Vedelo se je, da je na družbenem omrežju Facebook veliko lažnih profilov, danes pa je Facebook sporočil okvirno številko. Po njihovih ugotovitvah je 8,7 odstotka od 955 milijonov aktivnih profilov lažnih oz. so prekršili njihova pravila. Od tega je 4,8 odstotka takšnih uporabnikov, ki imajo dva ali več profilov.
Nobena skrivnosti tudi ni, da Facebook večino prihodkov ustvari z oglaševanjem, to pa je v veliki meri odvisno od števila "všeč mi je". Facebook je tako zdaj sporočil, da bi zmanjšanje števila oglaševalcev močno škodovalo podjetju.
Oglaševalcem seveda ni najbolj všeč, da se, na primer, za petimi različnimi profili skriva le en uporabnik (v njihovem pogledu potencialni kupec). Problematično pa je tudi, da si s pomočjo lažnih profilov lahko uporabniki ustvarijo tudi veliko bazo prijateljev oz. sledilcev, ki jih potem izkoristijo za oglaševanje. Še večja težava pa je, da so lahko uporabniki določenih profilov preprosti računalniki, ki jih lahko upravlja le ena oseba in sproducira poljubno "všeč mi je".
Na BBC so nedavno sami preskusili, koliko lažnih profilov se bo "ujelo" na njihov eksperiment. Ustvarili so profil za podjetje VirtualBagel, ki sploh ni imelo nobenih proizvodov. Ugotovili so, da je večina "lajkov" izhajala iz Bližnjega vzhoda in Azije. Izkazalo se je, da je veliko profilov teh uporabnikov lažnih.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.