Poročilo ruskega podjetja za računalniško varnost Kaspersky Lab razkriva, da so hekerji v zadnjih dveh letih vdrli v sisteme okoli 100 bank in drugih finančnih institucij po svetu ter ukradli milijardo ameriških dolarjev oz. skoraj 900 milijonov evrov. Gre za največji hekerski napad na banke v zgodovini.
Hekerji po njihovih podatkih prihajajo iz Rusije, Ukrajine in Kitajske, z napadi so začeli leta 2013 in so še vedno aktivni. Vdrli so v sisteme bank vsaj 30 držav po svetu, med njimi Rusije, ZDA, Nemčije, Kitajske, Ukrajine in Kanade.
Hekerske skupine naj bi uporabljale metode, s katerimi kradejo denar neposredno bankam in ne več njihovim komitentom. Z računalniškimi virusi okužijo podatkovne mreže podjetij, vključno z njihovim videosistemom, s čimer onemogočijo, da bi osebje videlo spremembe na ekranih. V nekaterih primerih so prenesli denar z bančnih računov na več svojih ali pa so bankomate nastavili tako, da so ob določenih urah izstavili denar.
"Ti napadi dokazujejo, da bodo kriminalci izkoristili vsako pomanjkljivost in ranljivost vsakega sistema," je povedal Sanjay Virmani, direktor Interpolovega digitalnega kriminalističnega centra. Kaspersky Lab namreč pri preiskavi spletnega kriminala sodeluje z Interpolom in Evropolom.
Vsak njihov 'podvig' jim je vzel dva do štiri mesece, prinesel pa okoli deset milijonov dolarjev. "Gre za zelo prefinjen in profesionalen spletni kriminal," je povedal raziskovalec podjetja Kaspersky Lab Sergey Golovanov.
Iz Finančnega centra za širjenje informacij in analizo – organa, ki banke obvešča o hekerskih napadih, so sporočili, da so bili o omenjenem poročilu obveščeni januarja. "Ne moremo komentirati konkretnih ukrepov, ki so jih sprejeli naši člani, a v splošnem menimo, da bodo z njimi primerno in uspešno odkrili te napade in minimalizirali škodo, ki bi vplivala na njihove komitente," so zapisali v izjavi.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.