Vzroki za neplodnost so enakomerno porazdeljeni med spoloma, kar pomeni, da je pri tretjini parov neploden moški, pri tretjini ženska, pri tretjini pa oba. Ti pari se zaradi neplodnosti zdravijo. Imamo tri centre: ljubljanska ambulanta za neplodnost je v Leonišču, ki sodi pod Ginekološko kliniko UKC Ljubljana, v Mariboru je ambulanta prav tako na Kliniki za ginekologijo in perinatologijo UKC Maribor, nedavno so ambulanto z zdravljenje neplodnosti odprli tudi v Postojni. Mi smo obiskali vse tri centre in s strokovnjakinjami, ki jih vodijo, smo se pogovarjali o tem, kako parom, ki imajo težave z zanositvijo, pomagajo, kakšne so možnosti. Šli smo v tako imenovane IVF laboratorije, v katerih opravljajo zunajtelesne oploditve.
Z zunajtelesno oploditvijo je zanosila Aleksandra Balantič. Osem let se je zdravila zaradi neplodnosti, imela je štiri postopke zunajtelesne oploditve, pred letom in pol pa je postala mamica. Njena zgodba z neplodnostjo se je pred desetletjem začela z izvenmaternično nosečnostjo. "Posledično so mi odstranili en jajcevod, potem pa še drugega," pripoveduje Aleksandra. Dve leti po operacijah je šla na prvi IVF postopek. Bila je prepričana, da bo uspešen. A ni bil. S partnerjem sta se odločila, da bosta zamenjala kliniko. "Nisem podvomila v strokovnost," opozarja Aleksandra. A ko ne gre, se človek oklene vsake bilke upanja. Aleksandri in njenemu partnerju je naposled uspelo.
Zanositev z darovano spolno celico
Za nekatere pare postopki zunajtelesne oploditve ne pridejo v poštev, ker potrebujejo darovano spolno celico. Takšne zdravniki ginekologi praviloma kar hitro napotijo oziroma jim svetujejo, naj gredo v tujino. V Sloveniji namreč močno primanjkuje darovalcev semena in darovalk jajčec. Doc. dr. Nina Jančar, vodja Oddelka za oploditve z biomedicinsko pomočjo, pojasnjuje: "Letno na našem oddelku opravimo med 25 in 40 postopkov z darovanim semenom ter 2 do 4 postopke z darovanimi jajčnimi celicami. Da vam te podatke še malo osvetlim: leta 2022 smo pridobili 4 darovalce semena, leta 2023 3 darovalce, letos prav nobenega še. V letih od 2019 do 2023 smo skupno pridobili 6 darovalk jajčec."
"Iz prve so mi povedali, da ni možnosti v Sloveniji," pripoveduje naša sogovornica. "Rekli so mi, da ni dovolj darovalk in da se čaka zelo dolgo, lahko tudi deset let." S partnerjem sta naredila ožji izbor treh klinik na tujem in na koncu izbrala kliniko v češkem Brnu. Tja sta se odpravila z odločbo posebne komisije, ki jima je odobrila zdravljenje v tujini. Na podlagi te odločbe sta potem od Zavoda za zdravstveno zavarovanje zahtevala vračilo denarja in ga tudi dobila. Naši drugi sogovornici, ki je ta postopek z darovano jajčno celico opravila nekaj mesecev pozneje, pa so na podlagi enake odločbe vračilo stroškov zavrnili. Zakaj?
Zakaj pri nas ženske ne darujejo jajčec? Kako poteka postopek darovanja? In zakaj je na Češkem darovalk dovolj?
Zakaj ženske materinstvo vse bolj odmikajo v starost?
Neplodnost žensko in moškega, ki si želita otroka, zadane točno tam, kjer se po spolu najbolj definirata, pojasnjuje klinična psihologinja Nataša Banko. Nekateri zaradi nezmožnosti imeti potomce povsem spremenijo podobo o sebi. Ravno zato je izjemno pomembno, poudarja Banko, da pari, ki se zdravijo zaradi neplodnosti, ne razmišljajo o tem, kaj so v preteklosti počeli narobe in da sami sebe ne obtožujejo.
Treba je vedeti, da je uspešnost zdravljenja neplodnosti v Sloveniji dobra, primerljiva je z razvitimi evropskimi državami. A zdravljenje neplodnosti je najbolj odvisno od starosti žensk. Analiza podatkov za zadnji dve leti je pokazala, da je stopnja nosečnosti pri zunajtelesni oploditvi do 35. leta 47-odstotna, a vendar 22 odstotkov žensk spontano splavi. Pri starosti do 40 let jih zanosi precej manj, 26 odstotkov, splavi pa bistveno več, skoraj vsaka tretja.
Ženske materinstvo vse bolj odmikajo, število rojstev vztrajno pada in to je, poudarja prof. dr. Nataša Tul Mandić, zaskrbljujoče za nas kot narod: "Življenjski stil ne daje prednosti otrokom in družini, naši cilji so drugje in to je narobe." Največja težava, kot pravi stroka, je v tem, da ženske, ko se odločijo, da bodo imele otroke pozno, pogosto naletijo na težave z zanositvijo pri prvem otroku. Potem pa časa za drugega in vsakega naslednjega otroka preprosto zmanjka.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.