Razgradnja starih računalnikov, monitorjev, printerjev in mobilnih telefonov predstavlja velik okoljevarstven problem. Večina odpadne elektronske opreme, letno po nekaterih ocenah tudi do 50 ton, konča v državah v razvoju.
Greenpeace je prejšnji mesec začel s kampanjo, s katero želi opozoriti na rastoč problem onesnaževanja okolja z računalniškim odpadom. Sestavili so lestvico podjetij, ki izdelujejo računalnike in mobilne telefone, ter jih ocenili glede na to, ali ponujajo svojim kupcem recikliranje starih naprav in ali njihovi izdelki vsebujejo strupene sestavine. Največji problem predstavljajo težke kovine, kot so živo srebro, svinec in kadmij, plin dioxin, ki nastaja z izgorevanjem PVCja, ter negorljive spojine, ki vsebujejo brom (brominated flame retardant - BFR).
Evropska skupnost in zvezna država Kaifornija že imata zakone, s katerimi regulirata dovoljene količine strupenih snovi v elektronskih izdelkih namenjenih za prodajo. V Kaliforniji so distributerji mobilnikov celo zavezani skrbeti za recikliranje starih aparatov.
Po Greenpeaceovih raziskavah sta se podjetji Nokia in Dell uvrstili na vrh lestvice izdelovalcev elektronske opreme, ki skrbijo za okolje. Presenetljivo nizko na lestvici se je znašel Apple, ki navkljub občutku čistosti pri uporabi vrhunsko oblikovanih izdelkov skriva v sebi veliko preveč strupenih snovi. Prejšnji teden je Greenpeace objavil, da so najbolj onesnaženi prenosniki podjetij HP in Apple. Apple je bil junija vpleten tudi v manjši škandal zaradi izkoriščanja delavcev v njihovi tovarni iPodov na Kitajskem. Delavci so bili plačani samo 50 dolarjev mesečno za 15 urni delavnik. Pri HPjevih prenosnikih pa so celo našli strupene bromidove spojine, za katere so pri HPju zatrjevali, da jih že leta ne uporabljajo.
Greenpeace je ustvaril spletne strani, ki oblikovno spominjajo na Applove, na katerih apelirajo na lastnike Appla, naj poskrbijo za čistost tudi v notranjosti svojih izdelkov.
Greenpeaceova raziskava je doživela tudi nekaj kritik. Ena od njih obsoja Greenpeaceovo raziskavo kot način vzbujanja pozornosti v medijih, in s tem večjo denarno podporo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.