Dimitrij Galushkevich naj bi med 25. aprilom in 4. majem lani večkrat napadel spletno mesto estonskega predsednika vlade Andrusa Ansipa. 20-letni Rus naj bi bil le eden izmed členov v t.i. kibernetski vojni proti estonskim institucijam in ustanovam.
Zaradi napadov so bile številne spletne strani ohromljene ali celo nedosegljive, tako recimo nekaj dni ni bilo mogoče dostopati do spletnih mest vlade, političnih strank in nekaterih šol in časopisov. Hekerji so jo zagodli tudi na druge načine; ko so uporabniki vtipkali pravilni naslov, jih je splet na primer preusmeril k podobam sovjetskih vojakov in citatom Martina Luthra Kinga.
Je kriva Rusija?
Estonija je obtožila Rusijo, da je organizirala napad, kar je uradna Moskva takoj zanikala. V ozadju naj bi bila zamera, ker je Estonija premaknila spomenik ruskim vojakom v Talinu.
Kot je zaenkrat pokazala preiskava, je bila ta poteza glavni motiv Dimitriju Galushkevichu, da je napadel spletno stran vladajoče Reformistične stranke, za katere motenje delovanja strežnika so ga uradno obsodili. “Očitno je želel dokazati, da je proti prestavitvi spomenika. Trenutno drugih osumljencev nimamo,“ je povedal predstavnik sodišča, ki je obtoženemu Rusu naložil plačilo 17.500 estonskih kron (okoli 1.100 evrov) kazni.
Preiskava se sicer nadaljuje, saj so Estonci še vedno prepričani, da je v ozadju nekakšna ruska zarota. “Kibernetska vojna“ je naletela tudi na širši odziv. Estonski primer je vzpodbudil zvezo Nato, da je okrepila varnost svojih omrežij, iz Bruslja pa so v Talin poslali tudi svoje strokovnjake za spletni terorizem, ki naj bi pomagali Estoniji izboljšati spletno zaščito in se obraniti pred napadi hekerjev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.