Cilji teh inšpekcij, o katerih poročamo že nekaj let, so zagotoviti varnost, sledljivost in neoporečnost živil, rezultati v nekaterih obratih pa so bili v preteklih letih tako slabi, da so bili šokirani celo inšpektorji sami. Število prekrškarjev bistveno ne pada, pa čeprav so nadzori redni, kršitelji pa tudi javno objavljeni.
Kar je najbolj zaskrbljujoče, je to, da se že nekaj let pojavljajo hude kršitve glede higiene. Inšpekcije so v posameznih obratih naletele tudi na plesniva živila, živila s pretečenim rokom, umazane delovne površine, zasušeno in staro umazanijo, prostore brez možnosti, da bi si zaposleni umili roke po uporabi stranišča ... V štirih letih so zaradi tega zaprli 150 obratov javne prehrane. Izdanih pa je bilo 680 glob.
Slabi primeri namreč žal mečejo slabo luč na vse, tako pravijo tudi tisti gostinci in peki, ki delajo zgledno. In še zdaleč niso vsi slabi. Kar dve tretjini pregledanih gostiln in pekarn je bilo brez napak ali pa zgolj z manjšimi. Poleg tega tudi ne gre vseh kršitev metati kar v isti koš: manjkajoča ali počena ploščica je nekaj povsem drugega kot oporečna higiena, opozarjajo.
V Sloveniji je skoraj 15 tisoč obratov javne prehrane, pekarn in slaščičarn je nekaj več kot 1500. Kako izgleda zgledna priprava hrane? Obiskali smo nekatere zgledne. In kako izgledajo fotografije iz lokalov, ki so jih zaradi nehigiene zaprli?
Skupaj z veterinarsko je preverjala in testirala gostilne tudi zdravstvena fakulteta, ki prav zdaj pripravlja rezultate letošnje ankete o znanju na področju higiene in varnosti živil med gostinci. Pri določenih temah so ugotovili pomanjkljivo znanje nekaterih zaposlenih - od pravilne toplotne obdelave piščanca do shranjevanja hladnih jedi.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.