Japonsko tehnološko podjetje SoftBank je napovedalo, da bo februarja prihodnje leto začelo prodajati robote, ki so sposobni izražati čustva, hkrati pa lahko služijo tudi kot varuške, medicinske sestre, reševalci ali pa delajo družbo na zabavi.
Cena robota naj bi znašala 1900 dolarjev (1400 evrov). Prvi prototip bo na ogled v eni izmed prodajaln mobilnih telefonov družbe na Japonskem in bo tam delal s strankami.
Robota, ki so mu nadeli ime Pepper, je danes predstavil izvršni direktor podjetja Masajoši Son. "Ljudje druge opisujejo kot robote, ker nimajo čustev ali srca. Prvič v človeški zgodovini, ponujamo robota, ki ima srce in čustva," je dejal Son.
Robota je sicer razvilo francosko podjetje Aldebaran, ki je od leta 2012 v delni lasti japonske družbe, proizvajalo pa ga bo tajvansko podjetje Hon Hai Precision Industry.
Japonci stavijo na robote
Japonska populacija je ena najhitreje starajočih populacij na svetu, japonske oblasti pa upajo, da bodo vse bolj upadajočo delovno silo nadomestila z roboti. Zato se tudi zavzema za robotsko revolucijo, ki naj bi med drugim povečala uporabo robotov v kmetijstvu.
V tej luči je tudi vse več japonskih podjetij, ki razvijajo robote. V začetku tedna je Panasonic s svojo hčerinsko družbo ActiveLink predstavil robotska oblačila in brezrokavnike, ki človeku pomagajo pri napornih ročnih opravilih, kot je prenašanje težkih predmetov ali pa obiranje sadja z dreves.
Osebne robote, kot je tudi Hondin Asimo, na japonskem razvijajo že več kot desetletje. Japonski robotski trg je bil leta 2012 vreden več kot šest milijard evrov, do leta 2020 pa naj bi se ta številka potrojila.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.