
Slovenski center za posredovanje pri omrežnih incidentih (SI-CERT) opozarja na nov poskus goljufije. V zadnjem času so namreč prijeli več prijav sumljivih klicev na stacionarne številke v Sloveniji. "Klicatelj se je v polomljeni angleščini z naglasom predstavil kot Microsoftova tehnična pomoč. Sogovorniku je razložil, da nujno kliče zato, ker njegov računalnik javlja napake oz. alarme, kar je posledica okužbe računalnika," so zapisali v SI-CERT.
Takšne prevare niso nič novega, opozarjajo strokovnjaki. Pojavljajo se že od leta 2008, predvsem v angleško govorečih državah. Tudi v Sloveniji se je podoben poskus prevare že pojavil, pred tremi leti, pravijo v centru. "Prevara običajno poteka tako, da po začetni predstavitvi klicatelj zahteva, da odprete nekatere programe, ki so del operacijskega sistema Windows (običajno Event Viewer), ki res prikazujejo neke napake, te pa dejansko ne vplivajo na pravilno delovanje računalnika. Prepričati vas hočejo, da so te napake posledica okužbe vašega računalnika," pojasnjujejo na SI-CERT.
Nato goljufi žrtvi naročijo, da odpre določeno spletno stran v brskalniku in preko nje naloži program, ki naj bi pomagal odpraviti napake. A ne gre za pomoč. Žrtev nevede naloži program za oddaljen dostop, preko katerega lahko nato prevaranti dostopajo do njenega računalnika.
"Nato vam prikažejo še druge izmišljene znake okužbe ali pa sistem celo namerno poškodujejo. Na koncu vas napotijo na spletno stran, kjer morate vpisati osebne podatke in podatke o kreditni kartici za nakup nekega programa ali licence, s čimer naj bi težave odpravili. Če tega ne želite storiti, lahko preko oddaljenega dostopa tudi izbrišejo posamezne uporabniške datoteke oz. kako drugače zablokirajo računalnik," opozarjajo strokovnjaki.
V nobenem primeru ne nasedajte, kajti tudi če podatke posredujete, težav ne boste odpravili. Boste pa ostali brez denarja in s pokvarjenim računalnikom, opozarjajo v SI-CERT. Strokovnjaki za varnost na spletu zato znova opozarjajo, da takšnim klicem ne nasedajte.
Tudi na Microsoft Slovenija, kjer so prav tako prejeli tovrstne prijave, so poudarili, da njihovi tehnični strokovnjaki nikoli ne kličejo sami od sebe, temveč je kvečjemu obratno – vedno jih pokličejo uporabniki z morebitnimi težavami. Nikoli ne zahtevajo podatkov od računalnika in številk kreditnih kartic, saj gre za zaupne podatke.
Tudi nasploh nikoli ne dovolite oddaljenega dostopa do vašega računalnika kateri koli nepooblaščeni osebi.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.