Od leta 2006 so nepridipravi prevzemali nadzor nad omrežji v ZDA, Kanadi, Koreji, Indiji in drugih državah sveta. Glavna tarča kibernetičnega napada so ZDA, ki so bile žrtev kar petletne operacije, imenovane Shady RAT, kot so jo po načinu nezakonitega vstopa v tujo mrežno infrastrukturo poimenovali strokovnjaki. Napad je bil izveden tako, da je nekdo znotraj organizacije prejel na videz povsem običajno elektronsko sporočilo z okuženimi priponkami v obliki Wordovega dokumenta, Excelove tabele ali datoteke PDF.
Tako zagnani programi so v ozadju namestili prava orodja in omogočili nepridipravom oddaljeni dostop do baze podatkov v organizaciji. V podjetju McAfee so povedali, da stoji za napadom država, ki je ne želijo imenovati, po mnenju poznavalcev bi lahko napad zakrivili Kitajci.
V operaciji je bilo napadenih 72 podjetij, vlad in organizacij, kar 49 med njimi pa jih ima svoj sedež v ZDA, štiri v Kanadi, tri pa v Koreji in na Tajskem. Na listi prizadetih so še Japonska, Švica, Velika Britanija, Danska, Singapur, Hongkong, Nemčija in Indija. Med napadenimi so tudi Združeni narodi. Poleg državnih agencij in oborožitvene industrije (napadenih je bilo 13 podjetij) so bila tarča hekerjev podjetja v elektronski industriji, informacijska podjetja, satelitske komunikacije in časopisne hiše.
"Kar smo videli v zadnjih petih oziroma šestih letih, je prenos bogastva brez primere. Strogo varovane državne skrivnosti, zasebna elektronska pošta, dokumenti – vse je končalo v arhivih nekoga," je napad komentiral predsednik družbe McAfee Dmitri Alperovitch. Večina prizadetih je luknje v svojih sistemih že odpravila, še naprej pa ostaja vprašanje, komu in kako bi lahko koristila vsa množica podatkov v izmeri več petabajtov.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.