Med današnjo škodljivo programsko kodo so vse pogostejši vohunski programi (spyware), med njihovimi pojavnimi oblikami pa so najpogostejši reklamni programi (adware). Ti sicer na prvi pogled delujejo skoraj neškodljivo, saj le občasno zmotijo delo uporabnika, vendar pa se za njimi lahko skriva mnogo več, so sporočili iz protivirusnega podjetja Trend Micro.
V primerjavi z virusi nekoč, katerih najpogostejši avtorji so bili nekoliko naprednejši računalniški uporabniki, ki so večinoma le želeli svetu pokazati, kaj zmorejo, so avtorji današnjih virusov in predvsem vohunskih programov povsem drugačni ljudje z drugimi motivi. Predvsem motivi avtorjev reklamnih programov so strogo finančni, saj lahko z masovnim (nezaželenim) oglaševanjem preko spleta relativno preprosto privabijo ogromno število kupcev in si tako tudi prislužijo ogromen zaslužek.
Vendar pa niso vsi reklamni programi le reklamni, opozarjajo v Trend Micru. Za njimi se pogosto skrivajo še druge pojavne oblike vohunskih programov, namenjene kraji gesel, prevzemu nadzora ipd., virusi, lažne spletne strani, namenjene goljufijam in kraji osebnih podatkov (phishing), in številne druge nevarnosti, na katere povprečni uporabniki pogosto niso pozorni.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.