Stuxnet je zelo sofisticiran črv, ki se je sprva 'infiltriral' v službene računalnike uslužbencev in nato poskušal prodreti v nadzorni sistem. Kot so ugotovili iranski sistemski inženirji, virus ni bil namenjen za odkrivanje in prenašanje podatkov njegovim stvariteljem, kot se je sprva domnevalo, temveč je imel namen uničevati najprej programsko opremo, nato pa z usklajenimi akcijami tudi sisteme delovanja jedrskih centrifug. Posledice po mnenju strokovnjakov sicer ne bi bile katastrofalne, vendar bi lahko močno oteževale delovanje samega bogatenja jedrskega goriva in bi jih v napredni fazi zelo težko identificirali.
Sicer pa črv po besedah vodilnega inženirja Mahmuda Džafarija, ki vodi projekt v Bushehru, ni prizadel vitalnih nadzornih sistemov, zato naj bi proces nemoteno tekel naprej. Vendar naj bi že, kot poroča spletno trobilo tajnih podatkov Wikileaks, junija v istem jedrskem obratu prišlo do resne napake v delovanju, ki bi lahko bila posledica Stuxneta.
Digitalnemu črvu se je očitno uspelo prebiti še v veliko število računalnikov po celem svetu, največ v Indoneziji, v kar 10.000. Nekaj pa naj bi bilo okuženih tudi v potencialnih 'sovražnih' evropskih državah in ZDA. Ker so odnosi med Iranom in Izraelom sovražni ter že dolgo napeti, je jasno, da se morda za kibernapadom skrivajo izraelski hekerji, ki so na plačilni listi tajne službe Mosad, ali pa celo ameriške obveščevalne službe. Vsaj tako mislijo ali pa želijo misliti v Teheranu. Kot kaže, se interesi za ustavitev Iranskega jedrskega programa že udejanjajo na subtilnem področju.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.