Za restavracije, gostinske obrate in druge podobne obrate namreč velja določilo, po katerem je dovoljeno strankam ponuditi izključno predpakirano oljčno olje, embalaža pa mora biti opremljena s primernim sistemom za zapiranje, da po odprtju oljčnega olja ni več mogoče dolivati. S tem naj bi preprečili dolivanje drugih olj ali pa dolivanje manj kakovostnega oljčnega olja.
A tega pravilnika ne upošteva skoraj nihče oz. zelo redki – kot je pokazala skrita kamera na terenu: od 14 naključno izbranih gostiln po vsej Sloveniji sta le dve imeli olje v takšni steklenici oz. s takšnim zamaškom, ki preprečuje dolivanje olja, kot to narekuje pravilnik.
S takšnimi steklenicami, v katere olja ne morejo dodatno nalivati, naj bi potrošnik vedel, kakšno olje uživa in koliko je staro, kar so pri kakovosti oljčnega olja relevantne informacije. In kaj pravi država, ki je ta pravilnik sprejela? Odgovori pristojnih, kot ste lahko videli v 24UR Inšpektor, spadajo bolj v rubriko "saj ni res, pa je".
Zakaj je pomembno, da olje ni staro? Kaj se zgodi, če oljčno olje predolgo stoji? Koliko je afer, povezanih z oljčnim oljem, in zakaj? Sicer pa v Inšpektorju vse o oljčnem olju – od kakovosti do zavajanj, od statistike do preverjanja na terenu.
Celoten prispevek si lahko ogledate na Voyo.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.