Inšpektor

'Nekomu je avto svoboda, ker je vanj zaljubljen, gleda svojega golfa, kako je fin'

Ljubljana, 17. 04. 2021 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
24UR Inšpektor
Komentarji
343

V Sloveniji ima 95 odstotkov gospodinjstev vsaj en avto, 60 odstotkov dva in kar 25 odstotkov vsaj tri avtomobile. Registriranih osebnih avtomobilov je skoraj 1,2 milijona. Slovenci smo na avtomobile navezani, predstavljajo nam svobodo, hkrati pa so potreba, saj se z javnimi prevoznimi sredstvi enostavno ni mogoče hitro premikati, če ne živite v mestu. Pa vendar – ste razmišljali, da bi se svojemu avtomobilu odpovedali? 22. april ni le svetovni dan Zemlje, ampak tudi svetovni dan brez avtomobila. 

Brez avtomobila 

"Pred sedmimi leti sem se popolnoma odpovedala avtomobilu. Ne vožnji z avtom, pač pa svojemu avtu. Stroški za takrat 10 let star avto so se le kopičili, zdelo se mi je, da je vsak mesec pri mehaniku. Iskanje parkirnega mesta me je spravljajo ob pamet, ob vsakem dežju sem v cestnih zamaških v avtu presedela trikrat več časa, kot če bi bila peš in pač z dežnikom. Vse več sem se vozila s kolesom in taksijem. Avto je zame vse bolj postajal le strošek. Moral je stran." Tako svojo izkušnjo življenja brez avtomobila opiše novinarka rubrike 24UR Inšpektor Tea Šentjurc. A po podatkih je takšnih, kot je Tea, v Sloveniji izredno malo, saj ima kar 95 odstotkov gospodinjstev vsaj en avto, četrtina pa vsaj tri. Je že čas za spremembo miselnosti, navad? Kaj vse je od tega odvisno, kdaj bomo tudi v Sloveniji imeli učinkovit, hiter javni promet? Je prihodnost v izposoji avtomobilov?

Strošek avtomobila

To sta primera stroškov avtomobilov dveh družin, obe imata po dva avtomobila. 

Mnogi kot strošek avta štejejo le nakup in gorivo, a je stroškov veliko več. Družino z avtomobilom, ki je letnik 2016, vreden okoli 18.000 evrov in ima povprečno prevoženih 25.000 kilometrov, slednji vključno s kreditom stane 6480 evrov na leto, 540 evrov na mesec oziroma kar 18 evrov na dan. Družino z avtomobilom, ki je letnik 2016 in vreden 16.500 evrov brez kredita, kar so zgolj stroški že odplačanega avta, stane 3100 evrov na leto, 260 na mesec, oziroma 8 evrov na dan. Gre za gorivo, registracijo, zavarovanje, servise, menjave pnevmatik, vinjeto in parkiranje. 

Tudi zaradi visokih stroškov sta se Ana Bevc in njen partner Peter Pahor, ki s hčerko živita v središču Ljubljane, odpovedala avtu. "Izračunala sva, da če se odrečemo avtu in vložkom vanj, prihraniva od dva do tri tisoč evrov na leto. S tem denarjem pa lahko najameva vozilo za počitnice in še kaj ostane." V službo hodita peš, Ana tudi z javnim prometom, s kolesom, hči prvošolko v šolo pospremita peš. Največji izziv je bil ravno zaradi malega otroka, poudari Ana. Tudi zaradi avtosedeža, ki ga otroci potrebujejo. A se znajdejo, za kratke razdalje s prenosnim otroškim sedežem, za daljše vožnje z običajnim, ki ga namestijo v izposojen avto. Kadar morata v trgovini kupiti več stvari, kot jih lahko peljeta s kolesom, ko imajo več opravkov ali je slabo vreme, Ana in Peter kot alternativo redno uporabljata storitev car-sharinga oziroma souporabo avtomobila. 

Storitev je na voljo v Ljubljani, Mariboru, Murski Soboti, Kranju, načrtujejo tudi širitev. Največji ponudnik storitve souporabe avtomobilov ima v floti skoraj 300 povsem električnih vozil. Analize v praksi kažejo, da en avto souporablja od 50 do 80 ljudi, pri čemer en avto dejansko nadomesti od 10 do 15 avtomobilov, ostali ga uporabljajo občasno. To za mesto pomeni, da se sprosti veliko parkirnih mest in zmanjša količino pločevine.

Avto uporabljamo le pet odstotkov časa

V povprečju avto dejansko uporabljamo le pet odstotkov časa, 95 odstotkov pa stoji neuporabljen. Kljub temu za veliko večino Slovencev avto predstavlja svobodo. Pa je res?

Antropolog dr. Dan Podjed se je tudi odpovedal svojemu avtomobilu. Po njegovem mnenju imamo v Sloveniji še vedno fetišističen odnos do avtomobila in smo nanj navezani.
Antropolog dr. Dan Podjed se je tudi odpovedal svojemu avtomobilu. Po njegovem mnenju imamo v Sloveniji še vedno fetišističen odnos do avtomobila in smo nanj navezani. FOTO: 24UR Inšpektor

Antropolog dr. Dan Podjed pravi, da imamo v Sloveniji še vedno fetišističen odnos do avtomobila, da smo navezani na avto in da je avto v Sloveniji še vedno ostanek 20. stoletja. "Včasih rečemo moji mami, naj se znebi avta, ker ga tudi ona vozi res zelo malo, mogoče nekaj tisoč kilometrov letno, in potem mi reče prav to, ja pa ti mi hočeš vzeti svobodo. Ne, v bistvu je prepričanje, ki ga imamo v glavi, napačno, da nam avto daje svobodo, v bistvu nam svobodo odvzema. Mislim, da je svoboda to, da imamo na voljo avto takrat, ko ga potrebujemo. In takrat si ga lahko izposodimo, lahko si ga celo delimo."

Poznavalec, ljubitelj avtomobilov, motorjev in komentator dirk moto GP Gaber Keržišnik pravi, da imamo Slovenci avtomobile radi. "Meni je mogoče bolj motor svoboda, ampak tudi avto je svoboda, ker ti omogoča, da si neodvisen in da se lahko nekam premakneš, in ko moraš nekam iti, se usedeš in se odpelješ. Nekomu drugemu je avto svoboda, ker ga ima rad, ker je zaljubljen v avto, ker ga vsako nedeljo opere, pa ga polira pred hišo, pa gleda svojega golfa, kako je fin. Nekomu, ki ima star avto, je to spet svoboda, ker gre lahko v nedeljo na izlet, pa odpre streho poleti in mu veter piha. Avto je zagotovo svoboda, je pa tudi potreba."

Gaber Keržišnik, poznavalec, ljubitelj avtomobilov, motorjev in komentator dirk moto GP, pravi, da je zanj večja svoboda motor kot avto.
Gaber Keržišnik, poznavalec, ljubitelj avtomobilov, motorjev in komentator dirk moto GP, pravi, da je zanj večja svoboda motor kot avto. FOTO: 24UR Inšpektor

Slovenci sicer avtomobile še vedno kupujemo čustveno, ne racionalno, pravi Anže Sernel iz Renault Slovenija. "Zato smo tudi pripravljeni namenjati večji del proračuna ali se odreči nekaterim stvarem, da imamo dober avtomobil, dobro blagovno znamko ali pa večji, močnejši avtomobil glede na povprečje v Evropi. Kar se tiče samega lastništva, počasi sledimo trendu deljenega lastništva, smo še zelo na začetku."

Prihodnost električni avtomobili, souporaba?

Napovedovanje prihodnosti, recimo za 20, 30 let, je zelo nehvaležno. Marko Javornik, strokovnjak za digitalizacijo transporta in mobilnosti, si za čez 20, 30 let upa napovedati, "da bodo vsi avtomobili zagotovo električni in avtonomni, kar pomeni, da jih bomo koristili tako, da bo prišel takrat, ko ga boš potreboval, in te bo odpeljal tja, kamor boš namenjen. Tako kot imajo danes nekateri konje, bodo nekateri ljubitelji imeli svoj avto, vsi ostali bomo to uporabljali kot infrastrukturo. In ni težko preračunati, avtomobilov bo vsaj desetkrat manj kot danes za isto mobilnost, kot jo imamo danes."

Za dramatične spremembe v uporabi in lastništvu osebnih avtomobilov v Sloveniji bodo potrebne spremembe v javnem prevozu in infrastrukturi, pa tudi v osebnem in družbenem odnosu do mobilnosti, pravi Tea Šentjurc v rubriki 24UR Inšpektor.

Prispevek si lahko v celoti ogledate na Voyu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (343)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Cheesecake
15. 05. 2021 13.14
ni_mi_vse_eno
22. 04. 2021 13.39
Če se voziš v 30 000 vrednem vozu 10 let, potem je prav, da na leto računaš 3 000 EUR/leto za "popravila in amortizacijo". Če pa se voziš npr v golf 2, pa popravila in amortizacija še zdaleč ne dosegata tako visoke letne vrednosti. Vse je v izbiri. Živela svoboda. Nekomu je avto sredstvo, da se pride iz točke A v točko B za čim manj komplikacijo in za čim nižji strošek, drugemu je avto statusni simbol in za status bo jasno dal več. Živela svoboda. Denar je vaš, pošteno ste garali zanj, porabite ga po svoji svobodni želji. Živela svoboda.
ni_mi_vse_eno
19. 04. 2021 10.39
Nekaj je električno omrežje, ki ste že izpostavili v komentarjih. Gre za to, da vsak kW, ki se trenutno ustvari, se mora trenutno porabiti. V omrežju nimamo zbiralnikov energije. Posledično bomo morali zagnati kakšno plinsko ali termo elektrarno, da pokrije te vrhove porabe. Kaj smo naredili? Nič in še manj kot nič, saj pri vsaki pretvorbi so izgube (baterije imajo izgubo, se segrevajo), eletrični vodi imajo izgubo, se segrevajo ... etc. Če dodaš še znanje o življenjski dobi enega seta baterije, pa vidiš, da je avtomobilski akumulator po petih letih zanič. Litij železov fosfat naj bi bile malo boljše, vendar prav tako izkazujejo staranje.
ni_mi_vse_eno
19. 04. 2021 10.24
Stari avti delujejo prav tako dobro, če so redno vzdrževani (olje, filter). Po sedmih letih vas bom vprašal, kako dobro baterijo imate v vozilu, kakšen "range" dosežete? Po 14 letih vas bom vprašal, kolikokrat ste že menjali baterijo v avtu. --- Cena baterije pa vsi vemo, kako visoka je.
SDS_je_poden
18. 04. 2021 09.13
-2
Berem komentarje in vidim, da povprečni slovencelj posluša le na pol. Ni poanta samo v električnih vozilih. Poanta je v CAR-shareingu. Torelj ljudje v urbanih centrih se komot lahko odpovedo avtu, ker imajo na voljo ogromno alternativ, od najema električnega avta, do kolesm, javnega prevoza.... Problem, ki ga bo treba pa reševat je pa centralizacja. Vse izven urbanih središč je slabo razvito, od infrastrukture, javnega prometa....Potem je tu tudi dnevna stiska s časom, ker večina služb je ravno v urbanih središčih, kar pomeni dnevno migracijo. Skratka, rešitev ni ena sama in ni čudežna, ampak je večplastna. Kaj to pomeni? Da se dela na čim več na daljavo, kdor pač lahko, da se zjutraj v avtu ne vozi samo 1 oseba na delo, ampak, da se zberejo skupaj sodelavci v enem avtu, če je to možno, da se uporablja alternativa za avto, kjer se to da (vlak, kolo, električni skiro..).. Če te možnosti ni potem je jasno, da uporabljaš svoj avto.
ni_mi_vse_eno
19. 04. 2021 10.19
Baje pravi pregovor: "AVTA IN ŽENSKE SE NE POSOJA!" --- Ne vem, mogoče imaš ti drugačno izkušnjo z žensko in avtom? Mogoče bi nam zaupal kakšno svojo izkušnjo?
Zevs
17. 04. 2021 21.33
+0
Električni klump!!
DianaMul
17. 04. 2021 20.56
+3
Vsi ki sanjate o Električnem avtomobilu naj vam povem, da je to največja natega v tem tisočletju. Ravno tako kot da bomo energetsko odvisnost reševali z prdenjem Biomaso, Vetrnicami in kolektorji..
DianaMul
17. 04. 2021 20.57
+2
To reklamirajo ti, ki pojma nimajo o porabi, o učinkovitosti in proizvodnji Električne energije.
VAREN
17. 04. 2021 20.46
+3
Vsi, ki sanjate o elektriki vam povem žalostno novico. Nafte ne bo nikoli zmanjkalo.
SDS_je_poden
18. 04. 2021 08.55
Seveda jo bo, ker nobene stvari na Zemlji ni v neskončnih količina.
BitterTruth
17. 04. 2021 20.15
+6
kot da cela slovenija zivi v centru lublane... zbudite se majstri, mamo kraje kjer maho otroci 10km do sole, kraje brez tekoce vode, kraje kjer kanalizacije se zaceli niso delati... vi bi pa celo drzavo dali na elektro skiroje... vase narcisoidni, egocentricni, ozkogledneži ki dlje od naslednjega semaforja še niste pogledali
VAREN
17. 04. 2021 20.15
+6
Avto je potreba ne pa svoboda ali luksuz. Za tiste dva iz centra LJ, ki imata pred nosom vse res ne rabita avto za po mestu. Da obstaja še kaj več kot center LJ pa verjetno ne vesta. JAVORNIK ti pa si zelo dober kvazi strokovnjak za digitalizacijo. Čez tvojih 20 ali 30 let se boš še zmeraj v večini vozil z vozili na bencin ali nafto. Elektrika nikoli ne bo prevladala. Zakaj? Zato, ker ne bo omrežja, ki bi prenesel tako število električnih vozil, kot sanjaš ti. A sanje so dovoljene. Ker pa jih je preveč se pa nič ne premakne.
El pi5tolero
17. 04. 2021 20.13
+1
Golf je zakon!
SDS_je_poden
18. 04. 2021 08.56
+1
Samo za kmečki živelj, ostali se tega HolzWagna niti ne dotaknemo.
ni_mi_vse_eno
19. 04. 2021 10.26
Novi je predrag. Golf 2 je pa itak najboljši avto, ki nikoli ne crkne, edino rja ga pregloda.
Zevs
17. 04. 2021 20.11
+5
Dokler bo bencin in nafta bom vozil avto na to! Zamislite si Harley Davidsona na elektriko- jajce na kubik ha ha ha ha ha
VAREN
17. 04. 2021 20.35
+2
Nimasmisla
17. 04. 2021 20.11
A ta se pa.hrši z nekim avtom
gogo13
17. 04. 2021 19.43
+1
Keri ste vi modeli nardite ani avto oddajo a takoj za tem prvi oglas, avto oglas pa gdo koga je.....
mpotec86
17. 04. 2021 19.36
+2
je pa tud res da v tej gnili državi težko prideš do svojega stanovanja, kaj šele hiše. Za marsikoga je avto največji nakup v življenju in jim zato veliko pomeni. Nismo mi danci, nam so zafural državo in zato je pač tako.
Tajkun Pirc Musar
17. 04. 2021 19.43
+7
Imam ženo, otroka, hišo, tri avte in vikend. Nihče mi ni nič podaril. Z lastnimi rokami se da vse narediti. Ali pa nekateri jamrate in nimate za burek... Pljuni v roke sine!!!
gorci29
17. 04. 2021 20.09
+5
StarWars
17. 04. 2021 19.27
+6
Dej, Podjed, pri temu si pa orng v temo brcnil. Veliko je drugih okoliščin, ki vpliva na to. Če povem le eno, pa da ne naštevam naprej: katastrofa od javnega prometa.
resnicaosvobaja
17. 04. 2021 19.12
+16
Najprej ločimo potrebo in hobi ...Odpovedati se avtu nekomu, ki je oddaljen 5+ km od postaje, mimo katere mogoče 2x dnevno pelje avtobus ob terminih, ki ne koristijo nikomur in z otroki, ki obiskujejo vrtec ? Niso vsi doma v centru mesta, kjer imaš na voljo vse: pločnik, kolesarsko stezo in javni prevoz z linijami in solidno frekvenco ...
tečnež
17. 04. 2021 19.45
+2
gorci29
17. 04. 2021 19.04
+2
enim ki smo gibalno ovirano nam pa veliko pomeni vozilo ki ga imam pa kaj spet nekomu gre v nos koliko avtov gdo ima to ni vaš strošek in vaš problem boga država sama faušija
devlon
17. 04. 2021 19.01
+5
Men je avto strosek. In potreba, da se do sluzbe privlecem
KrpanovMartin
17. 04. 2021 18.55
+1
V prihodnosti - tisti, ki jo bomo še sami doživeli - ne bo nič drugače, kot je sedaj. Propad avtomobilske industrije Evrope bi hkrati pomenil tudi pomenil gospodarski propad drugih branž. Elektrifikacija voznega parka, tega ne more nadomesiti, ker že sedaj primankuje zadostne količine vitalnih surovin, da bi se kaj takega lahko privoščili. Na infrastrukturnih projektih, ki bi omogočali električna vozila se ni še nič naredilo. Proizvodnja električnih vozil je predraga. Elektrovozila onesnežujejo naravo neprimerno bolj kot sedanja - mora se samo upoštevati celotni cikel od proizvodnje, uporabe in razgradnje. Upoštevati je potrebno tudi onesnaženje, ki nastane z pridobivanjem elenergije. Nakoncu, se ugotovi, da je vse skupaj samo velika manipulacija. Souporaba vozil je utopija. Tisti, kdor ima avto točno ve, da ga ne bo posojal - ni se obnesla niti izposoja koles... oz. počasi izginja. Petro-kemijski karteli še niso povedali zadnje besede. Ko jo bodo, bo pometlo z temi klimatskimi ocvirki. Kdor denar ima, se mu ne bo, kar tako prostovoljno odrekel. Njim ni problem menjat vitalnih vlad sveta - niti Ameriške ne!