Pravzaprav nič novega, bi lahko zapisali, saj imajo kitajske oblasti redno pripombe nad spletnimi vsebinami, med drugim so blokirale že kar nekaj strani in blogov. Vlado praviloma motijo po njenem mnenju politično sporne vsebine, recimo spletne strani, ki podpirajo neodvisnost Tibeta in Tajvana, tokrat pa so javno izpostavili 19 spletnih strani, ki so po mnenju kitajskega vodstva nezadovoljivo odgovorile na njihove zahteve po blokadi neprimernih vsebin.
Kitajsko ministrstvo za javno varnost je v sodelovanju s šestimi vladnimi telesi začelo kampanjo proti stranem, ki naj bi z objavljanjem pornografskih in vulgarnih vsebin ogrožale moralo mladih Kitajcev. Na vrhu kritik se je znašel spletni iskalnik Baidu, ki velja za najbolj priljubljenega na Kitajskem. Takoj za njim je kitajske oblasti zmotil Google, ki naj bi tudi slabo vplival na moralo.
Predstavnik kitajske oblasti je na javni televiziji napovedal, da bodo še naprej kaznovali in zapirali internetne strani, ki omogočajo ogled vulgarnih vsebin. Seveda od medijev pričakujejo, da bodo poročali o teh spletnih straneh in kajpada trobili v isti rog kot oblast.
Google in Baidu sta se že opravičila
V vodstvu brskalnikov Baidu in Google so se očitno ustrašili zadnjih groženj z blokado, s tem pa tudi z nevarnostjo izgube velikega trga. Opravičujemo se vsem uporabnikom interneta, če so nekatere vsebine negativno vplivale na družbo, so zapisali na uradni strani brskalnika Baidu in napovedali, da bodo omejili dostop do moralno neprimernih strani.
Manj ponižno so se opravičili pri Googlu, vseeno pa so na svojem blogu zapisali, da se bodo trudili po najboljših močeh, da bodo zgradili bolj zdravo spletno kulturo. Med 19 ožigosanimi so se opravičili tudi lastniki manj pomembne spletne strani Sina.
Blogerji trn v peti
Na Kitajskem je sicer 300 milijonov registriranih uporabnikov interneta, od tega je večina mladih, večina jih piše bloge. Kot poroča tiskovna agencija Xiunha je na Kitajskem 47 milijonov blogerjev. Vse več Kitajcev želi na takšen način izraziti poglede na dogajanje doma in po svetu, je dejal Gao Lulin iz organizacije Internet Society of China, v kateri poudarjajo, da neodvisni pisci blogov postajajo vse večji problem komunistične Kitajske, ki želi popolno kontrolo nad vsemi medijskimi kanali.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.