V žolčnem izlivu gneva je glavni pravni zastopnik podjetja Google David Drummond obtožil Microsoft, Apple, Oracle in ostale konkurente zarotniškega oviranja pri še večji utrditvi položaja Googlove mobilne Android tehnologije na trgu, saj so z zakupom patentov bistveno povečali in prenapihnili ceno Android mobilnikov. Poleg nesmiselnih in previsokih stroškov za potrošnike bo po njegovem mnenju hlastanje za patenti upočasnilo razvoj tehnoloških inovacij.
"Microsoft in Apple sta si bila vedno v laseh, ko pa sta skočila v isto posteljo, se človek enostavno vpraša, kaj se dogaja," je Drummond zapisal na svojem blogu. Skupno kampanjo Microsofta, Oracla, Appla in nekaterih manjših podjetij je označil za sovražno, konkurente pa obtožil prodaje ponarejenih in ukradenih patentov. Microsoft in Apple sta se združila, da bi prevzela patente v lasti programerskega podjetja Novell in propadlega telekomunikacijskega podjetja Nortel Networks Corp., združena pa sta iz igre izrinila podjetje Google, še dodaja Drummond.
Microsoftov svetovalec Brad Smith je Drummondove navedbe zavrnil na Twitterju z besedami: "Google navaja, da smo kupili Novellove patente, da se jih ne bi polastili na Googlu. Mar res? Ponudili smo jim, da bi na dražbi podali ponudbo skupaj z nami, a so nas zavrnili." Pri podjetjih Apple in Oracle obtožb ne komentirajo.
Google, ki se navkljub svoji nadvladi sooča s preiskavo domnevno kartelnega nadzora na trgu internetnih iskalnikov, si prizadeva prodreti na trg pametne oziroma smartphone tehnologije. Glavno oviro na začrtani poti jim predstavlja pomanjkanje intelektualne lastnine na področju brezžične telefonije, pred časom so bili deležni tudi tožbe s strani podjetja Oracle zaradi domnevne kraje patentov.
Udarec več predstavlja tudi propadli nakup Nortelovih patentov, za katere so Apple, Microsoft, Research in Motion ter druga podjetja odšteli skupno 4,5 milijarde ameriških dolarjev. Google je na dražbi ponudil 3,4 milijarde dolarjev še pred združenim nastopom s podjetjem Intel Corp. Slednji so za nakup razvpitih patentov ponujali 3,1 milijarde dolarjev. Tudi skupni nastop na dražbi jim posla ni obrnil v korist.
Drummond je ob tem poudaril, da si prizadeva podjetje povečati svojo zalogo patentov. Kraljevi dragulj podjetja Google predstavlja iskalni algoritem, doslej pa se niso prekomerno posvečali patentiranju avtorsko zaščitenih izdelkov. Pred kratkim so kupili prek 1000 patentov od podjetja IBM.
Vodilno podjetje na področju internetnih iskalnikov se pogaja tudi za nakup InterDigitala, ki ima v lasti ključna dognanja na področju brezžičnih patentov, teh naj bi bilo več kot 8000, njihovo skupno vrednost pa Wall Street Journal ocenjuje na tri milijarde ameriških dolarjev.
Sodnih bitk za patente vse več
Premena poslovne miselnosti sovpada s plazom tožb za patente, ki pretresajo celotno industrijo brezžičnih tehnologij. Pred leti so si prvaki prizadevali ohraniti svojo prednost pred novinci, kot je Google, ki je z Androidom vstopil na trg pred tremi leti.
Podjetje HTC je pred mesecem dni doživelo hud udarec, ko jih je ameriška trgovinska zbornica osumila kraje dveh Applovih patentov. Zaradi sodnega spora z Applom je Samsung prestavil zagon prodaje svojih najnovejših tabličnih računalnikov Galaxy v Avstraliji, saj naj bi južnokorejski elektronski gigant brezvestno kopiral iPhone in iPad tehnologijo.
Oracle pa toži Google, saj naj bi si v programu Android protipravno prisvojili Javine patente, ki jih je podjetje Oracle lani nasledilo s prevzemom podjetja Sun Microsystems. Prevzemov patentov naj bi bilo v prihodnosti še več, saj se za intelektualno lastnino s trgovanjem vse bolj potegujeta tudi podjetji IBM in Kodak.
Programska podlaga Android tehnologije predstavlja temelj za izdelovalce mobilnikov, kot so HTC, Motorola in Samsung. Tudi Nokia vse bolj prevzema androidno tehnologijo, ki je s tretjinskim tržnim deležem v svetovnem okviru tudi najbolj priljubljena smartphone platforma.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.