Komercialna letala bi lahko bila žrtve hekerskih napadov med samim letom. Hekerji bi namreč lahko izkoristili brezžično omrežje, ki ga nekateri ponujajo potnikom, in tako prek povezave wi-fi vdrli in prevzeli nadzor nad sistemom letala, je opozorila ameriška vladna agencija Government Accountability Office (GAO).
Wi-fi denimo ponujajo na Boeingovih 787 dreamlinerjih, pa tudi na Airbusih A350 in A380, problem nastane, če gre za isto brezžično omrežje z istim IP naslovom, kot ga uporablja tudi sistem letala.
Najprej bi morali nepridipravi sicer obiti požarni zid, ki ločuje brezžični sistem od sistema letala, a kot je znano, to ni nemogoče. Virus, podtaknjen na spletni strani, ki bi jo obiskal nek potnik, bi lahko že odprl okno za nepridiprave.
Strokovnjaki s tega področja sicer že dlje časa opozarjajo, da bi morali ločiti omrežja med seboj, da tako ne bi prek brezžične povezave prišli do nadzora nad letalom. Hekerji bi lahko letalo nadzorovali od daleč stran na trdnih tleh.
Odziv Boeinga in Airbusa
Boeing se je na poročilo GAO že odzval, češ da lahko pilot ročno prevzame nadzor nad letalom in tako izkopi avtopilota in sistem, ki bi ga nadzorovali hekerji. ''Nihče ne more vpisati sprememb v načrt leta, brez da bi jih pregledal in odobril pilot,'' so še dodali.
V Airbusu pa so poudarili, da vseskozi nadzirajo, spreminjajo in prilagajo arhitekturo sistema v njihovih produktih, da tako zagotovijo najvišje standarde na področju varnosti. Dodali so, da o podrobnostih varnostnih sistemov ne razpravljajo v javnosti, saj bi to lahko imelo ravno nasproten učinek.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.