V centrali operaterja Televerket (današnja TeliaSonera) so 1. oktobra 1981 v predmestju Stockholma Hammarby prvič vklopili omrežje mobilne telefonije, zgrajeno na Danskem, Finskem, Norveškem in Švedskem (od tod tudi ime Nordic Mobile Telephony).

Omrežje je uporabnikom omogočalo govorne klice in tudi gostovanje v tuji državi, vendar le, če so bila mobilna omrežja enaka in so delovala na istih frekvencah. V praksi pa so se prva mobilna omrežja med seboj razlikovala glede na dobavitelje opreme, kar je spodbudilo razvoj v smeri novih, povezljivih tehnologij, ki bi uporabnikom omogočile večjo mobilnost.
NMT v Sloveniji že 20 let
V Sloveniji so omrežje NMT uvedli leta 1991, in sicer prek skupne centrale za Slovenijo in Hrvaško, ki se je nahajala v Zagrebu. Že naslednje leto sta se omrežji NMT z vzpostavitvijo lastne centrale v Ljubljani ločili, tako da je Mobitelovo omrežje NMT delovalo samostojno.
Velik uspeh in hitra rast števila uporabnikov prvih mobilnih omrežij sta zahtevala nadaljnji razvoj, ki je v dokaj kratkem času pripeljal do uvedbe novih tehnologij in izgradnje mobilnih omrežij druge generacije, med katerimi smo v Sloveniji leta 1995 testno in nato 1996 komercialno uvedli GSM (GSM – Global System for Mobile Communications, izvorno Groupe Spécial Mobile). Ta so uporabnikom mobilne telefonije omogočila še lažja gostovanja v omrežjih drugih operaterjev, sčasoma pa tudi druge, nove storitve.
Najbolj znana in še danes med uporabniki najbolj priljubljena so kratka sporočila SMS (Short Message Service), ki jih je Mobitel uporabnikom ponudil leta 1998. Zaradi številnih prednosti so GSM-sistemi sčasoma nadomestili omrežja NMT, saj so omogočili nadaljnji razvoj tehnologij, od katerih so uporabnikom najbolj znane MMS (Multimedia Messaging Service), GPRS (General Packet Radio Service) in EDGE (Enhanced Data rates for Global Evolution).
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.