Na družbenem omrežju Facebook so bili elektronski naslovi in telefonske številke šest milijonov uporabnikov dostopni tudi tistim ljudem, ki niso bili njihovi prijatelji, bi pa lahko postali njihovi potencialni prijatelji.
Napaka se je zgodila, ko so uporabniki svoje imenike delili s Facebookom, aplikacija družbenega omrežja pa jih je skušala primerjati s podatki, ki so že v bazi, da bi jim tako ponudila primerna priporočila za prijateljstvo. Ker pa se je v program vrinil hrošč, je tistim uporabnikom, ki so želeli s Facebooka prek aplikacije (Prenesi svoje informacije, angl. Download Your Information DI) prenesti svoje arhivirane imenike, ponudil še kontakte ljudi, s katerimi bi lahko prek določenih povezav imeli stik.
Gre za podatke, ki so jih prenesli drugi uporabniki Facebooka, in ni nujno, da so bili točni, so pa bili vključeni v kontakte, ki so jih ljudje prenašali s pomočjo orodja DYI, zatrjujejo pri Facebooku.
Zagotavljajo še, da so takoj, ko so bili o hrošču obveščeni, onemogočili orodje DYI, ko so težavo odpravili, pa so že prihodnji dan spet omogočili njegovo uporabo.
Ugotovili pa so, da so na ta način lahko Facebookovi uporabniki prišli do podatkov šest milijonov uporabnikov družbenega omrežja. Uporabniki so lahko tudi dobili telefonske številke ali elektronske naslove drugih ljudi, ki pa nimajo svojega računa pri Facebooku.
Facebook je v odzivu še zapisal, da so bili elektronski naslovi ali telefonske številke enega človeka v največ primerih izpostavljeni le enemu uporabniku. Ob tem zagotavljajo, da poleg številk in elektronskih naslovov nikakor niso bili poslani nobeni drugi podatki. Prav tako ni nobenih dokazov, da bi kdo te podatke uporabil v kriminalne namene.
Težavo so rešili, o njej so obvestili agencije za zaščito zasebnosti v ZDA, Kanadi in Evropi, te pa bodo o vsem obvestile tiste uporabnike, katerih podatki so bili pomotoma na voljo drugim.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.