"3D-Coform" bo omogočal podrobnejši in bolj vsestranski ogled umetnine, saj bo s pomočjo tehnologije opazovan objekt mogoče preučiti iz vseh zornih kotov. Vodja projekta profesor David Arnold je dejal, da z zagonom "3D-Coforma" nobena razstava, ki se je posameznik ne bo mogel udeležiti, ne bo pomenila izgubljene priložnosti.
Prav tako bodo od virtualnih ogledov umetnin imeli korist vsi tisti, ki zaradi bolezni ali iz finančnih razlogov ne morejo potovati v svetovno znana kulturna središča in si umetnine ogledati v živo.
Arnold pa je v isti sapi opozoril, da je trenutno projekt še v povojih. Pri njem sodelujejo številni raziskovalci in strokovnjaki s področja računalništva in umetnosti ter poslovneži. Prvi poskusi 3D dokumentiranja umetnin že potekajo v londonskem Victoria and Albert Museum ter v graščini iz 17. stoletja Petworth House, v kateri hranijo antične in neoklasicistične kipe, pohištvo in lesoreze Grinlinga Gibbonsa. S pomočjo novih tehnologij so že "posneli" nekatera najbolj znana slikarska dela v madridskem muzeju Prado, in sicer v sodelovanju z Google Earth.
Za zdaj raziskovalci dokumentirajo zgolj kipe in podobne umetnine, ne pa slik. Dan, ko bodo lahko ljudje umetnine z vsega sveta pregledovali po PC-ju, pa je še daleč. "Če pomislite, koliko razstavišč je po svetu, vam je lahko jasno, koliko dela je še pred nami," je dodal Arnold.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.