Podatki za e-trgovanje podjetij v evropski sedemindvajseterici so sicer za leto 2008, pred dnevi pa jih je objavil Eurostat.
Največji, 26-odstotni delež v skupnem prometu prek e-trgovanja ustvarijo podjetja na Irskem. S po 18-odstotnim deležem sledita Finska in Švedska. Podjetja v Sloveniji, kot omenjeno, na ta način ustvarijo 12 odstotkov prometa.
Najmanj, le odstotek prometa z e-trgovanjem ustvarijo podjetja v Bolgariji in na Cipru. Pri tem velja omeniti, da Eurostat v tej statistiki ni navedel podatkov za Belgijo, Dansko, Estonijo, Italijo in Luksemburg. Je pa navedel še podatke za Hrvaško in Norveško, ki nista članici EU. Na Hrvaškem podjetja z e-trgovanjem ustvarijo 14 odstotkov, na Norveškem pa 21 odstotkov prometa.
Eurostat še navaja, da podjetja v EU v povprečju 73 odstotkov e-trgovanja opravijo znotraj lastne države, medtem ko na e-trgovino z drugimi članicami EU odpade 19 odstotkov, na e-trgovino z nečlanicami pa osem odstotkov.
Najvišji delež e-trgovanja znotraj domače države, skupaj 88 odstotkov, ustvarijo podjetja v Latviji, e-trgovanje v drugih članicah EU pa je s 60-odstotnim deležem najbolj razširjeno na Madžarskem. Največji delež e-trgovanja zunaj EU ustvarijo podjetja na Malti, skupno 56 odstotkov.
Podjetja v Sloveniji na domačih tleh ustvarijo 76 odstotkov svoje e-trgovine, znotraj drugih članic EU 21 odstotkov, v nečlanicah EU pa tri odstotke.
Dostop do interneta ima sicer 93 odstotkov podjetij z deset ali več zaposlenimi v EU, pri čemer je s 100 odstotki na prvem mestu Finska, na zadnjem pa z 72 odstotki Romunija. V Sloveniji ima dostop do interneta 96 odstotkov podjetij, na Hrvaškem 95 odstotkov, na Norveškem pa 97 odstotkov.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.