V Sloveniji imamo srečo, da lahko pijemo vodo iz pipe, lahko smo ponosni, da smo zelena in trajnostna destinacija, vendar pa se potrošniki v zadnjem času vse bolj pritožujejo nad tem, da v nekaterih gostilnah ni mogoče dobiti vode iz pipe. In to je spodbudilo Zvezo potrošnikov Slovenije, da so začeli s kampanjo 'Kozarec vode iz pipe, prosim!', pojasnjuje Jasmina Bevc iz ZPS. "Naš predlog gre v smeri, da se zagotovi kozarec vode iz pipe brezplačno v primeru, ko pride potrošnik na nek obrok."
V ZPS so preverili ponudbo v 19 slovenskih restavracijah po celi državi, v 11 so vodo iz pipe dobili takoj, v tretjini pa so jim bodisi najprej ponudili predpakirano vodo bodisi so vodo iz pipe zaračunali. V dveh pa jim vode iz pipe sploh niso postregli.
V gostilni stane pollitrska plastenka vode od dva evra navzgor. Za ta denar dobimo 898 litrov vode iz pipe. Odrasla oseba popije približno dva litra vode na dan, kar pomeni 730 litrov vode na leto. Za dva evra lahko torej poskrbimo za ustrezen vnos vode za eno osebo za naslednjih 15 mesecev.
Predlog sprememb zakona o gostinstvu sicer uvaja pravilo, da mora vsak gostinec, priključen na javno vodovodno omrežje, gostom ob naročilu jedi oziroma pijač nuditi pitno vodo iz javnega vodovodnega omrežja. Ali bo storitev plačljiva ali ne pa prepušča gostincem. V ZPS kot eno od opcij vidijo, da se že tukaj doda beseda brezplačno, kar je razburilo gostinsko in splošno javnost.
Turistično-gostinska zbornica Slovenije se s tem ne strinja, saj s postrežbo vode po njihovo nastajajo stroški vode, osebja, inventarja, prostorov, pomivanja, energije in podobno. Tako na primer nekateri, vendar redki gostinci, pojasnjujejo tudi zaračunavanje postrežnine. Da je treba te stroške upoštevati, menijo tudi v obrtno-podjetniški zbornici.
Voda iz pipe za gostince ni tak strošek, da si tega ne bi mogli privoščiti, pravi Igor Grlić iz podjetja Gast, ki vodi 14 gostinskih obratov v Ljubljani, od Figovca oziroma Slovenske hiše do Cutty Sarka. V podjetju Gast se do predloga ZPS ne opredeljujejo, priznavajo, da je situacija v gostinstvu vse prej kot rožnata, vendar "vsi ti faktorji ne vplivajo na to, da ne bi mogli postreči vodo iz pipe". "Če bo moral zapreti gostilno, če bo moral dat namesto ustekleničene vodo iz pipe, potem se naj raje česa drugega loti in naj se s čem drugim ukvarja," dodaja Grlić.
Uporaba plastenk je praktična, ni pa nobenega razloga, da ne bi pili vode iz pipe, če je ustrezna voda na voljo, pravijo na Nacionalnem Inštitutu za javno zdravje in dodajajo, da je kakovost vode iz plastenk glede kemijskih lastnosti primerljiva kakovosti vode iz pipe. Ter da je pretirana skrb zaradi sproščanja snovi iz plastike v vodo odveč: "Pri plastenkah za vodo gre za sproščanje zelo nizkih koncentracij snovi (dosti nižjih od zakonsko določenih mej). Pravzaprav so koncentracije snovi, ki se sproščajo iz plastenk v vodo, običajno pod mejo določljivosti preskusnih metod."
Embalirana voda je praktična predvsem na primer za potovanja, v izrednih razmerah in na območjih, kjer velja omejitev oziroma prepoved uporabe pitne vode. "Embalirana voda je nadzorovana po nekoliko strožjih kriterijih glede mikrobioloških parametrov, ker je možno, da bo dlje časa stala preden bo uporabljena, vendar to ne pomeni v vseh primerih, da je varnejša in boljša od tiste iz pipe. Zahteve za kemijske snovi (npr. pesticide, nitrate, težke kovine) so enake kot za vodo iz vodovodnega omrežja."
Je pa okoljski vpliv predpakirane vode vsaj 1400-krat večji kot vpliv vode iz pipe. Njen vodni odtis – poraba vode za proizvodnjo ene plastenke predpakirane vode – pa je lahko do 17 litrov. Povprečen prebivalec Slovenije porabi 160 plastenk na leto, po ocenah Eko kroga pa letno kar 137 milijonov plastenk oziroma 66 na prebivalca ne recikliramo, zato končajo v naravi, sežigu ali na odlagališčih.
Slovenija je med najbolj s pitno vodo bogatimi državami v Evropi. Njena kakovost je na splošno odlična in za kar četrtino prebivalcev ne potrebuje dodatne priprave, kot je kloriranje. Zato je s trajnostnega vidika vedno najboljša izbira voda iz pipe, potem voda v povratni steklenici in šele nato v plastenki.
Ekipa Inšpektorja je preverjala, kaj dejansko ZPS sploh predlaga, kakšne izkušnje imajo gostinci, kako pomembno je pitje vode, zlasti v poletnih pripekah, in koliko voda iz pipe v primerjavi z ustekleničeno dejansko stane? In ključno: kakšno vodo sploh pijemo? Bi vračali plastenke v trgovine, če bi uvedli kavcijski sistem? Nocoj v 24UR Inšpektor ob 19.00.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.