Inšpektor

Podnebne spremembe: katastrofa našega časa

Ljubljana, 23. 10. 2021 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Petra Čertanc Mavsar, 24UR Inšpektor
Komentarji
80

Drvimo po napačni – katastrofalni – poti, opozarjajo klimatologi. Ekstremne vremenske razmere – suše, poplave, so vsepogostejše. Alarmi zvonijo že nekaj časa. Spremembe, ki bodo spremenile naš planet, pa se dogajajo s takšno hitrostjo, da jih bodo čutili že naši otroci.

pasica Zeleni teden

Klimatski modeli kažejo, da bodo ekstremne padavine, pri katerih bo v kratkem času padla velika količina dežja vse pogostejše. "Zelo zgovoren je podatek, da je za vsako stopinjo rasti globalne povprečne temperature, pogostost ekstremnih padavin dvakrat višja," pravi Žiga Zaplotnik, podoktorski raziskovalec meteorologije na ljubljanski Fakulteti za matematiko in fiziko.

Dolžina in jakost vročinskih valov se bosta povečali. Na Agenciji za okolje temperature spremljajo že 60 let, dviganje pa zdaj opažajo že v vseh letnih časih. Število dni s snežno odejo se bo, po zmerno optimističnem scenariju, do konca stoletja skoraj prepolovilo. 

"Od 60. let naprej se ozračje v Sloveniji ogreva. Od sredine 80. let je precej opazno, s hitrostjo 0,4 stopinje na desetletje. Torej se je v obdobju od pet do šest desetletjih pri nas ogrelo za približno dve stopinji," pa razsežnosti podnebnih sprememb povzema Renato Bertalanič z Agencije za okolje.

Slovenija se segreva skoraj dvakrat hitreje od globalnega povprečja, trend pa ni nič kaj obetaven.

Podnebne spremembe: katastrofa našega časa
Podnebne spremembe: katastrofa našega časa FOTO: Dreamstime

Vse to se odraža na raznovrstnosti živalskih in rastlinskih vrst. Ptice selivke se v toplejše kraje vračajo, ko je številčnost žuželk, s katerimi hranijo svoje mladiče, že v upadu. Na preizkušnji je kmetijstvo in gozdarstvo. Zaradi pogostih ujm izgubljamo gozdove, zaradi suš in pozeb se kmetje vse pogosteje soočajo z upadom pridelka. 

Ukrepati je treba takoj – še to desetletje

Razsežnosti podnebnih sprememb so vseobsegajoče. Ljudje smo v zadnjih 170 letih koncentracijo ogljikovega dioksida dvignili za 48 odstotkov v primerjavi s predindustrijsko dobo. Sežigamo vse več fosilnih goriv, ki sproščajo ogljikov dioksid, da lahko z energijo napajamo domove, industrijo, promet. Vse več nas je svetovna populacija bo kmalu dosegla številko osmih milijard. "V Sloveniji največ emisij toplogrednih plinov izpustimo zaradi prometa. To je tudi edini sektor v katerem emisije rastejo in načrti vlade do leta 2030 še vedno predvidevajo rast emisij z naslova prometa v primerjavi z letom 2005. Razloge gre iskat v desetletju zapostavljanja javnega potniškega prometa, po drugi strani prepočasi uvajamo alternative vire energije v prometu", pravi Katjuša Šavc iz okoljskega društva Fokus.

Naš planet je za dobro stopinjo toplejši kot v času pred industijsko dobo.
Naš planet je za dobro stopinjo toplejši kot v času pred industijsko dobo. FOTO: Dreamstime

Naš planet je za dobro stopinjo toplejši kot v času pred industrijsko dobo. Cilj, ki ga zasledujemo in bi še omogočal obvladljivo soočanje s podnebno krizo, je 1,5 stopinje do konca tega stoletja. A težava je, da se cilju približujemo hitreje, kot pričakovano. Zadnje poročilo Medvladnega odbora za podnebne spremembe napoveduje, da bodo tam že leta 2030 torej v času našega življenja. 

Kakšno prihodnost želimo? 

Prihodnjo nedeljo se bodo v Glasgowu na težko pričakovani podnebni konferenc zbrali predstavniki in odločevalci skoraj 200 svetovnih držav.  Globalno segrevanje je ušlo izpod nadzora, opozarjajo v zaskrbljujočem podnebnem poročilu Združenih narodov, zato bodo morali biti cilji, ki jih bodo zastavili, pogumni. 

Države bi morale do leta 2030, če želijo izpolniti cilj segrevanja za 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo, izpuste znižati za polovico, leta 2050 pa bi morali biti ničelni.  A podatki, zbrani do julija, kažejo, da bi po sedanjih zavezah 113 držav doslej emisije iz leta 2010 do leta 2030 znižalo le za 12 odstotkov. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (80)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ni_mi_vse_eno
29. 11. 2021 15.51
Baje sedaj prihaja obdobje globalnega ohlajanja severne poloble.
ni_mi_vse_eno
29. 11. 2021 15.48
To je mit, nakladanje ali laž. Ne gre za katastrofo, ampak za naravni cikel. Trenutno vstopamo počasi v hladnejšo obdobje, novo malo ledeno dobo, ki bo seveda negativno vplivala na človeštvo. (primerjaj solarni cikel 22, 23, 24, 25) in se pouči o Maunder minimum in kakšna aktivnost Sonca je bila takrat. Seveda hladnejše obdobje ne ustreza klimatskim alarmistom globalnega segrevanja, zato so že spremenili termin "globalno segrevanje" v "klimatske spremembe". Baje bomo zaradi globalnega segrevanja priča globalnemu ohlajanju, hehe.
Uporabnik1843825
23. 10. 2021 19.56
-1
Razočaranje je, da se ne pove da je za segrevanje okolja skoraj 70% kriva mesna industrija, ki izsekava gozdove, za prostor za živinorejo in gojenje hrane za 70 milijard živali, ki jih letno zakoljemo, ter z proizvedenimi plini, kot je metan ob zakolu živali, ki jih proizvajajo njihova trupla. Vsi vemo, da je industrija umazana in se ne trudi držati standardov, vendar je proizvodnja mesa poglavitni razlog za podnebne spremembe. Če bi se investiralo v razvoj proizvodnje mesa brez zakola, ki se že izvaja drugje, bi lahko veliko hitreje rešili planet, tako pa se tega problema niti ne omenja.
TistoPravo
23. 10. 2021 19.52
+1
Vseeno bi rad dodal, da smo ga letos zaenkrat do danes dobro odnesli znotrej naših meja. Me pa vseeno skrbi koliko oblakov in sprememb pride do nas preko tega tako slavnega zahodnega toka. Za našo malo državo se mi zdi še veliko prehiter in preburen.
yanay
23. 10. 2021 18.41
Že sedaj se počasi kristalizira, da bodo vremenske ujme vsako leto pogostejše in z večjo intenzivnostjo. Poleg tega se letni časi ne spreminjajo običajno, temveč so sploh spomladi in jeseni, spremembe preveč nestalne. Letos se je to manifestiralo aprila, ravno v obdobju cvetenja sadnega drevja, ko sta ohladitev in deževje odnesla večino letošnjega pridelka. To velja tudi za pridelavo medu, lokalni čebelar, pri katerem kupujem med, je dejal, da letos medu na našem območju skoraj ni. Če te običajne stvari, ki so bile vsako leto praktično samoumevne, ne sprožijo alarma, potem je z razsodnostjo tistih ki odločajo, nekaj hudo narobe!
Ramzess
23. 10. 2021 18.23
+2
'Da, podnebne spremembe so, vendar ni tako, kot vam povedo. Za začetek je globalno segrevanje popolna prevara. CO2 nima nič s tem in je bistven plin za življenje, zlasti za rastline, ki na koncu proizvedejo vse. Podnebne spremembe so neposredno posledica programov umetnega podnebnega inženiringa in chemtrails. Naslednja stopnja je posledica krčenja gozdov in uničenja ekosistemov, ki ga povzročajo ogromne površine zemljišč, ki se uporabljajo za kmetijstvo. V naslednji stopnji je posledica industrije in njihovih odpadkov. In nazadnje človeštvu s svojimi vozili. Kabala vas prepriča, da ste onesnaževalci, toda avtomobili in celo dizelski tovornjaki nimajo veliko ali nič opraviti s podnebnimi spremembami, ker so njihovi učinki zelo lokalni, na primer v mestu.'
yanay
23. 10. 2021 18.46
Na globalno segrevanje najbolj prispeva metan, ki se zaradi globalnega segrevanja, vedno bolj sprošča, iz vedno manj zamrznjenih sibirskih tajg in podobnih področij drugod po svetu. Na YT obstajajo posnetki, ko v Sibiriji na razpokah v ledu prižigajo metan, ki izhaja.
rajko povše
23. 10. 2021 18.11
+1
Rešitev je v ekstremni podražitvi hrane !!! Ker bo potem spodbuda za lastno samooskrbo in pridelavo ,obdelavo zemlje. Vsak jo bo čuval kot otroka.
Ramzess
23. 10. 2021 18.25
+1
Kdor ima zemljo bo lahko, kdor nima bo kradel prvemu, tu imamo novo težavo.
rajko povše
23. 10. 2021 18.09
+3
Bla bla bla...politika pa v Slo letno pozida 400 ha zelenih površin in nihče ne mrdne . Dokler se skozi državo valijo 1000 tovornjakov višegrada ,in gredo zgolj prek države ne bo bolje .Rešuje nas edino zaraščanje kmetijskih površin ,ker se nikomur ne splača obdelovat in delat na zemlji , država pa nima posluha za kmeta na podeželju ,razen za tiste ,ki imajo masovno pridelavo .Ti slednji so običajno največji izkoriščevalci zemlje ,saj letno zlijejo ogromne količine FFS za boljši pridelek . Kmetje na Gorenjskem škropijo krompir 15 krat letno ,grozdje vsaj tolikokrat .... Potem pa politika razpravlja o čebelah ,kot da so padli z neba
Enadvatristiripet
23. 10. 2021 15.35
+2
Velika krivda je naftnih in podobnih lobijev, samo potrosniki so/smo se vedno kot zombiji, samo cakali bi, da nekdo drug kaj spremeni, nekateri pa se celo v zanikanju. Ce bi od politikov zahtevali vec in zaceli drugace volit, ter spreminjat navade, bi se se kaj spremenilo... Tako je pa vecina podloznikov propaga de, banalnih prepiranj, levo desno, tvoji moji, naskrali ga bomo vsi.
borec91
23. 10. 2021 15.18
+3
za nas slovence je najvecja katastrofa zadnih 30 let diktatorski jansizem vse ostalo ni nic proti temu unicil in zapufal drzavo za naslednih 70 let
Haralmaan
23. 10. 2021 14.43
+4
Mene sam zanima koga točno naj bi reševali s tem, da "preprečimo podnebne spremembe"?
ni_mi_vse_eno
29. 11. 2021 15.49
baje hočejo rešiti Zemljo, ampak brez skrbi. Zemlja je varna. Milijarde let pred nami je bila in bo še milijarde let za nami. (Georg Carlin).
artifakt
23. 10. 2021 13.10
+2
Dejstvo: V zadnjoh osmih milijonih letih je sahara 200x menjala svojo podobo iz puscave v savano in nazaj..
User723439
23. 10. 2021 13.11
+2
Državni Civilist
23. 10. 2021 13.03
-1
Pa sej to že vsi vemo (skoraj vsi) zakaj potem takšne članke pišete ker se itk nou nč spremenilo. To bi blo zame zguba časa da bi to pisal. Sej razumem novinarje v službi pač morš neki delat JOB IS THE JOB. Glede našga planeta loh reč sam še to: vse se bo sesulo do 2100. To ni 100% loh se že prej ali kasneje. Domnevam pa: da bomo rešili ta planet glede sedanjih situacij ni šans. Po mojem mnenju bi mogli kapital dajati v raziskovalne namene ne pa za vojsko. Bojim pa se tega če bo res zmankal nafte do 2100 potem bomo praktično "ujeti" na našmu planetu. Rakete in ostale vesoljske projekte je nafta edini pogon za enkrat ko poganje rakete ki loh letijo izven našga planeta. Potem lahko vesolje "odpade" za našo raso. Zdaj pa delajo atomske bombe pa se oboružujejo "neumne" oblasti. Pa vi veste kok je nafte v atomski bombi? Skor kot za NASino raketo. Pa za promet, da ne govorim. "Ostanek" nafte na našmu planeu mečemo dobesedno v "SMETI". Mah nakladam...
Ramzess
23. 10. 2021 13.17
+1
Do 2100, resno, zakaj potem agenda elite ima datum 2030, razmisli še enkrat, ob tem razmišljaj večdimenzionalno. Nič ni tako kot se zdi, globalne spremembe se že dogajajo, večje sledijo že v naslednjih letih.
TistoPravo
23. 10. 2021 14.50
+3
Leta so nam šteta...ampak to nam, narava sebi ne šteje let
Robot
23. 10. 2021 12.57
+1
novinarji ne nabijajte za brez veze
norinapoli
23. 10. 2021 12.53
+1
Vi bi morali ukrepat že preden ste naredili golf 1 serije, ne sedaj ko vam je že prevroče!
WHITEY
23. 10. 2021 12.44
+3
Ko bo Afrika , Indija, Kitajska postala zelena bo tudi svet postal čistejši… Kar pa se ne bo hitro zgodilo, svetovne koorporacije izkoriščajo revno Afriko, Indijo zaradi naravnih virov kot je nafta, rudnine… in tukaj se ne gleda na nobene izpuste v ozračje, samo in edino je vodilo 💵💵💵💵…Evropa je le malo mestece!..
User723439
23. 10. 2021 13.15
-1
Svetovne korporacije ti podpiraš s kupovanjem njihovih stvari. Kateri mobitel imaš? Kako tablico, racunalnik? Kateri avto? In še in še... korporacije delajo tisto, kar potrošniki kupujemo. Nikakor ne bodo delali tistega, kar se ne bo prodajalo. Pomisli, da bi ti imel fiemo: ali ti ne bi šlo za denar? A ne bi iskal najcenejšega vira surovin? A ne bi prodajal tistega, kar ljudje kupujejo? Potrošniki smo tisti, ki diktiramo, kako bo svet šel dalje.
Ana Sols
23. 10. 2021 14.06
+2
Trikotna zemlja, a ni očitno da z razmetavanjem dobrin ne gre? Ne glede na denar ki ga ma kdo.
Et54678
23. 10. 2021 12.21
-2
Prihaja
23. 10. 2021 12.13
+0
Največji hec je pa to da so zdaj najbolj pametne elite katere so z industrijsko revolucijo usrale planet in zasužnjile človeštvo. Zdaj se pa delajo lepe, govorijo o kolektivni krivdi in odgovornosti in sebe ponujajo za rešitev, v ozadju pa plan kako še bolj izkoristiti in omejiti posameznika. In to na izgovor sprememb katere so v osnovi ciklične. Medijo pa spet v gonjo na prvo žogo...
Ramzess
23. 10. 2021 12.08
+4
Kaj pa žveplov dioksid (SO2), ki ga bruha vulkan na Španskem otoku, oblak se je razširil nad Evropo, a veste v kaj reagira z vodo, veste kaj je kisli dež. To ni saharski pesek.
VelikoVedro
23. 10. 2021 13.06
+0
Kwa, kisli dež? A to je nekej novega? Dej nam še kej povej o tem.
Ana Sols
23. 10. 2021 14.08
+0
Vulkan bo ugasnil, ti se boš pa še naprej veselo fural s svojim avtkom namesto da bi šel peš al pa s kolesom v trgovino.
Ramzess
23. 10. 2021 12.02
+2
Govorijo veliko, a bistvenega in posledic tega pa se sploh ne dotaknejo, ne smejo (za povrh se prikriva), medtem ko je na splošno znano kaj se dogaja s planetom, od premikanja polov, nižanja schumanove frekvence, slabenja ščita, posledične elektromagnetne anomalija, ipd. vse večje število potresov (od leta 2012), vulkanskih izbruhov, lukenj v zemljo, ipd. Zakaj leti manj letal, zaradi takih dejavnikov. Covid kot tak je preusmerjanje pozornosti javnosti iz drugih reči, tako imenovana tema o podnebnih spremembah ravno tako. Elita se leta pripravlja na beg pod zemljo, kar je sicer ne bo rešilo. Dogajajo se zadeve na meji ZF, od premikanja Zemlje iz 3D na 5D, do vojne zunaj naše percepcije (vojna za nas, naše duše, telo je samo bio-obleka), ko bo Zemlja vstopila, že vstopa, ker mora prečiti, skozi 4D, tudi svet humanoidnih reptilov, bo zelo neprijeten čas. Veliko jih tega ne bo preživelo, tudi cepljenje proti ti. Covidu ima tukaj svojo vlogo. Ljudje se ne zavedajo v kaj se spuščajo, če to izberejo, le kdo bi verjel v nanotehnološki grafen v cepivih in njegovo nalogo, to ni nekaj kar bi nastalo od človeških rok, ker človek take tehnologije nima. Spreminja DNK, naredi ljudi vodljive preko druge tehnologije, G5 ipd.
Sokril
23. 10. 2021 12.10
+5
Mogoče bi še dodali, da je raven ogljika v zgodovini zemlje trenutno na najnižjem nivoju. Brez umetnega spuščanja CO2 v zrak smo bili pred vrati kolapsov kompleksnejših ekosistemov.