Cepiva so brezplačna, cepi se lahko vsak, cepivo pa izbere sam
V Beogradu, tudi na sejmu, kjer se lahko dnevno cepi okoli 10 tisoč ljudi, je odgovore iskala novinarka rubrike 24UR Inšpektor Tea Šentjurc s snemalcem Edijem Sepom in asistentom snemalca Davidom Brankovičem.
Kakšen je sistem cepljenja, ki ga zaženejo ob osmi uri zjutraj, in interes prebivalcev, si oglejte v videu, v katerem boste videli del zgodbe 46-letnega Mileta Novkovića, ki se ukvarja s sinhronizacijo risanih filmov, na cepljenje pa se je pred 15 dnevi prijavil skupaj z bratom in ženo.
Srbija je edina država na svetu, kjer lahko prebivalci izbirajo med štirimi cepivi. Poleg cepiva Pfizerja in BioNTecha ter AstraZenece uporabljajo še rusko cepivo Sputnik V in cepivo kitajskega podjetja Sinopharm, ki v EU nista odobreni. Državni sekretar na srbskem ministrstvu za zdravje in vodja nacionalne koordinacijske skupine za cepljenje proti covidu-19 Mirsad Đerlek poudari: "Vsa cepiva so brezplačna, kar je zame kot zdravnika zelo pomembno, za državo pa je posebej pomembno to, da so vsa cepiva varna."
Cepiva je v Srbiji dovolj, to, kako so ga v resnici dobili in koliko denarja so zanj odšteli, pa se zdi velika državna skrivnost. Za vsa cepiva so sicer sklenili bilateralne sporazume. Z uporabo kitajskega in ruskega cepiva, ki ju Evropska agencija za zdravila še ni odobrila za uporabo v EU, jim je uspelo doseči zavidljive rezultate. Đerlek pravi, da "ima predsednik Aleksandar Vučić zelo resna in čvrsta prijateljstva po vsem svetu".
A nobeno prijateljstvo ni dovolj – za trenutno najbolj zaželeno dobrino na svetu je treba odšteti veliko denarja. Po neuradnih ugibanjih naj bi Srbija za cepiva odštela več sto milijonov evrov.
Nekdanji srbski veleposlanik, med drugim tudi v Sloveniji, in profesor političnih ved Ivo Visković pravi, da so bili takšni cepilni dogovori, zlasti s Kitajsko in Rusijo, možni tudi zaradi drugih interesov. "Mi smo na Rusijo seveda vezani energetsko, zaradi nabave plina, po drugi strani pa oni dobivajo ugodne posle, s katerimi lahko veliko zaslužijo. Kitajci pa so dobili možnost kupovanja tovarn in grajenja velikih objektov po Srbiji – oboji to počnejo na komercialni osnovi. To niso darila Srbiji; to je nekaj, kar Srbija plača s tem, da se zadolžuje pri Kitajcih, Rusom pa plačuje dražji plin, ter z drugimi projekti, kot je železnica do Budimpešte."
Iz evropskega sistema Covax Srbija cepiva ni dobila. Visković ob tem opozarja, da bi morala biti Evropska unija previdna. Tudi zaradi cepiva se lahko okrepi vpliv Kitajske in Rusije v regiji pred vrati Evropske unije. Načrte, da bo Srbija tudi sama proizvajala rusko cepivo Sputnik, ocenjuje kot zelo pomembne. Ruski veleposlanik v Srbiji je v začetku tedna dejal, da bi lahko v Srbiji junija začeli polniti, pakirati in distribuirati cepivo Sputnik, do konca leta pa bi ga lahko začeli tudi proizvajati za celotno regijo.
Se lahko v Srbiji cepimo tudi Slovenci?
Tuji državljani lahko dobijo brezplačno cepivo le, če imajo v Srbiji vsaj začasno bivališče in se prijavijo s srbske mobilne številke, po prijavi pa morajo počakati na poziv. Ob začetku cepljenja je sicer obstajala nekakšna tehnična luknja, ko je bila dovolj le telefonska številka, a so jo oblasti, ko so ugotovile, da prihajajo na cepljenje tudi prebivalci drugih držav, zlasti sosednjih, zakrpale s strožjim nadzorom. Đerlek na vprašanje, ali naj Slovenci tega ne počnejo, čeprav so slišali, da je mogoče, odgovori: "Ni mogoče, takoj vam povem, ni mogoče. Nihče ne more v sistem, tako da ni mogoče."
V Sloveniji naj bi sicer bilo kar precej zanimanja za cepljenje v Srbiji. Tisti, ki so to storili, pa niti začasno ne živijo v Srbiji – po nekaterih neuradnih ocenah naj bi jih bilo od nekaj deset, pa celo do nekaj sto – so zlorabili sistem. Slovenski veleposlanik v Srbiji Damjan Bergant pravi, da tudi oni prejemajo precej vprašanj o tem. "Cepljenje tujcev je mogoče, ampak zgolj tistih, ki imajo tukaj začasno bivališče oz. so prijavljeni kot tujci. Uradnih podatkov o tem, koliko Slovencev se je tukaj cepilo, nimamo. Naše veleposlaništvo oz. uslužbenci so bili povabljeni na cepljenje, nekateri so se že cepili, nekateri pa še ne."
Srbija je nedvomno med vodilnimi državami po cepljenju v svetu, ne le v Evropi, a razmere so kljub temu vse prej kot rožnate. Je epidemija v Srbiji pod nadzorom, že občutijo učinke cepljenja?
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.