"Ne hitite," je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani poudaril v. d. generalnega direktorja direktorata za informacijsko družbo na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Nikolaj Simič. Do ukinitve analognih prizemnih oddajnikov, ki se bo zgodila s 1. decembrom letos, se bo namreč občutno povečalo število televizorjev in pretvornikov, ki ustrezajo zahtevam za sprejemanje DVB-T v Sloveniji, hkrati s tem pa se bodo znižale tudi cene.
Nekateri televizorji in pretvorniki – te bodo potrebovali uporabniki, ki bodo želeli ohraniti obstoječi televizor, ki pa ne podpira zahtevanih specifikacij – so sicer že uspešno prestali neobvezujoč preizkus združljivosti oziroma izpolnjevanja zahtev za nemoteno sprejemanje signala DVB-T v Sloveniji.
Dobavitelji lahko posledično na te naprave nalepijo nalepko Digi kot nekakšno zagotovilo, da zanesljivo oziroma z določenimi dovoljenimi odstopanji podpirajo tehnične zahteve glede slike, tona, šumnikov idr.
Preizkus zaenkrat prestali Philips, Telefunken in Homecast
Na seznamu naprav, ki so preizkus uspešno prestale, se zaenkrat nahajata dve družini televizorjev proizvajalca Philips, dva televizorja proizvajalca Telefunken in en dekodirnik oziroma pretvornik proizvajalca Homecast. V naslednjih mesecih, ob približevanju prehoda, se bo seznam zaradi povečanega zanimanja proizvajalcev oziroma dobaviteljev še podaljšal, je povedal Roman Kužnar, direktor podjetja Sintesio, ki opravlja omenjene teste.
Ministrstvo zato priporoča vsem gledalcem v Sloveniji, pa tudi v zamejstvu, da za nemoten sprejem signalov slovenskih oddajnikov DVB-T uporabljajo izključno naprave, ki so označene znakom združljivosti s slovenskim sistemom DVB-T.
V primeru, da naprave, kupljene v Sloveniji, ne bodo ob nakupu delovale ali pa ne bodo pravilno delovale kasneje, ministrstvo napotuje uporabnike, da zahtevajo od prodajalcev, da te naprave nadgradijo v skladu s slovenskimi priporočili, ki so bila objavljena oktobra 2008.
Test sicer za posamezno napravo stane 2500 evrov, postopek od prihoda naprave v laboratorij do izdaje potrdila traja od tri do štiri tedne, seznam s slovenskimi standardi združljivimi napravami pa je na voljo na spletni strani http://dvb-t.apek.si. Prav cena testa je eden od razlogov, zakaj je na seznamu manj pretvornikov kot televizorjev. Pretvornike namreč običajno proizvajajo manjši proizvajalci, s katerimi komunikacija teče počasneje in ki za ustrezne nadgradnje naprav ter morebitno sofinanciranje testov zahtevajo tudi naročilo dovolj velikega števila naprav.
Ni res ...
Državni sekretar na ministrstvu Jozsef Györkös je ob tem poudaril, da ni res, da je zaradi DVB-T treba nujno kupiti nov televizor oziroma pretvornik, prav tako ni res, da nobena naprava, ki je že v trgovinah, nima oznake Digi, ali da ministrstvo ni naredilo še ničesar oziroma le malo za promocijo glede DVB-T.
Prehod na DVB-T zadeva samo tiste, ki televizijske programe sprejemajo prek zunanje ali sobne antene. Takih je okrog 200.000 oz. tretjina gospodinjstev v Sloveniji. Če ti še nimajo televizorja, ki bi podpiral DVB-T oziroma minimalne specifikacije, morajo ali kupiti ustrezen nov televizor ali pretvornik. Cene slednjih se trenutno začenjajo pri okrog 80 evrih, a naj bi se zaradi povečanja konkurence v prihodnjih mesecih znižale. Za socialno ogrožene, ki so tudi opravičeni plačevanja RTV prispevka in jih je okrog 12.000, namerava država zagotoviti določeno pomoč pri nakupu potrebne opreme.
Ministrstvo sicer predvideva še vrsto aktivnosti za osveščanje in izobraževanje potrošnikov, poleg tega napoveduje, da naj bi agencija za pošto in elektronske komunikacije v naslednjih mesecih objavila razpisa še za dve omrežji digitalne televizije v Sloveniji, eno za programe v standardni, drugo za programe v visoki ločljivosti (HD). Trenutno že deluje prvo omrežje, ki ga upravlja RTV Slovenija, podjetje Norkring pa vzpostavlja še eno omrežje.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.