Inšpektor

Pol tisočaka za otroško praznovanje?

Ljubljana , 04. 01. 2025 12.28 | Posodobljeno pred dvema dnevoma

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Igralnice, športne dvorane, muzeji, gledališča, kopališča, plezalni centri, pustolovski parki, kmetije ... Ples, film, zabavni poligoni, iskanje zakladov, ustvarjalne delavnice, igre z živalmi, plezalne stene, vodne igre, paintball, karting, bowling, trampolini ... Možnosti, kje in kako lahko otroci organizirano praznujejo svoje rojstne dneve, je dandanes ogromno. Nič nenavadnega, ko pa je tudi povpraševanja iz leta v leto več. Staršem se namreč tako ni treba pretirano ukvarjati z organizacijo, animacijo, pripravljanjem hrane in pospravljanjem. Kaj vse pa pravzaprav organizatorji ponujajo? Kolikšne so cene tovrstnih rojstnodnevnih praznovanj, od česa so odvisne? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Vesna Petrović je mama šestih otrok, starih od enega do osem let. Če kdo, potem ima ona res izkušnje z načrtovanjem in organizacijo otroških rojstnodnevnih zabav. Doslej so praznovali na različne načine, preverili že kar nekaj različnih aktivnosti. "Do zdaj so nam bili najbolj fascinantni trampolini," pripoveduje. "Imeli pa smo tudi skupni rojstni dan s prijatelji in družino v igralnici, tako da je bilo res za vse. So pa te igralnice bolj primerne za manjše otroke, starejšim je bilo kar malo dolgčas. Zanje so bili bolj trampolini, tam jim je bilo super."

Tudi zato ni presenečenje, da so med bolj priljubljeni in obiskanimi – še zlasti ob rojstni dnevih – že kar nekaj časa atrakcije v Woopu. "V rekordnem mesecu smo v vseh enotah organizirali več kot 500 rojstnodnevnih zabav," pojasnjuje Ajvi Marega, Woopova predstavnica za marketing. V Ljubljani in Mariboru ponujajo osem različnih rojstnodnevnih atrakcij. "Slavljenci lahko izbirajo med plezalnimi stenami, trampolini, bowlingom, kartingom, mini golfom, borbami v laser tag areni in seveda še drugimi. Malčki običajno začnejo na trampolinih oz. plezalnih stenah. Malce starejši obožujejo karting, laser tag. Še starejši, najstniki, pa zadnje čase obožujejo igre na Woop izzivih in Escape room."

 

Ob vznožju Pohorja, nedaleč od Maribora, je Hrastova dežela, doživljajsko igrišče z mini kmetijo. "Bistvo vsega je, da so otroci res zunaj, v naravi, da se igrajo, se povežejo z živalmi," pripoveduje animatorka Patricija Grobelnik. "Ponavadi imamo praznovanja za otroke, stare od štiri do 12 let. V bistvu celoten program prilagodimo njihovih željam, željam slavljenca. Tako da je vsak program lahko drugačem. V večini imamo lov na zaklad, sobo pobega, večkrat imamo tudi kakšne športne dejavnosti, skupinske igre. Se mi pa zdi, da imajo otroci najraje živali, naše kozice, radi si ogledajo zajčke, pa tudi kokoške so jim zelo zanimive."

Narodna galerija ni le osrednja slovenska galerijska in muzejska ustanova, pač pa tudi prostor, kjer lahko otroci svoj rojstni dan praznujejo v družbi škrata Gala. "Škrat Gal je naša zelena zvezda. Otroci ga iščejo, iščejo njegove stopinje, pomagajo si s škratovo skrinjo, v kateri je skril nekatere skrivnosti," pojasnjuje vodja izobraževanja in animacije Živa Rogelj. "Vendar ne gre samo za zabavo, ampak tudi za izobraževanje. Mi spodbujamo otroke, da so radovedni, in dejansko tudi so. Hlepijo po dobrih zgodbah, po podrobnostih v slikah. Pravi užitek jih je gledati."

Otroško praznovanje
Otroško praznovanje FOTO: Profimedia

Celjski Tehnopark je največji znanstveno-zabavni park v Sloveniji, a tudi prostor prav posebnih rojstnodnevnih dogodivščin. "Slavljenci in njihovi gosti lahko izbirajo med legorobotiko, vesoljskim poletom, gibko, kuharskim ali trajnostnim rojstnim dnevom," pripoveduje vodja marketinga Marjeta Gmajner. "Zelo smo veseli, da k nam prihajajo otroci, ki so jim pri srcu naravoslovnotehnični poklici. To je tudi naš namen, da otroke navdušujemo za te poklice. To je naše poslanstvo. Tiste otroke, ki pa še niso tako navdušeni, pa vsekakor navdušimo na naših rojstnih dnevih."

Osnovne cene organiziranih zabav se začnejo pri dobrih 100 evrih, presežejo pa lahko tudi pol tisočaka. Odvisne so namreč zlasti od kraja, dodatne ponudbe in pogostitve. Na končno ceno pa vpliva tudi to, koliko povabljencev si na zabavi želi slavljenec. In ker vsak dodatni gost nekaj stane, morajo otroci pogosto tehtati, koga povabiti. To pa pomeni, da morajo otroci prijateljstvu določiti vrednost, opozarja Ivana Gradišnik, ustanoviteljica in vodja Familylaba Slovenija, ki družinam že več kot 15 let ponuja podporo, svetovanje in pomoč pri razvoju starševske kompetentnosti. "Se pravi, da se otrok odloča o tem, kateri od njegovih prijateljev je vreden tistih 50 ali 20 evrov, kolikor pove cenik. In seveda se potem pozneje, čez 10 ali 15 let, čudimo, ko tudi sami razmišljajo o tem, kako ravnati, kako naj se vedejo, kako naj se odločajo, kaj je prav, narobe, dobro, slabo in tako naprej, ko uporabljajo ta kriterij, koliko je nekaj vredno po denarni oz. materialni plati."

Po drugi strani, ker mnogi starši stroškov organiziranih rojstnodnevnih zabav ne zmorejo plačati, dogodki, ki bi morali biti veseli in praznični, postanejo tudi osnova razslojevanja in ločevanja, opozarja dr. Mateja Hudoklin, klinična psihologinja Svetovalnega centra za otroke, mladostnike in starše Ljubljana. "In zagotovo to ni v prid otroku in sprejemanju različnosti, tolerance. In če ugotavljamo, da bi take zabave lahko bile razlog za to, da bi otrok doživljal tudi stiske ob takem primerjanju, je treba pristopiti na drugačen način in razmišljati o drugačnem načinu praznovanja, ki ne bi poudarjal takih razlik."

Kaj vse organizatorji otroških rojstnodnevnih zabav torej ponujajo, kako dolgo trajajo tovrstna praznovanja, kaj je všteto v osnovno ceno in kaj je treba doplačati? Kaj si otroci in njihovi starši sploh želijo, kaj izbirajo? Predvsem pa kako loviti ravnotežje med pričakovanji okolice, željami otrok in finančnimi zmožnostmi? Celotno oddajo si lahko ogledate v arhivu Voyo.

24UR Inšpektor: otroške zabave
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (100)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

lhjsdg
04. 01. 2025 20.38
+13
Vsega imajo preveč. Zato je kot je stanje. Pišem kot starš. Rad bi zapisal par besed v razmislek staršem v Sloveniji !!! Na srečo sem starš dveh že odraslih otrok, vedno sem se trudil jima dati tisto, kar je največ vredno - sebe in čas, ki smo ga preživeli skupaj !!! Vse igrače so z leti postale stare, vsa kolesa so obležala. Čas, ki smo ga preživeli skupaj, pogovori, pesmi, ki smo jih peli, igrali se s sosedovimi otroci, se pogovarjali, je bil vreden VEČ kot najdražje igrače, pet dopustov letno najnovejši mobiteli, kolesa, motorji. Vem, da sem svojim otrokom dal to, kar se ne da kupiti z denarjem !!! Dala sva jim z ženo sebe in svoj čas !!! Dragi moji, zamisliti se bomo morali kot družba !!! Globoko zamisliti vsi !!! Je mar res najpomembnejše, da ima Vaš otrok najboljše igrače, nosi najboljše znamke oblačil, ima vsako leto nov mobi, ima vse kar trg ponuja, vsaka dva meseca dopust, ga vozimo v najboljših avtomobilih - časa zanj pa NIMAMO, prepuščen je vzgoji interneta, ker nimamo časa, saj vsi po vrsti pehamo za denarjem in materialnimi dobrinami, s katerimi hočemo otroku omogočiti ves ta luksuz in lažni blišč !!! Premislimo, je to res najboljše, kar mu lahko damo ??? Če vprašate mene NI !!! S tem ga ne naučimo kaj je pravo življenje, kaj je sreča, kaj je veselje, kaj je dobrota, !!! Naučimo ga živeti !!! Več imamo, bolj s(m)o depresivni !!! LP
Rafael Kramar
04. 01. 2025 21.27
-3
To sta morala biti zadovoljna, ko sta bila edina v kraju prikrajšana za vse, kar so imeli ostali, da je lahko foter prišparal...?!
Rafael Kramar
04. 01. 2025 20.17
-12
Nič narobe s takimi visokoproračunskimi zabavami. Naj mularija vidi, kaj vse se da privoščiti otrokom, če so starši delovni in uspešni. Mogoče se jim bo posvetilo, da se splača v življenju nekaj narediti iz sebe, ne pa se le obesiti nekomu na pleča za nedoločen čas, za finančne uspehe si pa šteti stavke, kjer vam je sindikat izsilil večjo colngo za tri procente.
Stojadina-sportiva
04. 01. 2025 20.10
+9
Raje se zamislite kaj se z mladimi familjami dogaja. Vsaka tretja je razdrta, ker se je en odloču, da bi rad mal več "cajta zase" in leti čez plot. Potem si pa otroke podajajo kot žogo...ne gradit na materializmu, pač pa na družinskih vrednotah, katerih se ne da kupit, štejejo pa na dolgi rok precej bolje.
BWC Buyer
04. 01. 2025 19.51
+3
Pa to je vse produkt kapitalizma. Vzgajat skromno tut ce mas. Razlozit otroku da kar nekateri pocnejo ni normalno...
brabusednet
04. 01. 2025 19.45
+6
Se sprašujem,če bodo ti otroci pomagali staršem,ko ostarijo in zbolijo.Jih bodo v domove za ostarele zabrisali in pozabili na njih.V današnjih časih otroci nočejo starše pod njihovo streho.
NLKP
04. 01. 2025 19.20
+9
Starši, svojim otrokom še kosila ne znate skuhati, otroke imate, da ste "srečna" družina navzven🤔😀😀 drugače pa IN za vse, ki vas gledajo...
Mclaren
04. 01. 2025 18.35
+2
Za nekatere je to drobiž.
NLKP
04. 01. 2025 19.25
+2
Ja za tiste, ki ne vedo da so otroci otroci...
mackon08
04. 01. 2025 18.06
-1
Boogieweeed
04. 01. 2025 17.32
+10
Staršem se ji potrebno ukvarjati z organizacijo? Ta stavek pove vse o današnji družbi in medsebojnih odnosih. Dajte malo se skup zrajtat mladina.
25.maj
04. 01. 2025 18.34
+5
Kostorog
04. 01. 2025 17.26
+5
Ima se, može se.
Qwerty
04. 01. 2025 16.34
+14
A ste napisali pol tisocaka da zgleda vec? Drugace 200€ je praznovanje tudi doma, malo piknika , pijaca in torta za minimalno 80€ po danasnjih cenah.
ljubim svojo državo
04. 01. 2025 16.33
+20
očitno je preveč otroških dodatkov, če si pri 6 otrocih privoščiš plačat zabavo
soncarica84
04. 01. 2025 17.08
+8
sentilj54
04. 01. 2025 16.08
-8
Pošljes otroka na praznovanje, pa dobiš mrtvega domov, tako, kot se je zgodilo na kopaliscu na Ptuju.
slavaukrajini
04. 01. 2025 16.06
+26
Včasih smo v šolo prinesli par vrečk bonbonov....danes pa....nenormalno,nenaravno,groza
Stojadina-sportiva
04. 01. 2025 20.26
+2
Danes pa če za rojstni dan 2 letnega otroka ne povabiš cele vrtčevske skupine v igralnico si slab starš...
amurr
04. 01. 2025 15.58
+19
Ja..haha, za uboge "sončke" je treba nardit vse, kar si zaželijo (zahtevajo!). Kar reče sonček, tako mora bit - al je to kaj bomo jedli, kaj bomo počeli, kam gremo itd. In če je dete preokupirano z računalniškimi igricami, po možnosti agresivnimi, ali z aktivnostjo na socialnih omrežjih in mu zmanjka časa, da bi se učil, česar posledica so slab(š)e ocene, starši v šolo privlečejo odvetnike, zaradi krivic, ki so jih njihovi otročki deležni s strani učiteljev.. Rezultat te prakse bodo generacije, kot prvo: brez znanja, zlasti pa brez sledu odgovornosti, tolerance, spoštovanja, empatije (!!), solidarnosti in t.i. človečnosti na splošno. Ta način "vzgoje" vodi izključno v nestrpnost in pohlep, kar nima nič skupnega s pridobivanjem znanja in zdravo ambicioznostjo, ampak izključno s prevlado ega vsakega posameznika, kar lahko eskalira v samo-uničenje medčloveških odnosov "per se" in posledično do iztrebljanja vrste. Zemlja bo k sreči preživela, ljudje se bodo izpljunili sami. Toliko o pre-pre-permisivni vzgoji, brez omejitev, brez spoštovanja vsakršne avtoritete oz. ustvarjanju "robotske", brezčutne generacije, ki se bo na koncu sesedla sama vase in ostala brez vsake orientacije, kako naprej. Pa srečn'ga in zdrav'ga 2025 vsem.
Miran Petek
04. 01. 2025 17.02
+11
traparija
04. 01. 2025 15.54
-9
odlično. denar je v tem primeru koristna in praktična bariera, da otroci neuspešnih staršev s svojim neuspešnim pogledom na življenje, s svojo neprisotnostjo, ne morejo pametovat otrokom uspešnih staršev ki imajo dokazano uspešen pogled na življenju in lahko lastnie otroke vzgajajo in jih bogatijo z vzgojo ki bo sigurno pripeljala otroka do uspešnega življenja, medtem ko neuspešni samo motijo ta proces in je več kot dobro, da jih ni zraven, saj uspešen človek ne želi svojemu otroku slabe družbe. walla.
IQ190oRmore
04. 01. 2025 19.28
Poglej ga snobeka. Ah, prav smiliš se mi, resno.
Rafael Kramar
04. 01. 2025 20.08
kle21
04. 01. 2025 15.45
+25
Otrok, ki se doji do 5 leta in rabi zabavo za 500 eur.. Ehjaa..
Jani.
04. 01. 2025 15.39
+13
Kjer se pojavljata povpraševanje in kupna moč se pojavlja ponudba. Zame osebno veliko preveč ponudbe za mularijo. Nimam pa nič proti. Vsak sam odloča.
lhjsdg
04. 01. 2025 15.38
+12
Hehe. Sej pravim...vsi niso revni. Otroci so naše bogatstvo. Imava z mojo tri. Sončki moji...
brabusednet
04. 01. 2025 15.36
+11
Na Balkanu bi rekli preseravanje močnikov.