Po nedavno opravljenih tujih analizah je južnokorejski Samsung glede na prihodke postal največja tehnološka družba na svetu, v zadnjih treh mesecih pa po tržnem deležu tudi močno prehitel svojega največjega tekmeca – ameriško podjetje Apple. Rivalstvo med velikanoma se tako stopnjuje, kar dokazuje tudi nova nedavno napovedana tožba na ameriškem sodišču. V Applu so namreč prepričani, da so najnovejši Samsungovi pametni telefoni in tablični računalniki celo več kot imitacija njihovih iPhonov in iPadov. Od podjetja Samsung electronics Co zahtevajo več kot dve milijardi evrov odškodnine.
"Samsung je nekdaj prodajal linijo telefonov in tablic z lastno zasnovo in lastno podobo. Danes ne le da so njihove naprave videti kot Applovi iPhoni in iPadi, ampak za interakcijo z uporabnikom uporabljajo celo našo patentirano programsko opremo," pravijo odvetniki ameriškega giganta.
V Samsungu odgovarjajo, da je v resnici kalifornijski Apple tehnologijo kradel drugim proizvajalcem, ostale "sporne" stvari, med katerimi je po besedah Američanov tudi po Applovo zaobljena pravokotna oblika novih Samsungovih naprav, pa naj bi bile po besedah Južnokorejcev že dolga leta industrijski standard. "V tej tožbi si Apple prizadeva zadušiti legitimno konkurenco in potrošnikom omejiti izbiro, da bi ohranil svoj stari trend pretiranih dobičkov!" so bili v kratkem odzivu na napoved tožbe ostri odvetniki podjetja Samsung.
Lucy Koh, sodnica pristojnega ameriškega okrožnega sodišča, je sicer Samsungu že odredila prekinitev prodaje tabličnih računalnikov serije galaxy 10.1 v ZDA, vse dokler ne bo znan izid sojenja.
Mark A. Lemley, profesor prava na fakulteti v Stanfordu, je dejal, da poskuša Apple s sporočilom, da so Samsungove androidne naprave morda plod nezakonitega ravnanja družbe, najverjetneje omiliti njihovo neverjetno prodajo. Če bi bila razsodba v korist Samsunga, jim bo moral Apple najverjetneje plačati tudi pravice za uporabo določene tehnologije prenosa podatkov, kar bi lahko še podražilo "jabolčne" izdelke, je še opozoril Lemley.
Aktualna tožba je le ena od približno 50, s katerimi se podjetja, povezana s telekomunikacijo, borijo za svoj položaj na 180 milijard evrov velikem trgu pametnih telefonov in računalniških tablic.
Prodaja pametnih telefonov rešuje slabšo prodajo TV-sprejemnikov
Samsung je v drugem tromesečju tega leta ustvaril 3,7 milijarde evrov čistega dobička, kar je za 48 odstotkov več kot v enakem obdobju lani in drugi zaporedni četrtletni rekord. Južnokorejska družba dosega namreč odlične rezultate pri pametnih telefonih, med katerimi osrednjo vlogo igra model galaxy S III. V dveh mesecih od predstavitve naj bi prodali že deset milijonov teh novih pametnih telefonov. Po nekaterih analizah naj bi se tudi zaradi tega tržni delež Samsunga na tem hitrorastočem trgu v drugem trimesečju zvišal na 34,6 odstotka, kar je skoraj enkrat več od največjega tekmeca, ameriškega Appla.
Odlična prodaja pametnih telefonov je odtehtala slabše rezultate na drugih področjih, kot sta proizvodnja televizijskih sprejemnikov in osebnih računalnikov.
KOMENTARJI (179)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.