
Direktor ameriškega zveznega preiskovalnega urada FBI James Comey je v četrtek dejal, da so zaščiteni podatki podobni zaklenjeni blagajni, kjer so podatki, do katerih policija ne more priti. Zavzel se je za novo zakonodajo, ki bo policiji omogočila lažji dostop do njih.
S tem se je odzval na napoved Googla in Appla, da bodo njuni novi operacijski sistemi avtomatično zaščiteni, kar pomeni, da policija ne bo mogla kar tako do podatkov o klicih, stikih, fotografijah in elektronski pošti.
Kot ponavadi je navrgel splošno trditev, da je policijski dostop do komunikacij pomagal rešiti vrsto kazenskih primerov, vendar pa ni zmogel navesti niti enega samega konkretnega primera, kjer je rešil kakšno osebo.

Zagovorniki pravice do zasebnosti in tudi tehnološki strokovnjaki menijo, da Comey pretirava podobno kot njegovi kolegi vse od 90. let prejšnjega stoletja, ko zagovarjajo večji dostop policijskih in vohunskih agencij do zasebnih podatkov državljanov.
Ameriška zveza za državljanske svoboščine (ACLU) zatrjuje, da imajo podjetja po zveznem zakonu pravico do zaščite podatkov brez možnosti vladnega vstopa skozi zadnja vrata. Nenazadnje je to potrebno tudi zaradi zaščite podatkov pred kriminalci, ne le pred policijo.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.