
Resnost groženj, ki izhajajo iz letnega poročila o potencialnih kiber grožnjah v letu 2012, ki so ga izdelali strokovnjaki Kaspersky Laba, nakazuje, da se bodo morali na porast kiber groženj in vse drznejše in učinkovitejše napade hektivistov pripraviti predvsem državne oblasti in večje korporacije po svetu.
"Do zdaj se je večina incidentov zgodila v podjetjih in državnih organizacijah, ki se ukvarjajo z izdelavo orožja, finančnim upravljanjem ali pa z znanstvenim raziskovanjem in razvojem novih tehnologij. V letu 2012 bodo kiberkriminalci začeli napadati tudi podjetja, ki delujejo na področju naravnega pridobivanja virov, energije, prometa, hrane in farmacevtske industrije, seveda pa tudi internetnih storitev in informacijske varnosti," svari Alexander Gostev, avtor poročila, računalniški programer in strokovnjak za spletno varnost.
Napadi se bodo vrstili povsod po svetu, od zahodne Evrope do ZDA, vpliv bo čutiti tudi v vzhodni Evropi, na Bližnjem vzhodu in v jugovzhodni Aziji, računalniške kiber vojne pa bodo bili tradicionalni nasprotniki: ZDA in Izrael proti Iranu, ZDA pa bodo z zahodno Evropo nadaljevale na drugi veliki fronti proti Kitajski. Kot kaže, bo hekerski aktivizem dobival vse večjo politično agendo, kiber kriminalci pa bodo s kiber napadi nedvomno diverzantsko prikrivali tudi druge napade.
Orožja pa se bodo izpopolnjevala. Običajne napade z elektronsko pošto in okuženimi priponkami, te so zaradi pogostosti in dobre zaščite postale že manj učinkovite kot v preteklosti, so in še bodo zamenjali pogostejši napadi na spletne brskalnike. Vse več bo programskih stikal, logičnih bomb, ki so uperjene proti občutljivim podatkom, virusov in drugih programskih hekerskih pomagal.
Z napredkom in evolucijo mobilne telefonije pa so ta tudi vse bolj ranljiva. Googlov Android ostaja tako še naprej tarča mobilnih zlonamernih programov, vse več bo po predvidevanjih strokovnjakov tudi mobilnih napadov in mobilnega vohunjenja. Leta 2012 bi bili lahko priča tudi prvemu mobilnemu
"drive-by" napadu, dočakali pa bi lahko tudi rojstvo omrežij robotskih računalnikov "botnet".
Ker smo vse bolj navezani na tehnična pomagala in se celotno naše vedenje in znanje pretirano zanašata na informacije binarnega sveta medmrežja, prav ta svet pa postaja polje vse ostrejšega in vse bolj prefinjenega tehnološkega vojskovanja, tarča napadov pa smo lahko vsi, svarijo računalniški eksperti, vsekakor pa je treba zavoljo tega poskrbeti za vse boljšo in vse bolj dovršeno računalniško zaščito, s katero bo brskanje po spletu in pogled skozi računalniško okno v svet vsaj za odtenek bolj varno.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.