Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je, po kadrovskih menjavah sodeč, v ospredju vsake vlade. Na čelo družbe Slovenski državni gozdovi (SiDG), ki so jo ustanovili na pobudo tedanjega SD-jevega kmetijskega ministra Dejana Židana, vselej postavijo človeka iz vladajoče garniture. Trenutni glavni direktor družbe Robert Tomazin je iz SDS.
Očitki, da je šlo za nestrokovno, politično menjavo, letijo tudi na zadnjo menjavo na vrhu Zavoda za gozdove Slovenije, ki usmerja gospodarjenje z 20 milijard evrov vrednimi gozdovi v Sloveniji. Ta je že več kot leto z direktorjem brez polnih pooblastil.
Te zadnje, odmevne menjave – tako na čelu družbe Slovenski državni gozdovi (SiDG) kot tudi Zavoda za gozdove Slovenije – so se zgodile v času, ko je ministrstvo, pristojno za gozdarstvo, vodila Aleksandra Pivec. So menjave politično motivirane? Kaj o tem pravi nekdanja kmetijska ministrica?

Že leta v gozdarskih krogih ne potihnejo niti govorice, da naj bi iz državnih gozdov na leto poniknilo kar za od 10 do 30 milijonov evrov lesa. Vsaj 30 tovornjakov lesa, vrednega 40 tisočakov, na dan torej. Po uradnih podatkih je bilo iz državnih gozdov v zadnjih petih letih ukradenega skoraj 8000 kubičnih metrov lesa, povprečno na leto nekaj manj kot 1600 kubičnih metrov. Vse skupaj okoli 320 polnih tovornjakov lesa, če na tovornjak naložijo slabih 25 kubičnih metrov debel. Družba Slovenski državni gozdovi (SiDG), ki od leta 2016 gospodari z gozdovi v državni lasti, je bila s tem oškodovana za okoli 418.000 evrov. Kaj je odkrila forenzična preiskava?
Pogosto se pojavljajo tudi domneve, da državni les, ki je zelo kakovosten, v obliki hlodov, torej neobdelan, pristane v tujini, medtem ko v Slovenijo uvažamo manj kakovosten les ali pa celo izdelke, narejene prav iz slovenskega lesa.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.