Inšpektor

'Šele nato, ko spustiš vodo in začneš živeti v hiši, se pokažejo težave'

Ljubljana, 27. 02. 2021 11.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
24UR Inšpektor
Komentarji
98

Puščanje strehe, zamakanje fasade, napake na inštalacijah, hidroizolaciji, razpoke, napačno postavljena stena, pretanka izolacija … Ste našli napako, ki vas je med gradnjo ali prenovo doma spravljala v obup? Ste se zapletli v spore, gradnja pa se je občutno podražila? Glavobolom in zapletom se je v veliki meri mogoče izogniti, če gradnjo dobro načrtujete in imate ustrezen nadzor.

Družini Žohar iz okolice Ptuja je stanovanje postalo pretesno, zato so se odločili za gradnjo hiše. Da ni šlo vse tekoče, novinarju Mihi Drozgu v nocojšnji rubriki 24UR Inšpektor razlaga Uroš Žohar. "Ko spustiš vodo, ko začneš v hiši živeti, šele takrat se pokažejo težave." Urošu so na primer neustrezno vgradili dimnik, zato se je nabiral kondenz. Težavo zdaj odpravljajo. A pogosto se zgodi, da ni jasno, kdo je odgovoren, če se pri gradnji kaj zalomi. 

Arhitekt in projektant Marko Sodja dobro ve, kaj vse lahko gre pri gradnji narobe. Sodja svetuje, da je najprej treba ugotoviti, v kateri fazi se je zalomilo. "Večje število izvajalcev, ki se zvrstijo in s katerimi se individualno dogovarjaš, pomeni, da se ne ve, v kateri fazi je prišlo do neke napake oz. jo je včasih težko določiti. Torej, ali jo je naredil ta konkretni izvajalec ali je to že posledica nečesa od prej. Tukaj lahko nastanejo zapleti glede tega, kdo je odgovoren za kakšen del. To je začaran krog, ki je najelegantneje rešljiv, če imaš krovnega izvajalca, ki sam organizira podizvajalce, in potem se vedno ve, na katera vrata je treba potrkati, če je kaj narobe."

Ključni koraki gradnje

Začne se z izbiro projektanta, arhitekta. Ta pripravi idejni projekt, popis gradbenih del, gradbeno pogodbo, projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja in – kar je ključno – projekt za izvedbo, biblijo gradnje, v katerem so podrobni načrti s tehničnimi rešitvami, načrti strojnih in elektroinštalacij, izračun statike, popis del, materialov. Vse je odvisno od tega, kaj želimo, koliko se nam mudi, predvsem pa: kako globok je naš žep.

Tomaž Krištof, predsednik Zbornice za arhitekturo in prostor, govori iz izkušenj. "Ljudje se obračajo na arhitekte zato, da naročijo projekt za svojo družinsko hišo, ob tem pa si želijo strošek čim bolj zmanjšati. Eden od načinov zmanjšanja tega stroška, kar je bilo še do pred tremi leti zelo pogosto, je, da se ni naročilo celotne projektne dokumentacije, ampak se je v neki fazi, ko je bilo pridobljeno gradbeno dovoljenje, to pogodbo preprosto prekinilo in se potem malo improviziralo, se gradilo brez pravega projekta."

Dobro je, svetuje predsednik Inženirske zbornice Slovenije Črtomir Remec, da najnižja cena ni že na začetku ključno merilo. "Pri individualnih hišah gre za to, da po navadi investitorji niso vešči, ne poznajo zadev in se gradnje hiše v bistvu lotijo praktično iz nič. Varčevati začnejo pa že takoj na samem začetku projekta. To je najbolj nespametno, ker vsak malo bolj izkušen investitor ve, da se splača vložiti nekaj več v dober projekt in potem zadeve izvesti v skladu s tem projektom."

Za gradbenega posla neuke investitorje je ključna še ena odločitev – izbira izvajalcev. Kdo bo delal kaj, kdaj, kako. Bistven pa je nadzor. Nadzornik ne sme biti hkrati tudi arhitekt ali izvajalec, ki hišo gradi. Veliko štejejo reference, strokovna usposobljenost. Žohar ob tem pove rek, "če vidiš nadzornika in izvajalca skupaj na kavi, moraš zamenjati enega ali drugega. Zato je nujno potrebno, da res tisti nadzornik ni nadzornik zgolj na papirju, ampak se z njim dogovorimo o številu obiskov in podobnem, da je res pri objektu pred nekimi ključnimi stvarmi."

Novinar rubrike 24UR Inšpektor Miha Drozg z investitorjem Urošem Žoharjem, ki mu razlaga pasti in napake med gradnjo družinske hiše.
Novinar rubrike 24UR Inšpektor Miha Drozg z investitorjem Urošem Žoharjem, ki mu razlaga pasti in napake med gradnjo družinske hiše. FOTO: 24UR Inšpektor

Martin Pelcl je arhitekt, soustanovitelj spletnega portala Moj Mojster. Platforme, ki združuje 65 tisoč gradbenikov – obrtnikov, arhitektov in drugih strokovnjakov za gradnjo in obnovo nepremičnin – iz sedmih držav: Slovenije, Hrvaške, Avstrije, Bosne in Hercegovine, Srbije, Slovaške in Romunije. Če obnavljate, gradite dom, lahko torej tam najdete različne mojstre, gradbince, pleskarje, mizarje, električarje … Če izvajalci zamujajo, lahko – glede na določbe v gradbeni pogodbi – zahtevate tudi plačilo pogodbene kazni. Po navadi je to pol odstotka od celotne vrednosti del po končnem obračunu. Po novem je sicer tudi pri gradnji individualnih hiš obvezno uporabno dovoljenje – varovalka, da je objekt res zgrajen kakovostno in v skladu z vsemi veljavnimi predpisi. Projektant, nadzornik in izvajalec so za resničnost izjav, ki jih priložijo k dokumentaciji za uporabno dovoljenje, kazensko in odškodninsko odgovorni. A tako je na papirju, izkušnje so pogosto drugačne. "Včasih celo kak drug projektant v bistvu izdela dokumentacijo za uporabno dovoljenje in potem on jamči, da je res tako, kot je bilo, čeprav ga sploh ni bilo na gradbišču, tako da naj bi v bistvu ta dokument potrošniku dajal neko zavarovanje, da je kupil nepremičnino ali pa objekt prevzel takšen, kot bi naj bil, ni pa to nikoli zagotovilo."

Kaj sicer storiti, če gre pri gradnji vendarle kaj narobe, če dela niso opravljena dobro, strokovno, v skladu s pogodbo, normativi?

Če napake odkrijete že med gradnjo, obnovo, gre za očitne napake. Nekatere napake – puščanje strehe, zamakanje fasade, napake na inštalacijah, hidroizolaciji – se lahko pojavijo šele čez čas. Gre za tako imenovane skrite napake. Najhujše napake, ki se lahko pojavijo, so napake v solidnosti gradnje. To so napake, ki ogrožajo trdnost in funkcionalnost objekta ter onemogočajo bivanje. Odpravo skritih napak lahko zahtevate do 10 let po opravljenih delih. Krištof ob tem poudari: "Večina izvajalcev je poštenih, ampak različno obvladovanje tega znanja in tega, kaj je potrebno za izvedbo med naročnikom in izvajalcem, privede do tega, da lahko tisti redki nepošteni kar izkoriščajo to dejstvo."

Kaj moramo vedeti, preden se lotimo gradnje, in kaj zahtevati, če se zalomi? Ne zamudite usmeritev in rešitev v oddaji 24UR in rubriki 24UR Inšpektor z Miho Drozgom. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (98)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tojeto65
27. 02. 2021 20.48
+3
V Sloveniji imas lahko se ne vem koliko nadzornikov, pomsga nic, saj se vsi med seboj poznajo, gradbena inspekcija ne opravlja svojega dela, vecina obrtnikov bi delala brez racunov, delavci s Kosova in Bosne in kaj lahko sploh priakujes od mafijske drzave in izvajalcev, kjer nic ne funkcionira. Samo zakon jacega. Fuj.
TistoPravo
27. 02. 2021 19.57
+4
Za strastne kurjače najbolj da bi peč razvili, s katero bi medtem ko bi ukuru elektriko proizvajal...s katero bi polnil svoj električni avto. In da dela na lastno odgovornost seveda, pri nas itaq davek na nerazvite dela na polno
2fast4
27. 02. 2021 17.35
+5
Najbolj so mi zanimive hiše, hiša zraven hiše. Ko greš na wc vidiš sosedo na cekret.( boh ne daj enga prtisnega soseda, ker lahko vsi prodaj pol ) Da ne govorimo o kakovosti gradenj, kjer dobiš za 160.000 EUR v III gradbeni fazi mačka v žaklju. Najbolj so pa zanimivi oglasu na netu za 100 let staro bajto, plesnivo, vlažno bi hotli meti 130.000 EUR.
TistoPravo
27. 02. 2021 19.08
+2
99% samo ruši...odpis...pa še parcele komplet zamočene. Za simbolične cene, več vredne niso kuker imaš pol z sosedi dela pa da si naprej uštimaš da ne zamak več iz vseh strani ...ponavad pa še iz občinskega dovoz, pa si tam
jazpatipažidanamarela
27. 02. 2021 17.22
+2
Dandanes manjše firme še enostavnega objekta ne znajo zgraditi tako kot je treba, ker delajo z bosanskimi delavci, ki sploh ne vedo kako se gradi. En zidak do drugega postavljajo tako, da je vmes "prosto zračenje", pod zidakom je minimalno malte, pa še ta je ali pregosta ali preredka, da se voda kar odcedi stran. Ko se delajo vertikalne vezi, se porine noter železjo do polovice stene in zalije z nekaj zidarskimi ponvami malte. Kar pomeni, da so vertikalne vezi za okras, toliko o protipotresni gradnji. Pri dodajanju cementa v malto šparajo, da si preostanek cementa potem odpeljejo bogve kam. Treba si je vzeti čas in spremljati kaj se dogaja pri gradnjah. Potem pa se še taki hvalijo, da zidajo hiše. Bog pomagaj!
nikhrast
27. 02. 2021 16.54
-1
Hiša na ključ, še zraven ne smeš priti, brez zavarovanja pa sploh ne moreš graditi. Mogoče to ni v Sloveniji, za zavarovanje pa plačaš kar precej, gradnja pa največ par let. Pa še vedno ta starinska gradnja, nobenega centralnega ogrevanja, pa centralne klime, še vedno štemanje po zidu...
TistoPravo
27. 02. 2021 15.20
+3
Kombinacija večetažnih gradenj z dimniki z njihovim delovanjem preko dimljena zaradi kurjenja fosilnih goriv je smrtonosna. Upam da odgovorni čimpreje ugotovijo. Vse se useda na severnovzhodnih zasenčenih delih vsake zgradbe posebej, vsa kislina z dodatki...tudi za tisto zgradbo, ki ne ogreva na dimnik...je pa še zmerej z preveliko senco stalno zadej in pokasiro kislino od preostalih kurjačev. Te večetažne škatle so si zamislili zgolj zarad teh kurilnic in dimnikov, da se bo ogrevalo tako nekje v sredini prejšnjega stoletja. Velika napaka, že zdavnej bi mogli začet podirat...če drgač ne bo cepiva ki bi nam v bodoče sploh še pomagou..,niso včasih vsega vedli, niso pa tudi imeli druge izbire kot šibice in polena. Danes pa je vztrajanje na tem samo sprenevedanje...na račun svojega in zdravja vse preostalih.
TistoPravo
27. 02. 2021 14.48
+5
Konec življenja za parcelo se pa začne, ko ti jo začne sosed zalivat in osenčevat...
E10
27. 02. 2021 15.02
+1
To so premajhne parcele samo zato, ker si clovek vecje ne more privosciti
TistoPravo
28. 02. 2021 17.01
+1
Parcele dejansko niso premajhne, samo vmes bi mogla bit ena prazna in čist nedotaknjena stalno...ker če gledaš 600 kvadratov za stalno obdelovat je več kot dovolj, samo vmes bi moglo bit pa 600 kvadratov malo bolj naravnih pokošenih mogoče zgolj 1x letno....
Škrat na kvadrat
27. 02. 2021 14.07
+5
Dejstvo, če kupiš hišo na ključ, je,kot bi kupil mačko v žaklju. In tukaj ima kupec, minimalno pravno zaščito oz. traja 10 let (pravna država) in veliko dodatnih stroßkov..
jaz77
27. 02. 2021 13.52
+6
Clanek ni nic druga kot epp za doloceno storitev. Pac majcenejsi ponudnik ne more imeti najboljse kvalitete, dejstvo. Vde za svo denar. Raje zivim v hisi z pomankljivostmi kot v garsonjeri zgrajeni z vesolsko tehniko.
pingvinislo5
27. 02. 2021 13.58
+10
vse te določene storitve rabiš, če želiš graditi. tako da ni noben epp. in po dosedanjih mojih izkušnjah so najkvalitetnejši izvajalci mali družinski obrtniki. vzamejo si čas, vse ti razložijo, celo predlagajo neke rešitve, za spremembe se ni problem zmenit... medtem ko večje firme je bičajno tako, da pride, naredi, gre, potem ga pa loviš in telefonariš, itd, da ti pride stvari popravit, pa vseskozi zavija z očmi, da kompliciraš, itd itd.
TistoPravo
27. 02. 2021 13.39
+3
Ta hiša ima en štuk preveč, pa en dimnik...to lahko sprve rečem...
Škrat na kvadrat
27. 02. 2021 13.26
+6
V Nemčiji imajo varovalko, 5% vsake cene gre v sklad. Zaščita kupca, če izvajalec ne pride popraviti oz se plača drugega izvajalca. Če ni problemov izvajalec po 5 letih dobi plačanih teh 5 %. Pošteno.
Michel Franco HD
27. 02. 2021 14.36
+1
optimist11
27. 02. 2021 14.55
+2
Andree
27. 02. 2021 15.15
+4
škrat papir v Nemčiji marsikaj prenese. Pridi enkrat k meni v Germering. Blok star 4 leta milijon napak in za vsako napako moraš do odvetnika ker drugače ne gre
Uporabnik1408352
27. 02. 2021 13.18
+7
Problem je, da v štartu oz. po načrtu ni jasno kateri materiali se bodo vgrajevali. Če ima zgorajjamrajoči tip težavo z kondenzacijo dimnika, je 95% gotovo da je problem v kurilni napravi. Oziroma ne problem ampak neusklajenost teh dveh naprav. Načrti so narejeni zato da so, če želite da se na gradbišču stavari premikajo, ne šakaš na odgovore projektantov ampak pričakuješ da bo izvajalec naredil po svoje ker zna, ker ima izkušnje, Torej izvajalec z 3 do 4 letno šolo opravlja delo gradbenega inženirja? Če imaš samo malo sreče z izvajalci si rešen težav, nisem pa še slišal da bi kakšen nadzorni organ kaj plačeval če je v gradnji kaj narobe. Sem pa že slišal da nadzorni zna zahtevati podkupnino za podpis pod izedena dela. Toliko o tem. V glavnem če želite dobro zgrajeno hišo, se ne lotite gradnje če nimate pojma o gradnji.
TistoPravo
27. 02. 2021 13.29
+1
Dimnikže v osnovi ne gre zraven v dobrozatesnjene novogradnje. Saj še v stare ni šlo, samo pač to je bilo samo na voljo. Se moraš zavedat, da je Slovenija zelena dežela...vlažnost zemljine, zraka eno leto zelo visoka...ddugo visoka. Suho dolgo obdobje pri nas ni nikoli. In kakšen zrak kuriš potem v peči? Moker...tudi dobrozatesnjene gradnje zadružujejo vlago na višji stalni temperaturi. Tko da dimnik, dejte no nehat no. V letu 202q v nkvogradnjo dimnik ne spada več...najbolj da si še zalogovnico za premog predvidite. Pa kje vi živite no.
E10
27. 02. 2021 15.05
+3
Neumnost. Raje imej dimnik, da bos zakuril, ce se zgodi Texas. Taki imajo ravno streho, potem pa sneg z nje kidajo. Me ga srat no
TistoPravo
27. 02. 2021 15.28
+3
Aha če zmanjka elektrike za več kot 12h v moji občini, se usedem in grem v ddugo regijo kjer imam back up lokacijo.
User723439
27. 02. 2021 17.18
Elektrike običajno zmanjka ob res izrednem vremenskem dogodku. Recimo ohromno snega, žledolom, poplave itd. Zabdolgk časa elektrike nikoli ne zmanjka, če je vse normalno. A ti nameravaš v neurjih, poplavah, žledolomih ali snežnih nevihtah it v drugo občino, kjer je najverjetneje ista situacija?
TistoPravo
27. 02. 2021 19.10
+2
Lej če bo svetovna vojna...nameravam skočit kombi in se odpeljat z najnujnejšim...dokler bom imel v tanku kj...če bo tako, drgač pa imet backup lokacijo v drugi regiji ni ravno neumno...bolj kot depozit na banki
User723439
28. 02. 2021 12.19
Ti imaš iluzije... Če bi bila vojna, ne bi imel kam bežati, verjemi. Ni tako enostavno kar it v eno drugo državo. Skrivat bi se moral, ker med vojno nobena država kar ne pusti ljudi, da se iz druge države kar vozijo okoli... Sicer pa nisem omenjal vojne, ampak izredne vremenske razmere, med večino katerih ti je dejansko onemogočen transport med regijami. Elektrike zmanjka, ko je že prepozno. Recimo je zadnjimi poplavami je elektrika bila, ampak jaz recimo nisem mogel v drug kraj k staršem, ker so bili vsi dostopi poplavljeni.
Uporabnik1408352
13. 03. 2021 12.33
Hiša brez dimnika? Ženo ti bo pa sosed grel ko bo toplotna štrajkala.
Škrat na kvadrat
27. 02. 2021 13.15
+5
In zanimivo, kaj zavira gradnjo stanovanj v Nemčiji. Pomanjkanje kadra, kot so električarji, vodovodarji in ogrevanje. Tehnična stroka. Zidarjev, omet, fasade, fizičarjev je dovolj.
IQeS
27. 02. 2021 13.10
+9
Dobrega izvajalca je dandanes zelo težko najti. Smo pred kratkih dokončali z novogradnjo in pri tistih delih, na katere se nismo najbolj spoznali oz. jih nismo nadzorovali so eventuelno nastale napake (ki smo jih potem mogli popravljati). Največji problem, ki sem ga opazil je da je šef prišel ko smo sklenili pogodbo, delo pa nato prepustil svojim delavcem, kateri nisi imeli vodje/nadzornika in so zato nastale napake. Ne vem ali so pričakovali, da bom jaz vzel dopust in kontroliral vsako delo? In ko sem se jezil, da delo ni opravljeno kot smo se dogovorili so me zmerjali zakaj kompliciram. Nisi razumeli, da sem jaz plačnik njihove storitve in bo delo opravljeno tako kot jaz želim in nič drugače (ograjo so mi popravljali 4 krat). Seveda imaš pa tudi drugo skrajnost izvajalcev, ki pa samoiniciativno podajo ideje, predloge in kako bi oni osebno se lotili izziva. In za takšne izvajalce si pripravljen plačat več.
TistoPravo
27. 02. 2021 13.19
+4
Ja imeti človeka danes, ki lahko odpelje posel..delo v tisto pravo smer. To je pravo bogastvo. Ampak vsak je, je bil enkrat neveden, nepoučen...treba velikokrat pljunit v roke in včasih tud kj samo zato da pridobiš znanje, naredit. Če malo v prispodobi povem, ena noč v jašku prespana ti ne bo vzela krone iz glave
Škrat na kvadrat
27. 02. 2021 13.20
+4
Mene je kolega nategnu za suhomontažo. Ja žalostno, kakšni smo Slovenci. In gradnja stanovanja, hiše je življenska investicija. Pač balkanska mentaliteta.
TistoPravo
27. 02. 2021 13.46
+3
Treba je imet opdrte oči, se stalno pripravljen bit učit. Ne nasedat nikomur, a hkrati mu pustiti da pove zakaj tako. Vsako vđnovireto preštudirat, plusi in minusi. Strošek investicije. Najbolj da enostavne rešitve, brez obljub po xy odplačilo za višji začetni strošek investicije. To se ponavadi v zgodovini še nikoli ni tako izšlo, kot je bilo obljubljeno!
LEVAKKKKK
27. 02. 2021 13.08
+2
novi gradbeni zakon, pa vse po načrtu upoštevajte, pa se izide. ne pa iskati cenejših variant, šušmarje brez računa, šlamparij cel kup, reklamacije ni, saj ti nisem jaz delal. nadzornik odgovarja, če ga imaš (po moje ne)si bil tako naiven kot jaz, ali pa v finančni stiski, kot jaz
TistoPravo
27. 02. 2021 13.05
+4
To je tko, kot pri nakupu rabljenega avtomobila. Če nisi pozoren, da ti prodajo vozilo proizvedeno za italjanski ali celo španski trg. To že v osnovi ne spada v podalpsko področje. Po opremi in po konstrukciji mu ravnomtist manjka, kar ti bo stalne probleme povzročalo. Slovenija je precej zamočena dežela, 8 mmescou zima...4 pa lahko mrzlo. Dež lahko namaka celo leto ko pride tako leto, če ne pa poletno obdobje tok da par let zemljina k seb ne pride. Zato moraš največ poudarka dat, da urediš parcelo z odvodnavanjem tako kot treba...da ne nasipaš brez premisleka, ukopavaš hišo itd. ...urediš vsa zamakanja z sosedi in z občino&državo...ki dodatno obremenjujejo tvojo parcelo in posredno kar boš postavu na le-to. Dokler to ni zrihtano, nima smisla se trudit ker ti nkol ne bo ratalo tko zrihtat da nebi imel probleme. Gradnjomseveda prilagodiš v celoti poalpskemu svetu. Brez vrtanja raznih vrtin, z čimmanj zastiranja parcele z raznim visokim rastjem in čimmanj zimzelenimi sencami. Imamo senc že tko preveč, ne da ti še na parceli zrak za sencami odlaga dodatno vlago z nečistočami...
TistoPravo
27. 02. 2021 13.08
+4
Pa čimnižja čimmanjša gradnja, ker tudi to zaznamuje mikrolokacijo z senci skorajda za večno...vzhodno seveverne strani pa dan za dnem brez 100% narave...ki le z svojo dostopnostjo z sončnimi žarki ko so ureja ravnovesje.
Škrat na kvadrat
27. 02. 2021 13.08
+1
Tistopravo...ti si profi na vseh področjih. 👍
karjola
27. 02. 2021 13.11
+2
Redki razmišljajo kot ti. Dodal bi še strehe brez napuščev, detajle pri toplotni izolaciji, prevelikega povdarjanja energijsko skoraj samozadostnih hiš, kar povleče za sabo kup drugih stroškov in ureditev, prevelike avtomatizacije (če nisi sam strokovnjak) in še drugih stvari.
TistoPravo
27. 02. 2021 13.37
+4
Hiše bi se mkralo graditi zgolj v ravnini z trdo zemljino, kamor usedeš temeljne. Brez prve, druge ali celo tretje etaže. Stopnice odpadejo, kar se z leti izkaže ko jih tezje nasplih uporabljaš zaradi starosti. In manj vzhodnoseverne sence si povzročaš, manj mikro prevlaženosti terena...manj gretja, ker zemljine naokoli lažje narava dogreva. Že oblačen dan, ko sonce skozi oblake greje če seveda doseže. Pa razne betonske škarpe in izdelki okoog hiše, to vse zavira normalno raztekanje padavinske vode...ne zidat tega betona ljudje kar vsepovprek ker si dejansko zelo škodite z tem...voda mora nekam jit, ker če ti zastaja po parceli...materiali hiše nikakor ne bodo doživeli 40 let kot naj bi...če hidroizolacojo preploza prej, boste to ugotovila šele čez leto in več...in si zamudu, je že po stenah šlo...
pingvinislo5
27. 02. 2021 14.01
+1
problem je, da slovenija ni samo ravninska dežela....in da pač tako idealnih pogojev, kot si jih ti v glavi zamišljaš, ni veliko. drugi problem pa je, da se ogromno investitorjev ne drži projektov, špara, nekaterih stvari sploh ne izvede... sej po pzi ti že imaš vse načrte komunalne ureditve, drenaž, itd... ampak marsikdo tega ne izvede. in potem pač čez nekaj let se pokažejo problemi, se začne delat škoda na objektu, itd.
matko74
27. 02. 2021 17.48
+1
Ti si zame en kronan osel , sorry , staroselci in naši predniki so gradili hiše na pobočjih ravno zaradi odvodnjavanja , ker bi jih na ravniskih delih zalila voda , poleg tega pa so si ravninske dele pustili za obdelavo in pridelavo vrtnin . Taki , kot si ti pa bi ravnine pozidali , kmet naj pa na Jelovici krompir vzgaja , mater ...
TistoPravo
27. 02. 2021 19.14
+2
Tega nisem napisal...samo da niso več etažne gajbe...nsi me povsem razumel. Komot so kje na hribu, sicer da imaš za hišo hrib...ni najbolj pametno, velik dela da urediš odvodnavanje pa še nevarnost plazenja..,je pa res, da so zavetja pred vetrovi ravno nekje v hribu. Se strinjam, Slovenija je ekstra razgibana glede terena...večina parcel zamaka v drugo, samo problem je da še veliko streh ni pravilno odvedenih...in parkirišč, dovoznih cest...pač parcelo lahko sm z kakimi nasipi rešuješ. Sm če ti en žleb spusti, ni nasipa ki to lahko na dolgi rok rešuje...
Škrat na kvadrat
27. 02. 2021 12.57
V Nemčiji je 5% cene birokracija, glede na ceno hiše. 20% gre delodajalcu, 50% za plače delavcem, ostalo material in stroški. Notranja oprema je stvar stranke.
CDROM
27. 02. 2021 12.45
+3
Iz članka izveš, če gradiš hišo rabiš kup birokratov in ko gre narobe in je kup napak k ti živčke cufajo pa ti birokrati, ki si jih plačal prelagajo odgovornost eden na drugega.
Škrat na kvadrat
27. 02. 2021 12.40
+1
Pač sem terenc, večinoma na hišah v Nemčiji. Hiše so zgrajene v 2h mesecih, vse ostalo pade na izkope, inštalacije, omete .... večinoma časa na sušenje. Izolacija fasade, ne poznajo, ker so že zunanji cegli termoizolativni. In vse cevi, se tesnijo in na kocu mora biti hiša 98 zatesnjena, ker se testira.
Škrat na kvadrat
27. 02. 2021 12.32
+4
In kot opažam pri Slovencih. Gradijo luksuzno, preko finančnih zmožnosti. In večinoma na kredit.
User723439
27. 02. 2021 12.35
+6
Ja kako boš pa drugače gradil, kot na kredit? Ali raje čakaš do 50.-60. leta, da našparaš 250 jurjev in potem začneš?
TistoPravo
27. 02. 2021 12.42
+3
Na zamočenih parcelah večina...to je pa če realno pogledaš, bolj l od luksuza...
Škrat na kvadrat
27. 02. 2021 12.44
+1
Pač malo manšo bajto... imam brata, ki je gradil in vsak teden je bil večji načrt. In potem jok in stok. Ja je imel prokleto srečo, elektroistalacije, fasado, vodne instalacije, suhomontažo je plačal samo material.