Sejem v nemškem Hannovru poteka od 4. do 9. marca. Uradna otvoritev se je v velikem slogu odvila v ponedeljek zvečer. Med pomembnimi gosti so bili med drugim prisotni nemška kanclerka Angela Merkel, francoski predsednik Nicolas Sarkozy in predsednik Evropske komisije Manuel Barroso. Med pomembneži je nastopil tudi izvršni direktor Microsofta Steve Ballmer.
Zelena IT-vas
Na letošnjem Cebitu okoli 5800 razstavljalcev iz 77 držav predstavlja najnovejše rešitve s področja informacijskih in komunikacijskih tehnologij, tako za domače kot za poslovne uporabnike. V luči vse bolj angažiranega boja proti podnebnim spremembam tudi Cebit letos potekal v bolj "zelenem" duhu - z nekaterimi razstavnimi prostori in predavanji, združenimi pod imenom Zelena IT-vas, bo poskušal prikazati nekaj načinov, kako so računalniki lahko prijaznejši do okolja.
Pri tem gre predvsem za vprašanje zmanjšanja strupenih snovi v proizvodnji računalnikov, recikliranje starih računalnikov namesto njihovega odlaganja na smetišča ter večjo energetsko učinkovitost računalnikov.
Tudi računalniki in strežniki so namreč že zaradi svojega naraščajočega števila vse večji porabniki vedno dražje električne energije ter tako posredno tudi povzročitelj izpustov toplogrednih plinov.
Pri svojem okoljsko obarvanem poudarku so se organizatorji sejma med drugim povezali z neprofitno skupino, katere cilj je prizadevati si za proizvodnjo energetsko bolj varčnih računalnikov. Pod imenom Climate Savers Computing Initiative sta jo v letu 2007 sprožila Google in Intel, v njej pa sodelujejo potrošniki, podjetja in različne organizacije.
Proizvajalci računalniške opreme, ki so pristopili k pobudi, so se zavezali k proizvodnji proizvodov v skladu z določenimi cilji glede energetske učinkovitosti, poslovni uporabniki opreme pa k nakupu energetsko učinkovitejših računalniških proizvodov. Potrošnike pa pobuda spodbuja k zmanjšanju porabe elektrike v domačih računalnikih.
Po mnenju nekaterih analitikov bodo okolju prijaznejše rešitve postale pomemben dejavnik pri prodaji računalnikov potrošnikom, vendar pa bo največje prihranke energije možno doseči v računalniških centrih podjetij in vladnih ustanov. Strežniki v teh centrih so namreč pogosto postavljeni na zelo majhen prostor, zaradi česar je potrebno toliko več hlajenja, to pa pomeni porabo dodatne električne energije.
Manj razstavljalcev kot v preteklosti
Sam sejem je sicer letos zabeležil petodstotno znižanje števila razstavljalcev in desetodstotno zmanjšanje razstavnih površin na 240.000 kvadratnih metrov. Poleg tega bo zaradi zmanjševanja stroškov krajši za en dan.
To kaže, da Cebitu, ki je bil pred desetletjem najpomembnejši sejem na področju IKT, danes slavo in blišč kradejo drugi, bolj specializirani sejmi. Med njimi so na primer januarja potekajoči mednarodni sejem zabavne elektronike v Las Vegasu, njemu soroden sejem IFA, ki avgusta poteka v Berlinu, in februarski sejem mobilne telefonije v Barceloni.
Prav zato so se organizatorji letos odločili za nekaj sprememb. Poleg tega, da bo krajši za en dan, bo glavna sprememba to, da bodo prvi štirje dnevi namenjeni poslovnim obiskovalcem sejma, od katerih si tudi sami razstavljalci največ lahko obetajo. V soboto in nedeljo bo nato sejem odprt za splošno javnost.
Po pojasnilih organizatorja, sejemske družbe Deutsche Messe, pa je zmanjšanje razstavnih površin posledica šibkejšega dolarja in združitev nekaterih največjih razstavljalcev, ki posledično potrebujejo le en razstavni prostor. Razstavljeni proizvodi bodo sicer razdeljeni v tri kategorije - poslovne rešitve, rešitve za javni sektor ter rešitve dom in mobilni svet.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.