Ameriški internetni velikan Google je pristal, da bo na svoji novi kitajski spletni strani Google.cn blokiral politično občutljive teme, kakršna je na primer neodvisnost Tajvana, in tako izpolnil pogoj, ki mu ga je za dostop na po velikosti drugo največje spletno tržišče na svetu postavil Peking.
Google je na cenzuro prepovedanih spletnih strani in vsebin pristal prostovoljno, s tem pa se je pridružil ostalim zahodnim internetnim velikanom, vključno z Microsoftom in Yahoojem, ki so se zaradi želje po dostopu do ogromnega in hitro rastočega kitajskega spletnega trga strogi politiki vlade v Pekingu uklonili že pred tem.
Novinarji brez meja s sedežem v Parizu, ki budno nadzorujejo uvajanje različnih omejitev na internetu, so odločitev Googla označili kot "črn dan za svobodo izražanja na Kitajskem". Google so obtožili "hinavščine", ker je popustil zahtevam Kitajske, medtem ko bije z ameriško vlado pravne bitke glede dostopa do podatkov o spletnih dejavnostih ameriških uporabnikov interneta.
"Da bi lahko poslovali na Kitajskem, smo iz rezultatov iskanja, dostopnih na Google.cn, umaknili nekatere vsebine in tako odgovorili na lokalne zakone, pravila ali politiko," so sporočili iz Googla. "Odstranjevanje rezultatov iskanja sicer ni v skladu s poslanstvom Googla, vendar pa je to, da informacij sploh ne ponujamo, še manj v skladu z našim poslanstvom," so še pojasnili in dodali, da se trudijo uravnotežiti svobodo informacij in cenzuro, ki jo zahteva uradni Peking, ki nadzira 111 milijonov kitajskih uporabnikov interneta.
Na Kitajskem bo Google ponudil štiri osnovne storitve - spletno stran in iskalnik slik, Google novice in lokalni iskalnik - elektronske pošte in blogov pa vsaj zaenkrat še ne. "G-mail in Blogger bosta predstavljena šele takrat, ko bomo prepričani, da lahko dosežemo primerno ravnotežje med našimi obvezami, da zadovoljimo interese uporabnikov, razširimo dostop do informacij in hkrati odgovorimo na lokalne pogoje," pravijo pri Googlu. Google sicer že nekaj časa ponuja tudi kitajsko verzijo Google.com, ki je na razpolago uporabnikom z vsega sveta in jo izvajajo z računalnikov v ameriški zvezni državi Kalifornija.