Si predstavljate splet brez Googlovega brskalnika, Facebookovega družbenega življenja in spletnih nakupov s pomočjo Amazonove ponudbe? Prav o usklajeni ukinitvi spletnih naslovov omenjena podjetja resno razmišljajo, vzrok za to pa naj bi bila ameriška zakonodaja, ki si prizadeva zatreti spletno piratstvo, poroča ameriška televizijska postaja Fox News.
Zakon, ki ga v angleško govorečih deželah poznajo pod kratico SOPA, od ponudnikov internetnih storitev zahteva, da blokirajo dostop vsem uporabnikom, ki zavestno in namensko kršijo avtorske pravice in razpečujejo filme, glasbo ter ostale na spletu dosegljive dokumente. Lastniki podjetij zatrjujejo, da bo imela ta toga zakonska zahteva hud vpliv na podjetja, ki poslujejo zakonito, zaradi tega pa se bo temeljito spremenila podoba spleta.
Ukinjanje strani bi bil res izrazit ukrep. Čeprav podrobnosti načrta še niso znane, se v podjetjih nanj že pospešeno pripravljajo, poudarja izvršni direktor organizacije NetCoalition Markham Erickson. NetCoalition združuje podjetja Google, PayPal, Yahoo in Twitter.
Kot poudarja, se k temu načrtu približujejo tudi v podjetjih Mozilla in Wikipedia, o tem pa razmišljajo tudi številni drugi. Ameriški senat bo o predlogu zakona za zaščito avtorskih pravic razpravljal konec januarja, na pritisk zakonodajne oblasti pa, kot kaže, zelo suvereno in družno odgovarjajo veliki ponudniki internetnih storitev.
SOPA je zakon, ki bi bil uperjen proti tujim spletnim stranem, ki prodajajo lažna zdravila in piratizirane posnetke hollywoodskih filmov, po zagotovilih predlagateljev pa se zakonodaja ne loteva YouTuba in blog strani. S tem ukrepom menijo, da bodo učinkovito zajezili spletno piratstvo, ki po njihovih besedah brezvestno ogroža 19 milijonov ameriških delovnih mest v podjetjih, ki tržijo izdelke, ki so v skladu z zakonodajo in avtorskimi pravicami.
Kljub temu je kritikov in nasprotnikov restriktivne politike vse več. Google, Facebook, Twitter, Zynga, eBay, Mozilla, Yahoo, AOL in Linkedin so 15. novembra poslali pismo politikom v Washington, v katerem so opozorili, da SOPA zavira razvoj inovacij, spletno varnost in gospodarske temelje države, ki jo domnevno ščiti. V zvezi z zakonom je na mikroblogerski strani Tumblr svoj glas proti kongresu poslalo 87.834 uporabnikov, z delegati ljudstva pa so o perečem problemu govorili kar 1.293 ur.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.