"Trgovina s psi je postala industrija", trdi Melita Trbovšek iz Društva za zaščito živali Lajka. Kakšna trgovina je to, kaj se dogaja v ozadju, kdo to počne? O tem v rubriki 24UR Inšpektor, ki jo je pripravila novinarka Staša Lozar.
Realnost v Sloveniji: če se vam uspe dokopati do legla, v katerem ostane mladiček, ali pa lahko morda celo izbirate med dvema, sledi nova prizemljitev – to je cena. Za kužka boste morali odšteti vsaj 1400, tudi 2000 evrov in več.
Če človek v takšnih okoliščinah malo pobrska po internetu, se zazdi, da se rešitev ponuja kar sama od sebe. V več kot sto oglasih – pasji mladički, na voljo tudi po dostopnih cenah. A kako je mogoče, da psov pri rejcih ni, na spletnih platformah pa jih je toliko na izbiro? Ali pa gre za izurjene prevarante, ki prežijo na kužkov željne kupce? "Takoj po tem, ko smo plačali aro, je prodajalec postal neodziven," v šoku pripoveduje oškodovanka, ki je spregovorila za rubriko Inšpektor.
Trgovina s psi, v kateri se obračajo ogromne vsote, poteka v vsaj treh smereh. Prvič, po razpečevalcih, ki mladičke s farm v vzhodni Evropi, kjer jih razmnožujejo v neznosnih razmerah, tovorijo na zahod. Drugič, domnevno po organizacijah, ki v Slovenijo vozijo zapuščene živali z Balkanskega polotoka in celo iz zahodnih držav. In tretjič, psi prihajajo iz nenadzorovanih domačih vzrejališč. Govorili smo z balkanskim prodajalcem – njegova telefonska številka se na spletnih platformah trenutno pojavlja v nekaj deset oglasih – ki je od nas zahteval predujem. "Zagotovo morate nakazati 400 ali 500 evrov. Brez tega ne bo nič."
Veterinarka Tina Roškar je ob tem zaskrbljena, da kupci vidijo le fotografijo na internetu in so psa pripravljeni prevzeti sredi avtoceste in sredi noči, pri čemer ne razmišljajo, kaj so sploh kupili. "Ko vidijo psa – super, lušten kuža. Dokumenti jih začnejo skrbeti kasneje. In tudi izvor psa."

Veterinarka Andreja Kastelic Hrček pa doda, da se čip živali pogosto ne ujema s tistim v potnem listu in da gre nemalokrat za izjemno bolne pse. "V vzrejališčih, v katerih je več kužkov, je možnost prenosa hudih virusov in hujših bolezni večja, kar se nato pogosto konča s smrtjo."
Pa je to kriminal? Po naših zakonih ne. Policija take prekupčevalce ustavi le, če nanje naključno naleti med redno kontrolo prometa. Sankcije so le v rokah inšpekcije, potrdi Uršula Belaj z Generalne policijske uprave. "Če bi šlo za kaznivo dejanje mučenja, bi zadevo obravnavala Policija. Trenutno je pristojnost le na inšpekciji za varno hrano."
Glavni državni inšpektor Branko Podpečan pa, da ga jezi očitanje pasivnosti inšpekcijam in da je ključni krivec za takšno trgovino naivnost kupcev. "Ti kupci so motor teh ilegalnih dejavnosti, ker v to vlagajo denar in se ne zavedajo, kaj stoji zadaj."
Kakšne pasti vas torej čakajo, ko kupujete kužka? Zakaj kruta trgovina s psi poteka bolj ali manj legalno in zakaj prekupčevalcev nihče zares ne ustavi?
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.