati, a se hkrati ne bodo sprijaznili z izgovarjanjem na svobodo na spletu pri vmešavanju v notranje zadeve drugih držav. V isti sapi pozivajo tuja podjetja k poslovanju v njihovi državi.
Ameriški ambasador pri Svetovni trgovinski organizaciji Michael Punke trdi, da so nekatera podjetja s sedežem zunaj Kitajske imela težave s ponujanjem svojih storitev v tej državi, saj je njihove strani onemogočil tako imenovani veliki kitajski požarni zid. Kitajska namreč prepoveduje številne internetne strani, kot so Twitter, Facebook, Youtube in strani nekaterih tujih medijskih hiš. Lahko tudi upočasnijo delovanje spleta, kar zbuja nezadovoljstvo pri uporabnikih. Bojijo se, da bi nenadzorovano pošiljanje fotografij in drugih informacij lahko povzročilo socialne nemire ter ogrozilo nacionalno varnost.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.