Zasvojenost se ne pojavi čez noč, so pa vsebine, ki so hitro zasvajajoče – Tik Tok, kratke video vsebine na Instagramu in Youtubu, ki uporabnika hitro priklenejo na ekran, vsebine pa nikoli ne zmanjka. Na Logoutu opažajo, da so se težave poglobile v času epidemije koronavirusa, saj so učenci računalnike in telefone dobili veliko prej, kot bi sicer, saj so jih potrebovali za šolo.
Tretjina dijakinj razmišlja o plastični operaciji
Alarmantni so tudi podatki Centra za varnejši internet. Zaradi primerjanja z idealnimi podobami na spletu tretjina slovenskih dijakinj razmišlja o plastični operaciji. Dve tretjini deklet želita preživeti manj časa pred zasloni, a se dekleta bojijo, da bi kaj zamudila. Zaradi prekomerne rabe interneta premalo spi že vsak drugi učenec 9. razreda osnovne šole.
Če v šoli niso sprejeti, velikokrat v računalniških igrah ali na družabnih omrežjih najdejo svoj prostor, pojasnjuje Živa Ahac: "V igri sem dobra, ljudje me cenijo, se hočejo z mano pogovarjati. Vem, kaj moram narediti, da to dosežem, in za to dobim nagrado." Težave pa se medtem še bolj poglabljajo. O zasvojenosti govorimo, ko rabe interneta ne moremo več nadzorovati, posega v vsa področja našega življenja, ko se spremeni ritem spanja in prehranjevanja. S takšnimi težavami se starši redno obračajo na pomoč – to, opozarja Ahac, potrebujejo že devet let stari otroci. Ob tem opozarja, naj družbenih omrežij otroci ne uporabljajo vsaj do konca osnovne šole.
Digitalni detoks
V Mladinskem zdravilišču Rakitna so ta teden sprejeli prvo skupino otrok in mladostnikov, starih med 13 in 19 let, ki kažejo znake digitalne zasvojenosti. V 3-tedenskem programu so brez vseh zaslonov, ponovno spoznavajo svoje interese, saj jih zaradi dopaminske izčrpanosti vsakodnevne aktivnosti pogosto ne zanimajo več.
V rubriki 24ur Inšpektor smo se pogovarjali z mladim fantom, ki se je zdravil zaradi nekemične zasvojenosti s prekomerno rabo interneta. Obiskali smo tudi razvojno ambulanto – pediatri svarijo, da so zasloni postali sredstvo umirjanja otrok in da malčki velikokrat ne razvijejo več niti osnovnih veščin, ki so pričakovani za določeno starost.
Kako razmišljajo osnovnošolci, koliko časa preživijo pred zasloni in zakaj so jim tako zelo pomembni, zvečer v rubriki 24ur Inšpektor.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.