Osemdeseta leta minulega stoletja veljajo za rojstvo mobilne telefonije, ki je pravi razmah pričela doživljati v devetdesetih letih, v zadnjem desetletju pa je postala eden najbolj nepogrešljivih tehnoloških pripomočkov, hkrati pa izjemno donosen globalni posel. Tako za proizvajalce mobilnih aparatov kot ponudnike mobilnih omrežij.
7. september 1987 velja za ključni datum, ko se je mobilna tehnologija začela razvijati v razsežnosti, kot jih poznamo danes. 15 telekomunikacijskih podjetij je tedaj podpisalo sporazum o gradnji mreže Global System for Mobila (GSM), katere razvoj je sicer aktivno potekal že nekaj časa prej. ”Takrat ni nihče pričakoval, da se bo GSM tehnologija tako množično razširila po svetu,” je ob obletnici povedal Robert Conway, vodja združenja GSM, ki skrbi za globalni sistem mobilne telefonije.
In razvoj mobilne telefonije je zares osupljiv. Po podatkih združenja GSM danes mobilno telefonijo uporablja že več kot 2,5 milijarde posameznih uporabnikov. Zanimivo je, da je mobilno omrežje prvo milijardo uporabnikov zabeležilo po 12 letih delovanja, za dosego druge milijarde uporabnikov pa so bila potrebna slaba tri leta. Mobilna telefonija doživlja silovit razvoj tudi v sicer revnih državah, skupno pa je mobilna mreža GSM na voljo v 218 državah. ”Mobilniki so vsakodnevni dodatek, ki je izredno pomemben za ljudske množice”, je prepričan Conway.
Največ registriranih uporabnikov mobilne telefonije (445 milijonov) je na Kitajskem, zanimiv pa je podatek za Veliko Britanijo, kjer je število prijavljenih telefonov večje od števila prebivalstva. Velik vzpon mobilne telefonije je mogoče pripisati dokaj ugodnim cenam in uvedbi predplačniških paketov. Mobilna telefonija je tako eden najbolj trdnih stebrov globalne ekonomije in tvori 1,6 odstotka globalnega bruto prihodka.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.