Vprašanje odstrela medvedov in volkov zdaj spet postaja vroče vprašanje. Zato je novinar Miha Drozg za rubriko 24UR Inšpektor preveril, kaj je res in kaj ne, kakšna so dejstva o medvedih in volkovih pri nas, koliko jih je, kakšni so podatki o škodah in napadih, kako se obnašajo medvedi in volkovi, kakšni vse so možni načini omejevanja škod, kakšni možni zaščitni ukrepi, kaj vse bi morali upoštevati, kako bi morala ravnati država, kako bi morala pomagati kmetom?
Za rubriko 24UR Inšpektor je pripravil reportažo o življenju teh živali - ekipa je bila v gozdu s strokovnjaki za zveri - predstavljamo posnetke življenja volkov in medvedov ter relevantne podatke, na podlagi katerih bi se v Sloveniji morali odločati o našem ravnanju in sobivanju s temi živalmi.
Doc. dr. Miha Krofel, ki je raziskovalec na Oddelku za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire na ljubljanski biotehniški fakulteti, je največji poznavalec zveri v Sloveniji. Predstavlja številke, grafe, ocene, primerjave ... Kakšni ukrepi bi bili smiselni, če bi - kot je treba - upoštevali stroko? Eden od nujnih nasvetov, ki jih pove Krofel in ki bi jih država morala slišati, je: pri odločanju o tem, koliko medvedov in volkov odstreliti in katere, je treba biti zelo natančen. Če odstrelijo napačno žival (denimo če odstrelijo alfa samca ali alfa samico pri volkovih) lahko naredijo več škode kot koristi. Torej: streljati kar povprek nikakor ni smiselno.
"Kadar trop izgubi alfa par, ki sta v bistvu starša tropa, ne bo zaradi tega noben izmed drugih članov tropa prevzel tega položaja. Ker bi se potem morali med sabo pariti v sorodstvu. In težava, do katere pride, je, da potem te preživele živali, če izgubijo nekako svojo ekipo ali pa nekega ključnega člana, težje lovijo svoj naravni plen. /.../ Ti volkovi se potem odločijo za plen, ki ga je lažje ujeti - to je lahko predvsem drobnica ali pa druge domače živali, če niso dobro zaščitene," pojasnjuje Krofel.
Za medvede pa podatki kažejo, da velik delež vseh konfliktov, ki jih imamo z njimi, povzroči relativno majhno število teh zveri. "To so tako imenovani problematični medvedi, ki so se naučili najti hrano v bližini človeka in pogosto potem tudi izgubijo strah do ljudi," razlaga raziskovalec.
Kakšna bi bila torej prava, strokovno utemeljena strategija našega odnosa do volkov in medvedov? Kakšni zaščitni ukrepi so možni, pa se jih premalo uporablja? Zakaj se jih premalo uporablja? In v kakšnih primerih odstrel in kakšen? 24UR Inšpektor tokrat prinaša tudi odgovore in podatke Zavoda za gozdove, ministrstva za okolje, kmeta, ki je svoje živali ustrezno zaščitil, Agencije za okolje in prostor ...
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.